فهرست

یادداشت


روابط چین – آمریکا: از ماه عسل تا رقابت استراتژیک

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: روابط چین و آمریکا را می توان یکی از پیچیده­ترین روابط دو قدرت بزرگ در مقطع کنونی دانست و به نظر می رسد که با گذر زمان بر حجم و میزان این پیچیدگی نیز افزوده شود.
آیا استراتژی امنیت ملی روسیه تغییر کرده است؟

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناس مسائل ژئوپلیتیک می نویسد سیاست نامشخص و دمدمی مزاجی رییس جمهور امریکا باعث گردید روس ها نه تنها در آسیای غربی که اهمیت آن برای روسیه از حوزه‌های اروپا، قفقاز، آسیای مرکزی و آسیای جنوبی کمتر است صاحب طرح و برنامه جدی باشند بلکه حوزه‌های نفوذ خود را به مناطق دیگر از جمله ‌آسیای جنوبی نیز گسترش دهند.
فشارهای جدید به ایران ناشی از شکست های اخیر واشنگتن است

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: یک روزنامه نگار برجسته عراقی در یادداشتی بلند با اشاره به تلاش های جدید دولت ترامپ برای اعمال تحریم علیه ایران بر خلاف قوانین بین المللی، علت آن را ناکامی ها و شکستهای مفتضحانه اخیر واشنگتن در منطقه و نقش ایران در این زمینه ذکر کرد.
جایگاه روسیه در سند امنیت ملی آمریکا

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: در ایالات متحده آمریکا دولت‌هایی که سر کار می‌‌آیند در سال دوم و سوم و بعضا در دور دوم ریاست جمهوری، تصمیم به انتشار سند امنیت ملی می‌گیرند. اما در دوره دونالد ترامپ شاهد هستیم که وی در همان سال اول ریاست جمهوری خود سند امنیت ملی آمریکا را منتشر کرد و در این سند از روسیه و چین به‌عنوان دولت‌های تجدیدنظرطلب یاد شد که به دنبال آن به مخاطره امنیت آمریکا هستند.
آمریکا، بازنده نشست شورای امنیت

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: همزمان با شروع ناآرامی های اخیر در برخی از شهرهای ایران، ترامپ و تیم سیاسی وی به طرق مختلف اقدام به دخالت در امور داخلی ایران و حمایت از معترضان کردند، که از جمله ممهمترین آنها می توان به نشست روز گذشته شورای امنیت برای بررسی موضوع تحولات ایران اشاره کرد که به درخواست آمریکا برگزار شد.
موضوع اعتراضات در ایران در حیطه صلاحیت شورای امنیت قرار نداشت

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناس ارشد علوم سیاسی معتقد است تلاش ایالات متحده برای مطرح‌ کردن موضوع اعتراضات در ایران در نشست شورای امنیت، صرفا به دلیل ایجاد فشارهای بیشتر بر ایران است.
سیکل خشونت در یمن

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: نیکنام ببری،کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است گروه انصارالله در مرکز توجه نیروهای صالح قرار دارد و از مبارزه هدفمند با این گروه در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهند. بی‌گمان پیدایی چنین وضعیتی، شرایط بی‌ثبات یمن را ناامن‌تر از گذشته می‌کند؛
پیامدهای شکل‌گیری محور روسیه ـ چین ـ پاکستان در برابر محور آمریکا ـ هند ـ افغانستان

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناس مسائل سیاسی می گوید ترامپ براساس راهبرد جدید خود برای افغانستان و جنوب آسیا نقش و وظایف مشخصی برای هند درنظر گرفته است که می‌توان آن را در چهارچوب تبدیل تدریجی به هم‌پیمان اصلی آمریکا در آسیای جنوبی به‌جای پاکستان ارزیابی کرد.
نتایج سیاست های ضدایرانی ترامپ

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا طی مدت نزدیک به یک سالی که وارد کاخ سفید شده، درباره ایران دو هدف را در دستور کار قرار داده است؛ نخست آنکه بتواند توافق هسته‌ای ایران با گروه 1+5 را بهم بزند و دیگر آنکه نقش منطقه‌ای ایران را محدود و مسدود کند.
تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناس مسائل منطقه بااشاره به شکست های پی درپی گروه تروریستی داعش می نویسد: گروه تروریستی داعش در ماه‌های اخیر با از دست دادن سرزمین‌های خود در عراق و سوریه، فعالیت‌هایی را در کشورهای دیگر آغاز کرده است. افغانستان، مصر، لیبی و نیجریه از کشورهایی هستند که داعش در آن‌ها فعالیت می‌کند.
پشت پرده تصمیم ترامپ و پروپاگاندای اروپا علیه مسلمانان

