فهرست

یادداشت


جایگاه طالبان در آینده سیاسی افغانستان

شورای راهبردی آنلاین- یادداشت: طالبان به‌عنوان یک نیروی بومی افغان، طی دو سال گذشته تلاش وسیعی را در راستای گسترش نفوذ خود در افغانستان و مبارزه با حضور ایالات‌متحده در این کشور آغاز کرده و توانسته است پیشروی چشمگیری در حوزه میدانی و سیاسی داشته باشد. وضعیت کنونی و آینده این جریان در افغانستان محور اصلی نوشتار حاضر است.
جایگاه چین در معادله واشنگتن – پیونگ یانگ

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: چندی است که لفاظی‌های میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن و یا به عبارت درست‌تر، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شدت گرفته است.
تحریم حزب الله از سوی آمریکا؛ ابعاد و پیامدها

شورای راهبردی آنلاین- یادداشت :کارشناس مسائل غرب آسیا بااشاره به تحریم های آمریکا ضد حزب الله لبنان می نویسد حزب الله مدت ها قبل تاثیر تدابیر مالی آمریکا بر خود را با اجتناب از پیوستگی مستقیم با بخش بانکی لبنان و مبادله نقدی در مواردی که امکان داشت کاهش داده بود.
پیامدهای تجزیه طلبی اقلیم کردستان از عراق

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: اعلام استقلال کردستان عراق مخصوصاً در شرایط فعلی از طرفی موجب ایجاد هزینه‌های غیر قابل پرداخت داخلی و در نتیجه شکنندگی اوضاع امنیتی داخل اقلیم کردستان شده و از سوی دیگر در بعد خارجی کردستان را با بحران‌هایی رو به رو خواهد کرد.
امکانپذیری جایگزینی دلار در مبادلات ارزی ایران

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: رضا مجیدزاده ،پژوهشگر اقتصاد سیاسی بااشاره به امکان جایگزینی ارز دیگری به جای دلار می نویسد البته جایگزینی دلار در مبادلات بین‌المللی، خواه در قالب یک ارز قدرتمند جایگزین مانند یورو، خواه در قالب اتکا به ارز طرف تجاری، نیازمند تقویت و اصلاح سیستم بانکی کشور به سمت استانداردهای بین‌المللی است .
سناریوهای بحران جدید آمریکا – کره شمالی

شورای راهبردی آنلاین - یاداشت : بحران کره شمالی یکی از مهم ترین پرونده‌هایی است که از ابتدای روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا، بیشترین انرژی را از سیاست خارجی این کشور گرفته است. کارشناسان معتقدند اولویت اول آمریکا برای حل بحران کره شمالی همکاری با چین است.
پاسخ تنف در خلیج فارس

شورای راهبردی آنلاین- یادداشت: امیر مسروری، کارشناس و پژوهشگر در مطلبی به حمله امریکا به نیروهای بسیج مردمی عراق در مرز سوریه اشاره کرده است .
هزینه سازی برای خروج آمریکا از برجام

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: در شرایطی که این روزها بحث کناره گیری آمریکا از برجام با هزینه ایران را بارها و بارها از زبان سیاستمداران واشنگتن شنیده‌ایم اما باید توجه داشت که کناره‌گیری ایالات متحده آمریکا از برجام می تواند یک اشتباه محض باشد.
کردستان عراق رویاروی رفراندوم و پسا داعش

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:در 25 سپتامبر سال 2017م قرار است رفراندومی در ارتباط با آینده‌ی منطقه‌ی کردستان عراق برگزار گردد. پیامد این رفراندوم مشخص خواهد کرد که آیا کردستان عراق همچنان ضمیمه‌ی دولت مرکزی عراق خواهد بود یا از آن جدا خواهد شد.
راهکارهای افزایش هزینه‌های لغو برجام برای آمریکا‌

شورای راهبردی آنلاین - یادداشت: این روزها دونالد ترامپ رئیس دولت ناتمام و نامستقر آمریکا تمام تلاشش را با هدف آنکه هزینه‌های خروج از برجام را بر عهده ایران بگذارد، بکار گرفته است.
گزینه های برجامی ترامپ

