فهرست

موضوعات

زیر مجموعه‌هامطالب


در همایش ایران و اعراب در بیروت ارائه شد
پیشنهادهای دکتر خرازی برای مقابله با توطئه‌های مداوم رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: گرچه حمایت ایران از سوریه و عراق هزینه‌ها و فشارهای سنگینی را برای ایران در برداشت، ولی باید دانست که تحمل این هزینه‌ها و فشارها برای مقابله با اسراییل و سلطه غرب بر منطقه و در دفاع از کشورهای اسلامی بود.
مصر؛ متحدی تحمل ناپذیر

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه:منافع آمریکا و مصر به طور فزاینده‌ای متفاوت است و در حال حاضر ‌این رابطه، هدف مشترکِ به مراتب کمتری از گذشته دارد.
بین اوراسیا و هند-آرام: ژئوپلیتیک جدید هند

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: دهلی‌نو به عنوان ضعیف‌ترین قدرت‌ بزرگ، باید به منظور بهبود موقعیت خود در نظم جهانی به تعامل با قدرت‌های قاره‌ای و دریایی ادامه دهد.
وضعیت هسته‌ای خطرناک ترامپ

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: نشریه "انجمن کنترل تسلیحات" در مقاله‌ای به قلم "داریل کیمبال" می‌نویسد که دولت جدید آمریکا به دنبال بازنگری و تغییر رسمی ‌راهبرد هسته‌ای خود و همسو کردن آن با مفاهیم هسته‌ای تهاجمی‌تر ترامپ می‌باشد.
کمک های آمریکا به کشورهای جهان سوم؛ اهداف سیاسی و وابستگی اقتصادی

شورا آنلاین – ترجمه: از زمان ظهور آمریکا به عنوان یک قدرت جهانی بزرگ پس از جنگ جهانی دوم، این کشور از کمک های خارجی به عنوان ابزاری مؤثر برای تحقق اهداف سیاست خارجی خود استفاده می کند.
راهبرد امنیتی ترامپ: پیام‌های آن برای ترکیه

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: راهبرد امنیت ملی آمریکا که اخیرا از سوی دونالد ترامپ منتشر شده، ‌‌به‌طور خاص ‌‌به‌ترکیه اشاره نمی‌کند. بعضی از ترک‌ها فکر می‌کنند که‌‌این مطلوب است، چرا که هرگونه ذکری احتمالا منفی می‌بود. اما برخی معتقدند که برای منافع ترکیه بد است، زیرا عدم ذکر نام‌‌این کشور ضعف سیاسی رو ‌‌به‌زوال ترکیه را در منطقه مورد تاکید قرار می‌دهد. صرفنظر از‌‌این، راهبرد امنیتی در چند مورد برای آنکارا پیام دارد.
مسیر سخت اروپا مقابل تهدیدهای ترامپ

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: «دونالد ترامپ» هنگام تمدید توافق هسته ای، کشورهای اروپایی را تهدید کرد که در زمینه برجام با ایران همکاری نکنند؛ کارشناسان و رسانه های غربی اعتقاد دارند رئیس جمهوری آمریکا باوجود اکراه اروپا، سعی دارد به توافقی جانبی با اروپا در مقابل ایران دست پیدا کند.
پیامدهای توافق هسته ای مصر و روسیه

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: اگرچه هدف توافقنامه بلندمدت روسیه و مصر برای ساخت نیروگاه هسته ای دبعا، افزایش ظرفیت تولید برق مصر بوده و هیچ تاثیر مستقیمی در توسعه تسلیحات هسته ای ندارد، اما با این وجود، ممکن است به تلاش های آینده مصر برای ساخت تاسیسات غنی سازی اورانیوم یا بازفرآوری سوخت هسته ای مشروعیت بخشد.
ماندن ترامپ در برجام یا خروج از آن

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: «اگر ترامپ از توافق خارج شود، اما اروپایی‌ها بمانند و از صنایع خود در برابر تحریم‌های آمریکا دفاع کنند، این وضعیت بلاتکلیفی عوض خواهد شد»؛ این، اظهارات یکی از چند تحلیلگری است که خبرگزاری فرانسه در گزارش شنبه شب خود، نقطه نظرات آن‌ها درخصوص آینده اقتصاد ایران را جویا شد.
گزینه دشوار آمریکا در قبال پاکستان

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: تصمیم دولت ترامپ برای تعلیق کمک نظامی‌به پاکستان یکی از مهمترین اقدامات تنبیهی ‌آمریکا علیه پاکستان از سال 2001 است.
چشم‌انداز مشارکت سیاسی اسلامگرایان تا سال 2020

