فهرست

گفتگو


آینده جایگاه داعش در افغانستان

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: پس از شکست های پی در پی نیروهای تروریستی داعش در دو جبهه عراق و سوریه، بسیاری از اعضای خارجی این گروه تررویستی افغانستان را به عنوان لانه جدید خود برگزیده اند. آیا به نظر شما در افغانستان مقصد بعدی داعشی ها است؟ گفتگوی زیر به پاسخ به این پرسش توجه کرده است.
حضور نظامی آمریکا در سوریه کاهش خواهد یافت

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، آمریکا در سوریه به دنبال حفظ پایگاه‌های خود است. واشنگتن یک جنگ نیابتی را در این کشور پیگیری می­‌کند؛ لذا حضور نظامی خود را در قالب سربازان و تفنگداران کمتر خواهد کرد.
دلایل چندگانه اروپا برای حفظ برجام

شورای راهبردی آنلاین _ رسانه ها: اروپایی‌ها خواستار ادامه اجرای برجام هستند و با چنگ و دندان می‌خواهند توافق هسته‌ای را حفظ کنند، چون برجام موجب حفظ صلح و امنیت بین‌المللی به ویژه حفظ صلح و امنیت آنها می‌شود.
ایستادگی جهان در برابر رویکردهای امپریالیستی آمریکا

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: وزیر خارجه اسبق انگلیس تاکید کرد: اگر آمریکا به رویکرد امپریالیستی خود درباره جهان ادامه دهد جهان در برابرش خواهد ایستاد.
تلاش عربستان برای کاهش فشارهای داخلی و منطقه‌ای بر رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: کشورهای مرتجع و وابسته منطقه شرایطی را تحت تأثیر فشار آمریکا پدید می‌آورند که فشارهای داخلی و منطقه‌ای بر رژیم صهیونیستی کاهش یابد.
با حضور سفیران سوئد، ایتالیا و انگلیس در شورا بررسی شد
نگاه اروپایی به تحولات ژئوپلیتیک در غرب آسیا

شورای راهبردی آنلاین: باور اروپا این است که باید از اجرای توافق هسته‌ای موسوم به برجام حمایت کند و چنانچه رئیس جمهور آمریکا 22 دی تصمیم به لغو این توافق بگیرد، خطای بزرگی مرتکب خواهد شد.
استراتژی کلان چین، چانه زنی زیرکانه با آمریکای ترامپ

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: ترامپ اساساً این مفهوم بندی را به هم زده و به همین جهت هم تعریف او و تعریف تقابل با او به شدت دشوار است. چینی ها می کوشند با زیرکی بسیار از فرصت ترامپ برای شکل دهی به روابط خود با آمریکا آن گونه که می خواهند و نیز گسترش نفوذ خود در صحنه بین المللی حداکثر استفاده را ببرند.
وقوع جنگ تجاری شدید میان آمریکا و چین در سال ۲۰۱۸

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: یک کارشناس ارشد سیاسی بر این باور است که سال ۲۰۱۸ میلادی احتمالا شاهد یک جنگ تجاری تمام عیار بین ایالات متحده آمریکا و چین خواهد بود.
حذف نقش ایران در امنیت منطقه نشدنی است

شورای راهبردی آنلاین: دبیر شورای راهبردی روابط خارجی گفت: امنیت، وارداتی نیست بلکه باید از منطقه و با مشارکت همه بازیگران و مردمان منطقه برقرار شود.
پیامدهای مواضع ضدایرانی ترامپ

شورای راهبردی آنلاین – رسانه ها: تحلیلگرمسائل آمریکا نشست شورای امنیت را نمونه ای از انزوای آمریکا در عرصه های جهانی عنوان کرد و گفت: جامعه جهانی با سیاست یکجانبه گرایانه و اول آمریکای ترامپ راه نمی آید و حتی متحدان آمریکا نمی توانند زیر بار رویکرد خودخواهانه آمریکا بروند.
شکست تلاش‌های ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: کارشناس روابط بین الملل گفت: آمریکا در نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل در مورد ایران به حداکثر خواسته خود یعنی انتشار یک بیانیه یا قطعنامه علیه تهران نرسید و در اقدام خود شکست خورد.
چشم انداز روشن سوریه در سال 2018