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: کاخ سفید ترامپ در آستانه اقدامی (استراتژی جدید درمورد ایران) است که نتیجه آن عواقبی جدی برای صلح و ثبات خاورمیانه و جغرافیایی فراتر از آن خواهد داشت.
آینده داعش

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: هیچ کشوری از تفکرات تروریستی در امان نیست و برای آنکه کشورها بتوانند از گزند مخاطرات تروریستی در امان بمانند باید زمینه تبعیض، محرومیت ها، اختلافات طبقاتی و برداشت غلط از مذاهب و ایدئولوژی ها را بخشکانند و از طریق همکاری های بین المللی، سازوکارهای جهان شمول اتخاذ کنند.
دستور کار آمریکا: مهار بنیادین ایران

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: راهبرد ایالات متحده آمریکا در ارتباط با ایران در دو سطح بین‌المللی و منطقه‌ای پیگیری می‌شود که عبارتند از «محدودسازی همکاری‌های بین المللی با ایران» و «محاصره منطقه‌ای تهران».
راهبردهای برجامی ترامپ

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: اگر آمریکا از برجام خارج شود به نفع ایران است، اما ترامپ خارج نمی شود و تلاش میکند که با قطعنامه های تحریمی غیرهسته ای ایران را تحت فشار قرار دهد.
تغییر نگاه غیربنیادین آمریکا

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: با تغییر دولت در ایالات متحده آمریکا، نگاه واشنگتن نسبت به مقوله ایران و تعامل و مواجهه با ایران تاحدودی به شکل غیربنیادین تغییر کرده است.
ضرورت دیپلماسی کنشگرا

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: دولت دوازدهم در شرایطی کار خود را به صورت رسمی آغاز می کند که ایران در عرصه سیاست خارجی به ویژه در منطقه با مشکلات و بحران‌هایی مواجه است.
آمریکا و مساله استقلال اقلیم کردستان

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:دکتر افشار سلیمانی کارشناس ارشد و سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان بااشاره به مواضع مقامات کرد عراق درخصوص برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان و نوع رابطه و اهداف امریکا با جریان های کردی می نویسد این همه پرسی باعث می شود که روند مبارزه با تروریسم و داعش کند شده و تاثیر منفی بر روی این مسئله بگذارد.
طراحی روسیه برای دوره پساداعش در سوریه

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: توافق اخیر میان مسکو با واشنگتن در مورد جنوب غرب سوریه را می‌توان نوعی طراحی برای دوره پساداعش دانست. این توافق نشان‌دهنده پویایی ابزارها در سیاست خارجی روسیه و کارکرد موفق اصل چندبرداری و تعامل گزینشی در این سیاست است.
پازل ضدایرانی ریاض

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: بحران اخیر در روابط دیپلماتیک میان ایران و کویت در ادامه پازل بزرگ‌تر بحران میان ریاض و تهران قابل ارزیابی است که براساس آن سعودی ها سعی دارند تا تهران را به عنوان یک بازیگر تنش‌ساز در منطقه معرفی و کاهش سطح روابط دولت های عربی با ایران را با هدف منزوی کردن کشورمان در منطقه در یک روند طولانی‌مدت دنبال کنند.
دلایل مخالفت وزیر کرد دولت عراق با رفراندوم اقلیم کردستان

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:وزیر امور آوارگان و مهاجران دولت عراق که از جنبش تغییر تکیه بر کرسی وزارت زده در یادداشتی که در سایت‌ها و خبرگزاری‌های اقلیم کردستان منتشر شده است به چرایی عدم موافقت این حزب با رفراندوم اعلام‌شده از سوی مسعود بارزانی پرداخته است.جایگاه چین در معادله واشنگتن – پیونگ یانگ

جایگاه چین در معادله واشنگتن – پیونگ یانگ

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: چندی است که لفاظی‌های میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن و یا به عبارت درست‌تر، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شدت گرفته است.