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: اخیرا مجموعه ای از سوالات با ده نفر از کارشناسان شرکت کننده در نشست طرح نقد اسلام سیاسی، مطرح شد. این شرکت کنندگان، علمای جنبش های اسلامی بودند، که هر کدام درباره اخوان المسلمین و گروه های الهام گرفته از آن در 12 کشور مختلف، کار میدانی گسترده ای انجام داده بودند.
راهبرد کلان هند؛ فرصت‌ها و تهدیدات برای ایران

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:هند در سال‌های اخیر با کشورهایی همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی که رقبای جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا محسوب میشوند روابطی نزدیک برقرار نموده است.
رقابت ابرقدرت‌ها در حوزۀ هوش مصنوعی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: طاهره مقری موذن،کارشناس مسائل سیاسی می گوید سرمایه‌گذاری‌های حوزۀ هوش مصنوعی در چین بسیار قابل توجه هستند و این کشور در امور سلامت و امنیت تا امور حمل‌و‌نقل، تلاش دارد از هوش مصنوعی بهره ببرد. چین با کمک غول دیجیتال خود، «بیدو»، برنامه‌ای برای توسعۀ هوش مصنوعی، چه در میدان اقتصادی و چه در میدان نظامی درنظر دارد.
سیاست نوین روسیه در اوراسیا؛ اهداف و پیامدها

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: درپی فروپاشی شوروی و استقلال هشت جمهوری در آسیای مرکزی و قفقاز، همچنین آغاز جنگ داخلی در افغانستان در دهه 1990، کرملین به‌علت گرفتار شدن در مشکلات اقتصادی و اجتماعی ناشی از انحلال شوروی، درمجموع نتوانست در برابر سیاست‌های مداخله‌جویانه آمریکا در حوزه‌های حساس برای امنیت ملی خودش یک موضع قاطع اتخاذ کند.
احیاء داعش : درس گرفتن از گذشته

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: داعش حملات موفق خود را در مناطقی که آزادسازی آنها اعلام شد، افزایش داده است؛ مناطقی همچون فلوجه، رمادی و نیز مناطقی دیگر مانند بغداد و استان دیاله که داعش حتی در زمان اوج خود کنترل آنها را در اختیار نداشت.
افزایش توجه به بازخوردهای اجتماعی در پروژه قدرت‌یابی چین

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: محمد زارع کارشناس مسائل سیاسی می نویسد : نتایج نظرسنجی‌هایی که در 20 سپتامبر 2017 در میان نهصد نفر چینی در شهرهای پکن، شانگهای و گوانژو انجام شده، نشان می‌دهد که تلاش چین برای بازسازی رابطه با جامعه به‌خصوص طبقه متوسط چین توانسته تا حدود زیادی با موفقیت همراه باشد.
رنج ترامپ از بی‌اعتباری سیاسی خود

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: دونالد ترامپ، ‌رئیس‌جمهور آمریکا، از عبارت "باور کنید" درسخنان خود در مورد مبارزه با تروریسم، ساخت دیوار در طول مرز مشترک با مکزیک، یا معامله هسته‌ای با ایران و غیره بارها استفاده کرده است.
فرزندان از دست رفته داعش

شورای راهبردی آنلاین - ترجمه: رمضان قدیروف، رئیس جمهور چچن می‌گوید که قصد دارد یتیم‌ها را نجات دهد، اما در واقع چه مقصودی در پس پویش بشردوستانه او نهفته است؟
پیام برجامی اروپا به ترامپ

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: تحلیلگران و رسانه های جهان نشست وزرای امورخارجه کشورهای اروپایی با «محمد جواد ظریف» و اظهار نظرهای پس از این دیدار را پیامی روشن به دونالد ترامپ در زمینه حمایت کامل اروپا از حفظ و اجرای برجام دانستند.
سفیر انگلیس در ایران در نشست «اروپا و تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا»:
در امور داخلی ایران مداخله نمی‌کنیم

شورای راهبردی آنلاین: سفیر انگلیس در ایران می‌گوید نسبت به برخی پوشش‌های خبری رسانه‌های انگلیسی درباره ناآرامی‌های اخیر ایران نگران است و موضع دولت بریتانیا این است که موضوعات داخلی ایران مربوط به این کشور است و در آن دخالتی نمی‌کند.نگاه اروپایی به تحولات ژئوپلیتیک در غرب آسیا

نگاه اروپایی به تحولات ژئوپلیتیک در غرب آسیا

شورای راهبردی آنلاین: باور اروپا این است که باید از اجرای توافق هسته‌ای موسوم به برجام حمایت کند و چنانچه رئیس جمهور آمریکا 22 دی تصمیم به لغو این توافق بگیرد، خطای بزرگی مرتکب خواهد شد.