فهرست

علمی - فرهنگی


مدارس ناکارآمد داعش و شکست نظام آموزشی آن

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: در سال‌های اخیر، ماهیت برنامه‌های درسی نظام آموزشی داعش و نقشی که این امر در القای تفکرات و جذب نیرو داشته‌است، توجه زیادی را به خود جلب کرده‌است.
شیوه‌های صهیونیستی برای تحریک ترامپ علیه ایران

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: در آمریکا مباحث مربوط به ایران در چند سال اخیر عمدتاً به برجام مربوط بوده، اما صهیونیست‌ها تلاش دارند موضوع غرب آسیا به گونه‌ای متفاوت در دستور کار دولت آمریکا باشد.
دیپلماسی فرهنگی ؛ فریضه غایب ؟

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: در سال های اخیر دیپلماسی فرهنگی در نتیجه افزایش کش و قوس ها درباره نظریه مطرح از سوی "جوزف نای" با عنوان " قدرت نرم" و آغاز نگاه به فرهنگ به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده سیاست خارجی هر کشور، مورد توجه قرار گرفته است.
افزایش احساسات ضدعربی در بریتانیا

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: احساسات علیه مسلمانان و عرب ها در بریتانیا، بر اساس آخرین نظرسنجی ها، در حال افزایش است. بیشتر بریتانیایی ها بر این اعتقادند که عرب ها به طور خاص، نتوانسته اند در جامعه بریتانیا ادغام شوند، و حضورشان در بریتانیا مفید نیست.
چطور می‌توان بر بی‌قانونی اینترنت غلبه کرد؟

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: دفاع ملی از مسئولیت‌های محوری یک دولت است. این دفاع به شکل سنتی به زمین، آب و از قرن بیستم به بعد هوا و فضا مربوط می‌شد.
ژئوپلیتیک هوش مصنوعی

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: محققان آمریکایی معتقدند جهان در تلاش‌های خود برای اطمینان از این که پیش‌رفت در هوش مصنوعی به جای تهدید رفاه بشری، موجب ارتقاء آن خواهد شد با یک نقطه بحرانی مواجه است.
شبکه های اجتماعی: از جاسوسی تا تغییر حکومت ها

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: با وجود اینکه شبکه‌های اجتماعی انقلاب عظیمی را در ارتباطات به وجود آورد، هم‌اینک از آن برای انجام عملیات‌های جاسوسی و تغییر حکومت‌ها استفاده می‌شود.
برآوردی از سهم دانش و فناوری در صادرات کشور

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی سهم دانش و فناوری در صادرات کشور را مورد ارزیابی قرار داد.
خودروهای بدون راننده؛ مدینه فاضله یا مدینه فاسده؟

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: محققان معتقدند اگر در کوتاه مدت تکنولوژی خودروهای هوشمند ثابت کند که ایمن، موثر و از حیث قیمت قابل تهیه است، سال‌ها حداقل یک یا دو دهه طول خواهد کشید تا به شکل انبوه وارد بازار شود.
آینده‌ای روشن برای انرژی خورشیدی در خاورمیانه

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: به نظر می‌رسد بیابان‌ها بهترین مناطق ‌برای یافتن فن‌آوری خورشیدی هستند. در حقیقت، نواری از بیابان از اقیانوس‌اطلس تا شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان و خلیج فارس از نیروی بالقوه خورشیدی عظیمی ‌برخوردار است، اما تا همین اواخر از لحاظ اقتصادی امکان‌پذیر نبود که منبع تجدیدپذیر توسعه یابد.
شیوع بی‌تفاوتی سیاسی در اروپا

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناسان معتقدند شیوع بی تفاوتی سیاسی و اجتماعی در اروپا موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.
امکان‌سنجی تولید ادبیات حول موضوع نظام سلطه

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:ادبیات و کلیشه های نظام سلطه، مملو از دروغهای بزرگ و باور نکردنی است. پارادوکسهایی که در زمینه های گوناگون متبلور شده است و ترجمان امروزین آن به ویژه حقوق بشر، دمکراسی خواهی و مبارزه با تروریسم است.
امنیت، اینترنت و شبکه ملی اطلاعات

