فهرست

یادداشت


پشت پرده حمایت غرب از آتش‌بس سوریه

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: اگرچه قطعنامه‌ 2401 شورای امنیت با هدف به اصطلاح اعمال آتش‌بس 30 روزه در سوریه، مورد حمایت دولت های مخالف این کشور قرار گرفت و ایجاد دسترسی بشردوستانه به مناطق تحت محاصره نیز از هدف های دیگر آن عنوان شد، ولیکن شاید هیچکس را در سوریه نتوان یافت که نسبت به مقاصد واشنگتن و لندن در دادن رای مثبت به این قطعنامه تردید نداشته باشد.
ابعاد و پیامدهای تهدید موشکی روسیه علیه آمریکا

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سخنرانی سالانه خود خط و نشان‌هایی برای ایالات متحده آمریکا کشید. پوتین در این سخنرانی اعلام کرد که روسیه موشک بالستیک قاره‌پیمای جدیدی به نام «سرمت» را طراحی کرده است که به‌زودی جایگزین موشک‌های قدیمی خواهد شد.
انتخابات ریاست جمهوری و آینده سیاست خارجی روسیه

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: انتخابات روسیه که قرار است در ۲۷ اسفند ماه برگزار شود در عمل ۸ کاندیدا دارد که مهم ترین آنها، رئیس جمهور فعلی، ولادیمیر پوتین است.
منافع و معایب توافق برجام

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: با گذشت بیش از دو سال از اجرایی شدن برجام، اکنون این پرسش مطرح است که جمهوری اسلامی ایران تا چه حد به منافعش در برجام دست یافته و چالش‌ها و موانع عدم تحقق برخی منافع چه بوده است.
سیاست دوسویه قطر در قبال برجام

شورای راهبردی آنلاین – رسانه ها: قطر به‌خوبی می‌داند اگر بخواهد در مقابل خواسته‌های حداکثری عربستان تسلیم نشود اما بحران هم فروکش کند، تنها راه، میانجی‌گری آمریکاست البته به شرطی که نرمش‌هایی در مقابل ریاض از خود نشان دهد.
راهکارهای ایران برای مقابله با تهدیدات آمریکا

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: ایالات متحده آمریکا از صد سال پیش تا امروز، امنیت خود را در ناامن نشان دادن جهان تعریف کرده است. یعنی بسیاری از اهداف و منافع اقتصادی و سیاسی آمریکا زمانی تامین می‌شود که این کشور یک دشمن داشته باشد و در مواجهه با این دشمن چه در داخل کشور خود و چه خارج از مرزها، سیاست‌های خود را پیش ببرد.
امنیت سازی در خاورمیانه از رهگذر روندهای سیاسی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: امنیت سازی و ایجاد ثبات در خاورمیانه جز از طریق پیگیری روندهای سیاسی و اتکا به نیروها و ظرفیت های درونی آن ممکن نیست؛ مساله ای که به مذاق کشورهای غربی که منافع و مطامع خود را در دخالت در کشورهای منطقه جستجو می کنن، خوش نمی آید.
برجام، اولتیماتوم ترامپ و رویکرد اروپایی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: عبدالرضا فرجی راد، استاد ژئوپلیتیک دانشگاه می گوید : با توجه به سیاست های اعلامی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر کوتاه نیامدن نسبت به مسایل امنیتی و دفاعی خود طبیعی است که توافق با کاخ سفید صورت نپذیرد ولی اگر اروپا واقعا بخواهد برجام را حفظ کند باید بر مکانیزمی تمرکز کند که بقای توافق هسته ای بدون حضور آمریکا تضمین شود.
راهبردهای مشترک ایران و هند در مسیر توسعه

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:ویژگی های راهبردی و اشتراکات ایران و هند ظرفیت های بالقوه فراوانی را برای منافعی مشترک و چشمگیر پدید آورده است. در همین راستا سفر رییس جمهوری به هند را می توان تلاشی برای رفع موانع پیش روی مناسبات پرسود تهران- دهلی نو دانست.
تاثیر عملیات عفرین بر یگان‌های مدافع خلق

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: آغاز عملیات نظامی ترکیه در شهر عفرین چندان تعجب آور نیست. عفرین که جمعیت آن، عمدتا کرد هستند، پایگاه اصلی یگان های مدافع خلق [کرد] (YPG) بشمار می رود. یگان های مدافع خلق سازمانی نظامی است که در جنگ علیه داعش، بطور قابل توجهی مورد حمایت آمریکا بوده و از حمایت روسیه نیز برخوردار است.
تحریم بین‌المللی رژیم صهیونیستی: موانع و فرصت‌ها

