فهرست

یادداشت


پشت پرده سخنان ترامپ

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: آمریکا به دنبال مهار ایران در منطقه و جلوگیری از نفوذ ما در حوزه پیرامونی بود که در شرایط حاضر ملاحظه می‌گردد نه تنها خواب آشفته آنها در منطقه تعبیر نشده، بلکه روز به روز بر تاثیرگذاری ایران افزوده می‌شود.
دلایل و پیامدهای آشتی حماس و فتح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: توافق و آشتی میان فتح و حماس مساله جدیدی نیست و امکان شکست آن وجود دارد.
اهداف مهم پاکستان از گسترش روابط با تاجیکستان

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: پاکستان پس از پایان جنگ سرد، به اهمیت ژئواستراتژیک کشورهای آسیای مرکزی در پارادایم امنیتی تغییریافته توجه جدی کرد و در سال‌های اخیر، روابط پاکستان با جمهوری‌های آسیای مرکزی بهبودیافته است.
هزینه‌های ترامپ برای جهان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: وقتی در اواخر سال ٢٠١٥، دونالد ترامپ، میلیاردر نیویورکی، مجری، تهیه کننده شوهای تلویزیونی و نیز کشتی کج گیر آمریکایی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد، کسی تصور نمی کرد که او در نوامبر ٢٠١٦ پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود.
الزامات راهبردی ایران در دوران پساداعش

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: اگر رویکرد استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در دوران پساداعش، حضور جدی‌تر در سطح منطقه‌ است تا بتواند تعیین کننده معادلات آینده باشد، باید رعایت یک سری از الزامات را مدنظر داشته باشد.
سیاست همسایگی: مورد عراق
اولویت‌های راهبردی روابط ایران و عراق

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: امروز، روابط میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق به سطح همکاری‌های راهبردی کشیده شده است.
سپاه و امنیت منطقه ای در غرب آسیا

شورای راهبردی آنلاین- یادداشت : پژوهشگر مسائل بین المللی می نویسد عملیات موفق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در میدان عراق، بشدت نقش اتئلاف ضد داعش به رهبری آمریکا را در این کشور کمرنگ کرد و جایگاه ایران را به عنوان هدایت و رهبری محور مقاومت بالا برده است.
سیاست همسایگی: مورد کشورهای جنوبی
اولویت‌های ایران برای حل مسائل با همسایگان جنوبی

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: طی ماه‌های اخیر، روابط جمهوری اسلامی ایران با برخی از همسایگان جنوبی خویش به ویژه عربستان و برخی از همپیمانان این کشور نظیر بحرین و امارات دستخوش تاثیرپذیری جدی از روند تحولات در بحران یمن، سوریه و تاحدودی عراق شده است.
درباره جدایی‌طلبی کردستان عراق:
خیانت و توطئه؛ فتنه جدید با روکش احقاق حقوق قومیتی

شورای راهبردی آنلاین- یادداشت: از ایران به‌عنوان یک «قدرت مسئول منطقه‌­ای» انتظار می­‌رود درخصوص رویدادهای مهم و به‌خصوص آن دسته از رخدادهایی که می­‌توانند برای دهه‌­های متوالی بر سرنوشت جمعی ملت­‌ها و کشورهای منطقه تأثیرات جدی برجای بگذارند، «موضع مؤثر» داشته باشد. بدون تردید موضوع همه­‌پرسی اخیر و تجزیه‌ی یک «همسایه‌ی عرب» در عداد این دسته از رخدادها است.
الگوی منطقه‌ای ایران برای دوران پساداعش

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: با توجه به صرف هزینه های مادی و معنوی ایران برای شکست داعش در عراق و سوریه، اکنون این سوال در محافل سیاسی کشور مطرح است که در روندهای آینده سیاسی- اجتماعی که پس از پیروزی‌های میدانی در سوریه و عراق حاصل شده است، ایران باید چگونه وارد عمل شود تا منافع خود در این کشورها را حفظ و تثبیت کند؟
رویکردهای داخلی چین به بحران کره شمالی