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، مقدمه اخراج فلسطینی‌ها به طور کامل از کرانه باختری رود اردن است و در این راستا عربستان با خیانت به جهان اسلام قصد دارد مقدمات اخراج فلسطینی‌ها از کشورشان و مهاجرت اجباری به شبه جزیره سینا را رقم بزند.
ایران چگونه امریکای پرخاشگر را مهار کند؟

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: علیرضا اکبری، معاون اسبق وزیر دفاع در یادداشتی نوشت : شاید صحیح ترین سخن در راهبرد آمریکا، موضوع "توسعه دامنه نفوذ با اعمال زور در اقصی نقاط جهان" باشد، و "در اختیار داشتن کنترل موازنه های قدرت و امنیت" در هر منطقه حساس. اینجاست که نقش قدرت "ناموارنه ساز" ایران، در مناطق حساس، بیش از پیش شناسایی می شود.
سیاست عوامفریبانه ترامپ

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: حسن بهشتی پور، کارشناس ارشد مسائل سیاسی می گوید دونالد ترامپ در سندی که تحت عنوان استراتژی امنیت ملی امریکا منتشر و درباره آن سخنرانی کرده است، تلاش داشته تا نام ایران و کره شمالی را ذیل آنچه تهدید علیه امنیت بین‌الملل می‌خواند، قرار دهد.
راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا؛ تفوق امنیت سخت بر نرم

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا عصر روز دوشنبه از سوی «ترامپ» اعلام شد و رئیس جمهور آمریکا در تشریح این راهبرد همان حرفهایی را زد که هواداران وی تمایل به شنیدنش داشتند.
هشدار ظریف به اروپا

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در یادداشتی برای یک روزنامه آمریکایی به اروپا هشدار داد، نباید با همراه شدن با دولت آمریکا در تضعیف برجام اشتباهات گذشته را تکرار کند.
سمت و سوی آینده روابط تهران – ریاض

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: سیاست اعلامی عربستان سعودی در منطقه طی یکی دو سال اخیر با آنچه در واقعیت حاصل می‌شود، بسیار فاصله دارد. عربستانی‌ها مدعی‌اند که ایران یک تهدید منطقه‌ای است و بنابراین ایران هراسی خود را در قالب ایجاد ثبات و امنیت در منطقه توجیه می‌کنند.
سناریوهای برجامی ترامپ

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از تایید پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برجام سرباز زد، تصمیم‌گیری در خصوص آینده برجام برعهده کنگره آمریکا قرار گرفت و قرار بر این شد طی مدت زمان 60 روز نمایندگان کنگره تصمیم بگیرند که با موضوع برجام و بحث تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران چه برخوردی خواهند کرد.
مرگ علی عبدالله صالح و سناریوهای پیش‌روی یمن

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: کشته شدن علی عبدالله صالح تحولات یمن را به شکل کلی تغییر خواهد داد؛ چرا‌ که در سال‌های اخیر، او از متحدان حوثی‌ها و انصارالله در برابر عربستان سعودی به شمار می‌رفت.
عراق پسا-داعش و انتخابات پیش رو

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: عراق در شرایط نوین بعد از تحولات مربوط به پایان داعش در این کشور قرار دارد؛ چرا که عراق حداقل در 4 سال گذشته درگیر پدیده داعشیسم بوده و پیش از آن نیز با مشکلات و مسائل امنیتی فراوانی دست به گریبان بود. اکنون این انتظار وجود دارد که به لحاظ ثبات و امنیت یک دوره جدیدی در عراق آغاز شده و تاثیرات ثبات امنیتی در صحنه سیاسی نمود پیدا کند.
عدم قطعیت‌های پیش روی آینده برجام

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: پژوهشگر مسائل بین المللی معتقد است اروپا به‌عنوان یکی از سه قدرت اصلی اقتصادی و سیاسی نظام بین‌الملل نقش غیرقابل‌انکاری در برسازی آینده‌های برجام بر عهده خواهد داشت. با این وجود نقش‌آفرینی اروپا در حوزه آینده برجام در ذیل شش عدم قطعیت دیگر باید مورد ارزیابی قرار گیرد.نگاه اروپایی به تحولات ژئوپلیتیک در غرب آسیا

نگاه اروپایی به تحولات ژئوپلیتیک در غرب آسیا

شورای راهبردی آنلاین: باور اروپا این است که باید از اجرای توافق هسته‌ای موسوم به برجام حمایت کند و چنانچه رئیس جمهور آمریکا 22 دی تصمیم به لغو این توافق بگیرد، خطای بزرگی مرتکب خواهد شد.