فهرست

علمی - فرهنگی


ضرورت پاسخگو کردن مجرمان سایبری بین‌المللی

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: انتساب ‎یک عمل متخلفانه سایبری به‌صورت علنی به یک متهم، شامل شناسایی عامل و آمران فعالیت موردنظر است.
نتایج تحقیقات آکسفورد:
فیس‌بوک و توئیتر ابزاری برای پروپاگاندا

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: مطالعات آکسفورد در ۹ کشور نشان می‌دهد،‌ دولت و اشخاص از رسانه‌های اجتماعی به میزان زیادی برای اشاعه دروغ، اطلاع‌رسانی غلط و پروپاگاندا استفاده می‌کنند.
هوش مصنوعی جاسوس‌ها را هم بیکار می‌کند

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: اگر مدیر آژانس ملی اطلاعات مکانی آمریکا به راه خودش ادامه دهد، ربات‌ها در آینده 75 درصد وظایفی را عهده‌دار خواهند شد که در حال حاضر تحلیلگران اطلاعاتی آمریکایی انجام‌شان را به عهده دارند؛ کار این افراد جمع‌آوری، تحلیل و تفسیر تصاویر دریافت شده از هواپیماهای بدون سرنشین، ماهواره‌ها و دیگر منابع از سراسر جهان است.
سناریوهای آمریکایی برای مقابله با تهدیدات سایبری

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: امروز امنیت سایبری در خط مقدم سیاست های برنامه ریزی برای جنگ های آینده است، چرا که از بسیاری جهات، تهدید سایبری میدان بازی را هدف گرفته است.
گزارش راهبردی
وضعیت ایران در گزارش توسعه انسانی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:در گزارش توسعه انسانی سال 2015، ایران در بین کشورهای منطقه (20کشور) رتبه 8 را کسب کرده است. قطر با کسب نمره 85/0 در رتبه نخست منطقه قرار دارد. عربستان در رتبه دوم و امارات در رتبه سوم قرار دارند.
پیاده‌روی اربعین؛ کانون دیپلماسی فرهنگی جهان تشیع

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: دیپلماسی فرهنگی به‌عنوان رکن چهارم دیپلماسی، فرایندی مردم‌محور است و حتی اگر دولت‌ها در مدیریت آن نقش داشته باشند، باز نقش‌آفرینان اصلی آن، مردم کشورها می‌باشند. به‌همین دلیل راهپیمایی اربعین حسینی(ع) را باید علاوه بر جلوه‌های مذهبی آن، یک اقدام دیپلماتیک فرهنگی دانست.
پيشنهاد امريکن اينترپرايز به مقابله سايبري آمريکا با چين
قانون جدید چین درزمینهٔ امنیت سایبری

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: واضح است که رهبران چین عمیقاً بر این باور هستند که نشست ترامپ و شی جین پینگ در ماه آوریل «نقطه عطفی» در روابط آمریکا-چین بود و راه را به‌سوی حل تعدادی از مسائل مهم دوجانبه در جریان مذاکراتی 100 روزه گشود که رهبران دو کشور برای رسیدن به نتایجی ملموس درباره برگزاری آن توافق کردند.
یک اندیشکده آمریکایی بررسی کرد
رسانه های اجتماعی در جهان عرب: سراب یا واقعیت؟

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: در فوریه 2012، نیویورک تایمز در مقاله ای با عنوان «چگونه انقلاب مصر با فیس بوک آغاز شد» به بررسی تحسین آمیزی از کتاب تازه منتشر شده وائل غنیم با نام انقلاب 2 پرداخت.
پیامدهای راهبردی تقابل علمی غرب با ایران

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها:‌ خلاقیت، انگیزه و توانمندی ذاتی دانشجویان ایرانی از یک‌سو و خبرگی، تخصص و توانمندی‌های اکتسابی آنان از سوی دیگر در کنار پیشرفت‌های علمی محسوس ایران در حوزه‌های مختلف، غرب را وادار به تقابل علمی با ایران برای جلوگیری از تحقق تمدن نوین اسلامی کرده است.
غیرقابل کتمان!
چشم جهان به پیشرفت های ایران

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: ایران با جمعیتی ۸۰ میلیونی، تولید ناخالص داخلی ۴۰۰ میلیارد دلاری و منابع گسترده نفت و گاز یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی در منطقه است. بسیاری از جوانان ایران آموزش‌دیده و ماهر هستند که این مسئله‌ای بنیانی و مهم در رشد اقتصادی محسوب می‌شود.
نگاهی به توانمندی هسته ای هند