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: نوذر شفیعی ، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی اظهارداشت : به نظر می‌رسد که بحران عراق در سال 2018 به اتمام برسد و برای حل بحران سوریه نیز می‌توان چشم‌انداز روشنی را متصور بود.
بی‌تفاوتی شورای امنیت به اغراض آمریکا این کشور را منزوی کرد

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: یک نماینده روحانی مجلس گفت: اعضای شورای امنیت با همراهی نکردن با آمریکا بیش از گذشته این کشور را در عرصه بین‌المللی منزوی کردند.
برجام و اهمیت ثبات در ایران

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:عبدالرضا فرجی‌راد ، کارشناس مسائل ژئوپلیتیک و سفیر سابق ایران در نروژ بااشاره به اغتشاشات اخیر در ایران معتقد است در صورت استمرار چنین بی‌ثباتی‌هایی آن انتظارهایی که از برجام برای ایجاد تحول و اثر مثبت در اقتصاد ما می‌رفت، از بین می‌روند.
عربستان و هماهنگی همه جانبه منطقه‌ای با رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: دکتر علی اکبر اسدی ، کارشناس امور دفاعی و نظامی معتقد است با رویکرد کنونی دولت سعودی و هماهنگی های بین این کشور با امریکا و اسرائیل و نادیده گرفتن واقعیتهای منطقه ای از سوی ریاض در آینده قابل پیش بینی تنش و تقابل همچنان ویژگی اصلی روابط ایران و عربستان خواهد بود.
نامشخص بودن نحوه استفاده از منابع کف دریای خزر در کنوانسیون رژیم حقوقی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: نماینده سابق ایران در مذاکرات رژیم دریای خزر با اشاره به احتمال امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در سال 2018 خاطرنشان کرد که باید ابتدا وضعیت تقسیم منابع این دریا مشخص و سپس این کنوانسیون امضا شود.
آمریکا با موضوع قدس شکست داعش را به حاشیه برد

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران گفت: آمریکا با مطرح کردن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس شکست داعش را به حاشیه برد.
ارتباط با اروپا نتوانسته در برجام کمک حال ایران باشد

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناس مسائل منطقه گفت: تاکنون ارتباط با برخی کشورهای اروپایی نتوانسته در خصوص برجام به ایران کمکی کرده باشد و اظهارات اخیر موگرینی هم تایید این مساله است.
مسئله تغییر پایتخت رژیم صهیونیستی ، آتش انتفاضه را شعله ور کرد

شورای راهبردی آنلاین-گفتگو: کارشناس ارشد روابط بین الملل براین باور است که با معرفی قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی ترامپ ، تنش ها در رابطه اتحادیه اروپا و آمریکا افزایش یافته و انتفاضه هم که در مقاطعی بخاطر فشارهای رژیم اشغالگر قدس و اختلافات حماس با فتح دچار رکود شده بود ، مجددا شعله ور شده است و این حرکت ادامه خواهد یافت.
اتحادیه اروپا سدی در مقابل غروب برجام

شورای راهبردی آنلاین-گفتگو: درحالی‌که ترامپ فعالیت های ایران از جمله برنامه موشکی را بی ثبات کننده و برجام را نیز توافقی که موجب شرمساری آمریکاست توصیف می کند، اما طبق یک نظرسنجی، 70 درصد آمریکایی ها بر این باورند که ماندن برجام به نفع آنها است. به طور کلی، اظهارت ترامپ علیه برجام در بین افکار عمومی و سیاستمداران این کشور طرفدار چندانی ندارد.نگاه اروپایی به تحولات ژئوپلیتیک در غرب آسیا

نگاه اروپایی به تحولات ژئوپلیتیک در غرب آسیا

شورای راهبردی آنلاین: باور اروپا این است که باید از اجرای توافق هسته‌ای موسوم به برجام حمایت کند و چنانچه رئیس جمهور آمریکا 22 دی تصمیم به لغو این توافق بگیرد، خطای بزرگی مرتکب خواهد شد.