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:شبکه‌ی جهانی وب را باید محیطی مملو از فرصت و درعین‌حال انباشته از تهدیدات امنیتی برای دولت‌ها در درجه‌ی اول و افراد و شرکت‌ها در مرحله‌ی بعدی دانست. از سوی دیگر شبکه‌ی ملی اطلاعات نیز می‌تواند به‌عنوان راه‌حلی امنیتی در کنار حضور شبکه‌ی جهانی وب موردتوجه قرار بگیرد
سعودی‌ها اسپانسر تولید فیلم‌ موهن علیه ایران در تاجیکستان

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: فیلم جنجالی که اخیراً از یکی از شبکه‌های تلویزیونی تاجیکستان پخش شد به منظور افزایش تنش میان ایران و تاجیکستان و با درخواست عربستان سعودی ساخته شده است.
«جنگ رسانه‌ای» از منظر رهبر معظم انقلاب

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:رهبر معظم انقلاب با نگاه کلان و راهبردی خود، در بیانات گوناگونی به مسئله‌ی «جنگ رسانه‌ای» پرداخته‌اند و نکات ارزنده‌ای در خصوص چیستی، اهمیت، چگونگی سرمایه‌گذاری و استفاده‌ی قدرت‌ها، نقش رسانه در معادلات جهانی، راهکارهایی برای عملکرد صحیح در این جنگ و... بیان داشته‌اند. ازاین‌رو با بهره‌گیری از بیانات ایشان، نکات مرتبط با مفهوم «جنگ رسانه‌ای» در سه بخش تدوین شده است.
مقابله با افراطی‌سازی مجازی

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: استفان سواِسانتو در یادداشتی برای شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا نوشت: اینترنت به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی امروز بشر و جزء حیاتی جامعه مدرن تبدیل شده‌است. این وابستگی به روشنی ضعف‌هایی دارد که افراطیون و تروریست‌ها یاد گرفته‌اند که چگونه از آن در جهت منافع پلید خود استفاده کنند.
دیپلماسی پزشکی رژیم صهیونیستی؛ ابزارها و اهداف

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: دیپلماسی پزشکی نوعی روابط دیپلماتیک بر پایه دیپلماسی عمومی است که هدف از آن ایجاد روابط و نگاهی مثبت است.
رمزگشایی از اخبار جعلی

شورای راهبردی آنلاین - ترجمه: قدمت روزنامه‌نگاری بد، به اندازه خودِ روزنامه‌نگاری است. این می‌تواند محصول تنبلی نویسندگان و سردبیران باشد یا نتیجۀ تعصب، کینه‌توزی و شرارت.
تحلیل فیلم «جشن تولد» از منظر جنگ رسانه‌ای

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:«جشن تولد» روایتگر آغاز حمله‌ی تروریست‌ها به سوریه و آوارگی مردم مردمان سوریه است. در این فیلم تلاش شده تا در مقابل تصویر غلطی که رسانه‌های بیگانه از بحران سوریه ارائه می‌دهند، قرائتی واقعی از این مسئله داشته باشد.
اندیشکده بروکینگز بررسی کرد
چه کسی باید اینترنت را مدیریت و رهبری کند؟

شورای راهبردی آنلاین - ترجمه: وقتی که پنج شرکت اول از حیث سرمایه‌گذاری در بازار، شرکت‌های اینترنت‌محور هستند، تصور این امر دشوار است که قدرت و نفوذ آنها پیرو مقررات و دستورالعمل دولتی نباشد.اروپا ابتکارهای تازه‌ای برای مقابله با تحریم‌های ترامپ در آستین دارد

اروپا ابتکارهای تازه‌ای برای مقابله با تحریم‌های ترامپ در آستین دارد

بلافاصله بعد از اظهارات تند دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در مورد عدم تایید توافق هسته ای با ایران، این دولت های اروپایی بودند که با این اظهارات و احتمال بیرون رفتن امریکا از این توافق مخالفت کردند. عبدالرضا فرجی راد، استاد ژئوپولتیک و سفیر پیشین ایران در پایتخت های اروپایی معتقد است که امریکایی ها از برجام خارج نخواهند شد.