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: با بررسی رسانه های داخلی چین، نگاه تحلیلگران این کشور به بحران کره شمالی را می توان حول سه رویکرد اساسی مدنظر قرار داد که از نگاه به کره شمالی به عنوان متحد استراتژیک برای چین تا رهاسازی این کشور و همچنین همکاری با جامعه بین الملل علیه پیونگ یانگ را شامل می شود.
تقابل برجامی اروپا با ترامپ

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: به دنبال مخالفت دونالد ترامپ با توافق هسته‌ای و ایجاد ترک در این موافقتنامه چندجانبه بین‌المللی، ابعاد جدیدی از موضعگیری مقامات امریکایی، اروپایی و ایرانی در این باره مطرح و موجب شد صف‌بندی‌های تازه‌ای را شاهد باشیم.
جایگاه ایران در سیاست خارجی افغانستان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: ایران در سیاست خارجی افغانستان دارای جایگاه بلند و استراتژیک می باشد. توسعه و گسترش روابط با ایران از مسایل بسیار مهم در سیاست خارجی افغانستان است.
سیاست همسایگی: مورد پاکستان
بسترهای تقویت روابط تهران – اسلام آباد

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: روابط ایران و پاکستان با یک پیشینه تاریخی قدیمی، همواره دارای فراز و نشیب‏های بسیاری بوده و عوامل و متغیرهای متعددی نیز در تقویت و تضعیف مناسبات بین تهران و اسلام آباد در چند دهه گذشته تاثیر داشته اند.
سیاست همسایگی: مورد افغانستان
سیاست های راهبردی ایران در افغانستان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: در طی چهل سال گذشته با توجه به آنکه افغانستان همواره درگیر بحران ها و جنگ‎های داخلی و خارجی مختلف بوده است، سیاست رسمی ایران در قبال این کشور نیز براساس شرایط و موقعیت این کشور تغییر کرده است.
آنچه کمتر درباره آینده اقلیم کردستان گفته شده

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: به دنبال برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، مسعود بارزانی، رئیس حکومت اقلیم بالاخره در روز سوم مهرماه آنچه را که ماه‌ها برایش تلاش کرده بود، به ظاهر تحقق یافته دید.
گزینه‌های راهبردی ایران در قبال «تجزیه طلبی کردستان عراق»

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناس مسائل راهبردی می نویسد در پی انجام رفراندوم جدایی کردستان عراق و حتی پیش از هر گام بعدی، موج تقابل دولت مرکزی و گروه‌های قومی مخالف تجزیه عراق، با حاکمیت اقلیم، بالا خواهد گرفت.
پیامد عربی بحران قطر

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: بحران میان دوحه و ریاض از جمله مسائل مهمی است که این روزها همگرایی و انسجام درونی شورای همکاری خلیج فارس را تحت تاثیر خود قرار داده است
آیا ترامپ خروج خود را از برجام اعلام می کند؟

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: مواضع اخیر ترامپ درباره احتمال خروج آمریکا از برجام، گمانه زنی ها درباره سیاست آینده دولت آمریکا در قبال توافق هسته ای را تشدید کرده است.
نقض‌های ترامپ

شورای راهبردی آنلاین- یادداشت : سخنگوی وزارت خارجه ایران در یاداشتی به بررسی نخستین سخنرانی رسمی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پرداخته است .اروپا ابتکارهای تازه‌ای برای مقابله با تحریم‌های ترامپ در آستین دارد

اروپا ابتکارهای تازه‌ای برای مقابله با تحریم‌های ترامپ در آستین دارد

بلافاصله بعد از اظهارات تند دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در مورد عدم تایید توافق هسته ای با ایران، این دولت های اروپایی بودند که با این اظهارات و احتمال بیرون رفتن امریکا از این توافق مخالفت کردند. عبدالرضا فرجی راد، استاد ژئوپولتیک و سفیر پیشین ایران در پایتخت های اروپایی معتقد است که امریکایی ها از برجام خارج نخواهند شد.