فهرست

گفتگو


دکتر خرازی در مصاحبه با سایت شورا بررسی کرد
افق‌های راهبردی در سال 97

شورای راهبردی آنلاین: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی سال پیش رو را سالی پر از پرونده‌های مهم برای روابط خارجی کشور می‌داند؛ از برجام گرفته تا تحولات منطقه‌ای.
خروج آمریکا از برجام عاقلانه نیست

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: «جک استراو» وزیر امور خارجه پیشین انگلیس با یادآوری اهمیت برجام در جهت رفع نگرانی‌های غرب درباره برنامه هسته‌ای ایران اظهار داشت که آمریکا در صورت خروج از توافق هسته ای ایران (برجام) پشیمان خواهد شد.
رقابت خاورمیانه‌ای اروپا با ایران

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: فرجی راد با اشاره به کاهش نفوذ فرانسه پس از بهار عربی در خاورمیانه گفت: اروپایی ها بر این باورند هرچه نفوذ ایران در خاورمیانه بیشتر شود، نفوذ آنها کمتر می شود از این رو تلاش دارند ایران را به مرزها خود برگردانند.
حضور داعش در افغانستان تهدیدی برای همسایگان

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: رییس سابق ستاد افغانستان وزارت خارجه با اعتقاد به این‌که امنیت افغانستان برای ایران بسیار مهم است، گفت:‌ ادامه حضور داعش در افغانستان یک تهدید جدی برای اروپا، افغانستان و کشورهای همسایه آن است و کاخ سفید از این اهرم برای بی ثبات سازی افغانستان، محاصره چین، تهدید روسیه و مهار ایران استفاده می‌کند.
روابط تهران - قاهره را عربستان تعریف می‌کند

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: محمد صالح صدقیان، رئیس مرکز عربی مطالعات ایران می گوید حتی اگر مصر روابط خود را هم با اسرائیل بر اساس تعریف نگاه ایران بنا کند، باز هم تغییری در شرایط به وجود نمی آید. چرا که عربستان این روابط را تعریف می کند. مادامی که روابط دیپلماتیک تهران – ریاض بر همین روال باشد، در روابط سیاست خارجی تهران – قاهر هم بر همین پاشنه خواد چرخید.
سیا و پنتاگون به دنبال دخالت در انتخابات عراق

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: سفیر سابق ایران در عراق می گوید ، آمریکایی­ ها در عراق با استفاده از برخی از سازمان­های غیردولتی که تحت پوشش سیا، پنتاگون یا وزارت خارجه آمریکا هستند، تلاش می­‌کنند در انتخابات پارلمانی دخالت کنند.
هشدار عراقچی درباره یک خطر جدی در منطقه

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: سیدعباس عراقچی معاون سیاسی فعلی وزیر خارجه می گوید آب همیشه یک موضوع سیاست خارجی بوده. در سال های اخیر به علت کاهش منابع آبی این موضوع خیلی جدی تر شده چون هم نزولات آسمانی کم شده هم مصرف آب زیادشده بنابراین در سال های اخیر شاهدیم که مشکل کم آبی دارد خود را نشان می دهد.
برجام نباید بازشود

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: همه تلاش طرف مقابل این است که بتواند یکی از ۶ قطعنامه های قبلی را احیا کند تا شرایط تحریم قبلی را بازگرداند؛ به نظر من طرف مقابل دارد صد درصد اشتباه می کند.
خرمشاد: فرانسه صداقتش را در مورد یمن ثابت کند

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:دبیر شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه نمی‌توان ایران را در ‌آینده منطقه نادیده گرفت، گفت:‌ فرانسه تلاش می‌کند تا از یک سو در برابر بدعهدی‌های ترامپ ایستادگی کند و از سوی دیگر به نوعی غرب و ایالات متحده را نمایندگی کند.
ایران با درخواست فرانسوی‌ها برای مذاکرات موشکی چه کند؟

شورای راهبردی آنلاین- گفتگو:سفیر پیشین ایران در نروژ، مجارستان و سریلانکا معتقد است ایران در دیدار با طرف فرانسوی باید طرف مقابل را قانع کند که ما در منطقه ثبات دهنده هستیم نه بی‌ثبات کننده و در حوزه موشکی نیز ایران باید ثابت کند و آشکارا بیان کند که ما برای دفاع از خودمان است که می‌خواهیم صنعت موشکی خود را توسعه دهیم و در این صنعت در مقایسه با بسیاری از کشورهای منطقه به‌خصوص در حوزه خرید سلاح‌های پیشرفته عقب‌تر هستیم.
سفر لودریان به تهران برای تبیین استراتژی آمریکا