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: تحریم به طور کلی، شکل و یا قالبی از جنگ با دشمن است که در کنار جنگ در عرصه فرهنگی، نظامی، سیاسی و دیپلماتیک دنبال می‌شود.
نقش ایران در بازسازی عراق پساداعش

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: «ایران از ابتدای شکل‌گیری عراق جدید یعنی سال 2003 میلادی قدم‌های مثبتی در راستای کمک به این کشور برداشت، اما به‌مقتضای شرایط امروز در عراق باید میزان مشارکت و حضور ایران در عراق بیشتر شود.»
چشم انداز تقابل آمریکا و ترکیه در عفرین

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: حمله نظامی ترکیه به منطقه عفرین در شمال سوریه که از چندی پیش آغاز شده و همچنان تداوم دارد، بیش از همه از نگرانی‌های امنیتی ترکیه ناشی می‌شود که بخشی از آن، به سیاست‌های آمریکا مربوط است. بدین معنا که سیاست آمریکا در چند سال اخیر به ویژه در یک سال گذشته و بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ، در حمایت از کردها باعث بروز تنش در روابط ترکیه و آمریکا شده است.
رمزگشایی از سیاست روسیه در تحولات عفرین

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: در این مرحله جدید از بحران ایجاد شده در سوریه، اگرچه روسیه نسبت به آغاز عملیات نظامی زمینی ترکیه در خاک سوریه، ابراز نگرانی کرده است، لیکن خیانت روسیه به کُردها در عفرین و نشان دادن تفاوت مابین حرف و عمل برای این بازیگر بین‌المللی بار دیگر اولویت منافع قدرت های جهانی را در دستیابی به اهداف خود نشان می دهد.
دام برجامی آمریکا برای اروپا

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:تلاش برای ناکام گذاشتن برجام در دولت ترامپ هر روز افزایش می یابد؛ توافقی که از نگاه کاخ سفید برای واشینگتن منفعتی در بر نداشته اما آنها قادر به همراه ساختن اروپایی ها به عنوان بازیگران موثر و بهره مند از توافق نیستند.
انتخاب برجامی اروپا در قبال اقدامات ترامپ

شورای راهبردی آنلاین – رسانه ها: طرف اروپایی در مسیری قرار گرفته که کمابیش مطلوب طرف آمریکایی است و پایان آن به نقض بندهای مختلف برجام و تشدید فضای نگرانی برای طرف‌های تجاری ایران و تخریب روند اعتمادسازی‌ که جمهوری اسلامی در آن پیشگام بوده، خواهد انجامید.
سناریوهای پیش روی ترکیه در عفرین

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: سیاست‌های یک بام و دو هوای ترکیه در قبال مساله سوریه همچنان تداوم دارد. ترکیه که در ابتدای بحران سوریه، در قامت یکی از مخالفان دولت بشار اسد درآمده بود و حتی به نیروهای تکفیری-سلفی با هدف سرنگونی دولت دمشق کمک‌هایی می‌کرد، بعد از مدتی خود را در قالب همپیمان ایران و روسیه و مخالف گروه‌های تروریستی نشان داد.
پیامدهای ژئوپلیتیکی تنش در شمال سوریه

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: در تحولات اخیر کردهای سوریه همان اشتباهی را انجام دادند که بارزانی در ارتباط با رفراندوم مرتکب شد. آنها نیز فکر میکردند با شکست داعش میتوانند بدون در نظر گرفتن ملاحظات ژئوپلیتیکی روند استقلال اقلیم را دنبال کنند. به هر حال آنچه که در شمال سوریه میگذرد ممکن است به تضعیف کردها و موضع امریکا ختم شود و مواضع ترکیه، روسیه و دولت سوریه تقویت گردد.
روابط چین – آمریکا: از ماه عسل تا رقابت استراتژیک

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: روابط چین و آمریکا را می توان یکی از پیچیده­ترین روابط دو قدرت بزرگ در مقطع کنونی دانست و به نظر می رسد که با گذر زمان بر حجم و میزان این پیچیدگی نیز افزوده شود.
آیا استراتژی امنیت ملی روسیه تغییر کرده است؟

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناس مسائل ژئوپلیتیک می نویسد سیاست نامشخص و دمدمی مزاجی رییس جمهور امریکا باعث گردید روس ها نه تنها در آسیای غربی که اهمیت آن برای روسیه از حوزه‌های اروپا، قفقاز، آسیای مرکزی و آسیای جنوبی کمتر است صاحب طرح و برنامه جدی باشند بلکه حوزه‌های نفوذ خود را به مناطق دیگر از جمله ‌آسیای جنوبی نیز گسترش دهند.