فهرست

سیاسی

زیر مجموعه‌هامطالب


آیا روابط واشنگتن – آنکارا به مرحله تنش رسیده است؟

شورا آنلاین: ترجمه- روابط ترکیه و آمریکا در سه سطح دوجانبه، منطقه ای و بین المللی دچار تعارض شده است؛ به شکلی که دیگر نگاه دو طرف به یکدیگر مثبت نیست. این در حالی است که حملات رسانه ای علیه یکدیگر از سوی ادارات نزدیک به مراکز قدرت و نفوذ دو دولت بالا گرفته است.
آسیب شناسی دلایل رشد گرایش های جدایی طلبانه

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: در این گزارش سعی شده است به آسیب شناسی بی ثباتی در کشورهای دارای حاکمیت ملی و دلایل جدایی طلبی برخی از قومیت ها از کشور مادر پرداخته شود. در ادامه مطلب به آسیب شناسی نمونه های کردستان عراق، کتالونیای اسپانیا، ادنبره اسکاتلند و جنوب تیرول در ایتالیا پرداخته و دلایل جدایی طلبی در این مناطق مورد بررسی قرار گرفته است.
اروپا چگونه می تواند توافق هسته ای را نجات دهد؟

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: رولا خلف، تحلیلگر روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز می نویسد .سخت می توان پیش بینی کرد که آیا اروپایی ها در برابر فشار های امریکا مقاومت خواهند کرد و دچار اختلاف نخواهند شد؟ .یکی از راه های پیش روی این است که بر مذاکرات جداگانه ای درباره موشک های بالستیک و نقش ایران در خاورمیانه اصرار ورزند موضوعاتی که هم برای اروپا و هم برای امریکا نگران کننده هستند.
فرصت ها و تهدیدات مصر برای آمریکا

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها:مصر برای مقابله با چالش‌های امنیتی خود به همکاری وسیع نظامی و اقتصادی با آمریکا نیاز دارد . منافع مشترک مقابله با تروریسم در منطقه این همکاری‌ها را تسریع می‌دهد. این روند همکاری می‌تواند مسیر را در آینده برای گفتگوهای استراتژیک دوجانبه در راستای اصلاحات اقتصادی و سیاسی همواره کند.
اندیشکده شورای آتلانتیک پیشنهاد کرد
استراتژی‌های پنج‌گانه برای مقابله دولت ترامپ با ایران

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: «شورای آتلانتیک» پنج استراتژی مختلف را برای مقابله دولت ترامپ با ایران ترسیم و از میان آن‌ها «پس‌راندن» را به رئیس‌جمهور آمریکا پیشنهاد می‌کند.
آیا مسئله "کردها" بحران آینده خاورمیانه است؟

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: دکتر عبدالرضا فرجی راد ، کارشناس ژئوپلیتیک و مسائل بین الملل می گوید «احتمال این که مسئله کردی در خاورمیانه تبدیل به بحران شود، بسیار اندک است. اتفاقات اقلیم مسائل درس بزرگی بود، هر چند ممکن است که اختلافاتی در درون کردها ایجاد شود اما به نطر می رسد آقای بارزانی باید با احترام کنار برود و اجازه دهد احزاب کردی خودشان را بازسازی کنند.
صحنه‌هایی از یک تجزیه‌طلبی شکست‌خورده

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: همان‌طور که دولت عراق شهر کرکوک را بازپس گرفت، سربازان کرد گزینه تماشا یا فرار را داشتند.
اروپا به سیاست مخصوص خود در قبال ایران نیاز دارد

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: مارکو اورهاوس، تحلیلگر فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ چاپ آلمان نوشت دیگر نمی توان بر سیاست خاورمیانه ای آمریکا در دوران رئیس جمهور دونالد ترامپ تکیه کرد. این موضوع نیازمند پاسخی از سوی اروپایی ها می باشد.
کنترل بر کرکوک، لغو عملی نتایج همه پرسی جدایی‌طلبی بود

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: نویسنده و تحلیلگر مشهور جهان عرب کنترل کامل نیروهای عراقی بر استان کرکوک را به منزله لغو عملی همه پرسی اخیر جدایی طلبی اقلیم کردستان این کشور و نتایج آن دانست.
اتم ایران روسیه و اروپا را آشتی می دهد

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:ایگور سوبوتین، تحلیلگر روزنامه روسی نزاویسمایا گازتا نوشت استراتژی ترامپ در قبال تهران، میان واشنگتن و متحدانش شکاف ایجاد کرد.
اروپا در رابطه با ایران آمریکا را به چالش می کشد