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:دولت هند در نظر دارد با ساخت 10 راکتور هسته ای با ظرفیت تولید هفت هزار مگاوات برق به برنامه هسته ای غیر نظامی هند شتاب دهد.
آینده کتابخانه ها؛ سنتی یا دیجیتال؟

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: کتابخانه‌های دیجیتالی به خاطر راحتی استفاده رو به گسترش هستند. اطلاعات دیجیتالی ماهیتی منحصر به فرد دارند که با توجه به در نظر گرفتن همه شرایط موجود سازمان و کتابخانه خود نسبت به آن باید تصمیم گیری کرد.
ارزشمندترین منبع دنیا دیگر نفت نیست

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: نیمی از تمام دلارهایی که در آمریکا آنلاین خرج می‌شوند، نصیب آمازون می‌شود. تقریباً تمام رشد درآمد در حوزۀ تبلیغات دیجیتال در آمریکا در سال گذشته، مدیون گوگل و فیسبوک است.به عبارتی دیگر ارزشمندترین منبع دنیا نفت نیست، بلکه داده‌هاست
پیامدهای منفی هیدروپلتیک ترکیه
اثرات زیست محیطی هیدروپلتیک ترکیه بر ایران و خاورمیانه

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: دولت ترکیه از هیدرو پلتیک هم برای قدرت نمایی داخلی و کنترل کردهای مبارز کردستان ترکیه استفاده می کند و هم برای اعمال فشار و امتیاز گیری از همسایگان بهره می برد که تحلیل گران از آن به عنوان ” نو عثمانی گری” دولت اردوغان یاد می کنند.
علاقه مردم روسیه به ادبیات کلاسیک فارسی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: زبان فارسی، نخستین زبان شرقی است که در دانشگاه های معتبر روسیه بطور رسمی تدریس می شود.
نشریه آلمانی هندلزبلات مطرح کرد
برجام و فرصت های همکاری علمی و تحقیقاتی با ایران

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: ایران پس از توافق هسته ای (برجام) ، نه تنها در زمینه تجارت با خارج به عنوان یک شریک جذاب مطرح شده بلکه همچنین زمینه های همکاری علمی با این کشور نیز افزایش یافته و موسسات آلمانی درتلاش برای همکاری علمی و تحقیقاتی با ایران هستند.
چشم انداز احیای مرجعیت علمی زبان فارسی
راهکارهای ارتقای جایگاه زبان فارسی

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: یکی از مناسب‌ ترین راه‌های عملی برای گسترش زبان فارسی سرمایه گذاری در صنعت نشر حرفه‌ای و تشویق نشریات و کنفرانس‌های علمی فارسی به عنوان زبان علم است.
واقع گرایی و نظام بین الملل «هابزی»
نقش سریال های هالیوودی در سیاست های آمریکا

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: بعد از متحول شدن مفهوم امنیت پس از وقایع یازده سپتامبر ، هنوز این برداشت از غیر قابل نفوذ بودن آمریکا در هالیوود باقی مانده است . با این حساب ، تهدیدات امنیتی علیه آمریکا در قالب موجوداتی فرازمینی و تخیلی نشان داده شده اند.
واشنگتن پست در گزارشی بررسی کرد
بلاتکلیفی پذیرفته‌شدگان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی دانشجویان ایرانی را «موتورهای تحقیق دانشگاه‌های آمریکا» خوانده و نوشته فرمان ضد مهاجرتی ترامپ موجب شده ایرانی‌هایی که سال تحصیلی جدید از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش گرفته‌اند بلاتکلیف باشند.
پل زدن بین سه رکن پیمان منع اشاعه هسته‌ای
به سوی یک فایروال هسته‌ای

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: هیچ تعریف پذیرفته شده بین‌المللی از‌‌ اینکه چه فعالیت‌ها یا فن‌آوری‌هایی یک برنامه سلاح‌های هسته‌‌ای را تشکیل می‌دهند، وجود ندارد.پیام‌ منطقه‌ای حمله موشکی سپاه به  تروریست‌ها در سوریه

پیام‌ منطقه‌ای حمله موشکی سپاه به تروریست‌ها در سوریه

شورای راهبردی آنلاین- گفتگو:معاون اسبق عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران گفت: ما بار دیگر به همسایگان خود این پیام را می‌دهیم که امنیت و اقتدار ما برای آنها نعمت است و کشورهای منطقه نیازی به دخالت قدرت‌های بیگانه ندارند.