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: عبدالرضا فرجی‌راد ، تحلیلگر ارشد مسائل اروپا و استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با اشاره به سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران معتقد است اروپایی‌ها در تلاش هستند مقام‌های سیاسی ایالات متحده را متقاعد کنند که همچنان در چارچوب توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ باقی بمانند. از سوی دیگر واشنگتن نیز تلاش می‌کند تا دیدگاه‌های سیاسی خود را به اروپا نزدیک کند تا با استفاده از فرصت به دست آمده بتواند خواسته‌های خود مبنی بر ایجاد فشار برای برنامه هسته‌ای ایران را دنبال کند.
دلایل تشدید ناامنی‌ها در افغانستان

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: با توجه به آنکه میزان کنترل و نفوذ نیروهای طالبان بر خاک افغانستان افزایش پیدا کرده و همزمان، عملکرد دولت در این مدت ضعیف بوده است، دیگر نمی‎توان چشم انداز خوبی برای سال آینده افغانستان ترسیم کرد.
دلایل چندگانه تغییر فرماندهان نظامی عربستان

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: حاکمیت عربستان به صورت غیر عرفی ولیعهد پیشین را برکنار کرد و پسر پادشاه را به عنوان ولیعهد منصوب کرد. در ادامه این راه شخصیت‌های ارشدی برکنار شدن، برخی‌ها زندان شدند، بخشی از ثروت شاهزاده‌های قدرتمند از آن‌ها گرفته شد. همه این اتفاقات برای کاستن از خطرات حاکمیت پسر پادشاه است. در واقع به دنبال این هستند که پس از ملک سلمان حداکثر امنیت برای حاکمیت محمد بن سلمان ایجاد شود.
جریان نفوذ فکر اعتماد به غرب را بر تصمیم‌ گیرندگان تحمیل کرد

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی گفت: یک جریان به صورت پنهان و آشکار این فکر را بر افکار تصمیم گیرندگان تحمیل کرده اند که برای حل مشکلات باید به غرب اعتماد کرد.
رسوایی حامیان عربستان در شکست قطعنامه ضدایرانی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد : کشورهای حامی عربستان سعودی در ارائه قطعنامه ضدایرانی به شورای امنیت و شکست آن رسوا شدند.
آینده قدرت گیری جدایی طلبان جنوب دریمن

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: حسن هانی زاده، کارشناس مسائل خاورمیانه بااشاره به تحولات یمن می گوید: در واقع عربستان سعودی شدیدا سعی می کند که نیروهای منصور هادی را تقویت کند، ولی این احتمال در آینده وجود دارد که بین عربستان و امارات در جنوب یمن درگیری ایجاد شود
مقدمه سازی ترامپ برای تحمیل طرح خود به فلسطینی ها

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناس مسائل غرب آسیا معتقد است:ترامپ با اقداماتی چون قراردادن نام هنیه در لیست تحریم ها و انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس برای تحمیل طرح مورد نظر خود به فلسطینی ها مقدمه سازی می کند.
درخواست معنادار کردهای سوریه از ارتش

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: فرمانده یگان‌های مدافع خلق کرد احتمال ورود ارتش سوریه به عفرین برای کمک به گروه‌های کرد در مقابله با حمله ترکیه به این منطقه را بعید ندانست و تاکید کرد، آمریکا هیچ‌گونه حمایت نظامی از یگان‌های کرد نداشته است. وی روسیه را به هماهنگی گسترده با ترکیه و باز کردن حریم هوایی سوریه برای جنگنده‌های آن متهم کرد.
امارات به دنبال کمرنگ کردن حضور عربستان در جنوب یمن

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناس مسائل غرب آسیا می گوید ، ریاض و ابوظبی دولت عبدربه منصور هادی و رهبر شورای انتقالی جنوب را بر سر میز مذاکره نشاندند؛ اما قطعاً این امر پایان ماجرا نخواهد بود و حذف رقبا در آینده به شکل دیگری خود را نشان خواهد داد.
راهبرد موشکی سوریه و آینده رویارویی با اسرائیل

شورای راهبردی آنلاین – رسانه ها: یک سرلشگر بازنشسته ارتش سوریه با تأکید بر آمادگی این کشور برای مقابله با تشدید اقدامات تنش‌آمیز رژیم صهیونیستی از صدور فرمان به یگان دفاعی و موشکی برای پاسخ مستقیم به هرگونه تجاوز این رژیم خبر داد.