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: اوکورسیو اوگئنیو، تحلیلگر روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا بااشاره به سخننرانی ترامپ درباره برجام می نویسد اروپا فوری از موضع گیری ترامپ تبری جست و اکنون می کوشد به جست و جوی راه حل هایی برای از بین نبردن توافق اقتصادی با تهران که بار دیگر پس از امضای توافق هسته ای از سر گرفته شد، بپردازد.
رئیس اسبق موسسه روابط بین‌الملل نروژ:
مقصرید اگر به وعده قدرت‌های بزرگ اعتماد کنید

شورای راهبردی آنلاین: رئیس اسبق موسسه روابط بین‌الملل نروژ درباره سخنان اخیر رئیس جمهور آمریکا درباره برجام گفت: اگر به وعده‌های قدرت‌های بزرگ اعتماد کنید، مقصر خواهید بود، زیرا آنها در موقعیت‌های مختلف رویکردهای متفاوتی خواهند داشت.
پاکستان ؛ مرز نامشخص رهبری سیاستمداران و ژنرال‌ها

شورای راهبردی آنلاین - ترجمه: با وجود تعادل در رقابت میان نظامیان و غیرنظامیان برای رهبری پاکستان، به احتمال زیاد، جناح غیرنظامی دوباره عرض اندام می‌کند و تعادل را به نفع خود تغییر می‌دهد.
تحلیل اندیشکده‌های آمریکایی از رفتار ترامپ با برجام

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:اندیشکده آمریکایی نوشت: چگونه ترامپ پایبندی ایران را محکوم می‌کند در جایی که وزارت خارجه، وزارت دفاع، و سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا ،متفق‌القول به پایبندی ایرانی‌ها به توافق هسته‌ای اعتراف کرده‌اند؟
جبهه‌ای علیه ترامپ شکل می‌گیرد

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: یک روزنامه آلمانی نوشت که ترامپ با اقدامات اخیر نه تنها خود را منزوی کرده بلکه دیواری میان کشورش و همپیمانان ایجاد کرده است.
بحران سوریه در حال پایان است

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: تحلیلگر مشهور عرب می گوید سوریه درحال تغییر است، سوریه درحال بازیافتن عافیت خود است و بعد از هشت سال دردناک و سخت زخم هایش درحال بهبود است. بخشی از آوارگان درحال بازگشت به منازلشان هستند و می خواهند پناهگاه خود را بر آواره ها بسازند تا غم غربت و رنج هایش را نکشند.
زلزله سیاسی ژاپن

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، مجلس نمایندگان ژاپن را در 28 سپتامبر منحل کرد و خواستار برگزاری انتخابات فوری در تاریخ 22 اکتبر شد. برخی کارشناسان این حرکت را حساب شده می دانند.
اندیشکده صهیونیستی: نفوذ اسرائیل درکردستان سوریه ارزشمند است

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: اندیشکده بگین سادات در تحلیلی نوشت: اسرائیل همراه با واشنگتن نیاز به تقویت نفوذ خود در کردستان سوریه دارد تا از این منطقه به عنوان دیواری علیه ایران استفاده کند.
ضرورت توافق با افغانستان بر سر رژیم آبی رودخانه هریرود

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: فرزاد رمضانی بونش ، کارشناس مسائل آسیا می نویسد با توجه به کاهش منابع آب افغانستان، مسئله آب‌های فرامرزی تبدیل به دغدغه ملی کابل شده و مقامات این کشور با توجه به مفهوم "دیپلماسی آب" سیاست‌هایی را در مورد منابع داخلی و رودخانه‌ای مشترک پیگیری می‌کنند.
افزایش شمار انگلیسی‌هایی که بریگزیت را اشتباه می‌دانند

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: نتایج نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که انگلیسی‌های بیشتری از خروج کشورشان از اتحادیه اروپا پشیمانند.اروپا ابتکارهای تازه‌ای برای مقابله با تحریم‌های ترامپ در آستین دارد

اروپا ابتکارهای تازه‌ای برای مقابله با تحریم‌های ترامپ در آستین دارد

بلافاصله بعد از اظهارات تند دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در مورد عدم تایید توافق هسته ای با ایران، این دولت های اروپایی بودند که با این اظهارات و احتمال بیرون رفتن امریکا از این توافق مخالفت کردند. عبدالرضا فرجی راد، استاد ژئوپولتیک و سفیر پیشین ایران در پایتخت های اروپایی معتقد است که امریکایی ها از برجام خارج نخواهند شد.