فهرست

سیاسی

زیر مجموعه‌هامطالب


پایان نظم جهانی لیبرال؟

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:خاویر سولانا نماینده سابق عالی سیاست امنیتی و خارجی مشترک اتحادیه اروپا و دبیرکل سابق شورای اتحادیه اروپا می نویسد امروز دنیا چند پاره شده است. ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ باعث شده خیلی از کشور ها در کنار آمریکا قرار گیرند. اما آن حملات همچنین از گرایش عمیق بازیگرانی پیش بینی نشده به سمت آشوب پرده برداشت. گرایشی که در ۱۵ سال متوالی فقط قدرتمند تر شده است.
مانعی در مسیر تحریم های جدید علیه روسیه و ایران

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:کارون دمیرجیان، تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست بااشاره به تحریم های سنای آمریکا ضدایران و روسیه می نویسد طرح به تصویب رسیده از سوی اعضای هر دو حزب جمهوری خواه و دمکرات در سنای آمریکا با مشکل عمده ای در زمینه تشریفات مربوط به قانونگذاری روبرو شده است و این احتمال وجود دارد که تصویب آن به سرعتی که انتظار می رفت، امکان پذیر نباشد
تحليلگر اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا:
اروپا باید با ترامپیزه شدن خاورمیانه مبارزه کند

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: اروپا باید قبل از آنکه اوضاع از کنترل خارج شود، ارزیابی دقیقی از علل بحران خاورمیانه در اختیار دونالد ترامپ قرار دهد و از اقدامات تنش زدا حمایت کند.
انتخاب دشوار روسیه در سوریه

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:دمیتری نرسسوف، تحلیلگر روزنامه روسی پراودارو بااشاره به تحولات سوریه و نقش روسیه وایران و آمریکا در آن می نویسد : این تصور مطرح است که جنگ در سوریه قالب جدیدی به خود می گیرد: آمریکا و ایران این کشور را به عرصه رویارویی خود تبدیل می کنند و روسیه را بر سر راه انتخابی دشوار در سوریه قرار می دهند
بحران سازی با قطر، آغازی بر پایان کار شورای همکاری

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:سعید الشهابی، تحلیلگر روزنامه القدس العربی بااشاره به تنش قطر و عربستان می نویسد بعد از تصمیم ریاض به محاصره کردن قطر که یکی از شش کشور عضو شورای همکاری خلیج (فارس) است، در این شورا نوعی جبهه بندی بی‌سابقه ایجاد شده که متفاوت از همه چالش های قبلی شورا و خطرناکتر و عمیق‌تر و گسترده‌تر از آنها است.
چرا آمریکا در خاک سوریه پایگاه نظامی دارد؟

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:ران پاول ، تحلیلگر نشریه راشا اینسایدر بااشاره به ایجادپایگاه نظامی آمریکا در خاک سوریه می نویسد دولت ترامپ چه حقی دارد که در خاک کشوری خارجی بدون اخذ هیچ مجوزی از دولت آن کشور، پایگاه نظامی دایر کند؟ چرا ما حاکمیت سوریه را نقض و به نیروهای نظامی این کشور که در حال مبارزه با داعش هستند حمله می‌کنیم؟
اجلاس گروه ٧ و فرصت‌های پیش روی ایران

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:مریم عرب، کارشناس مسائل سیاسی و استراتژیک بااشاره به اجلاس سالانه سران هفت کشور صنعتی جهان می نویسد اگر چه سیاست های ایالات متحده و سفر اخیر دونالد ترامپ به منطقه حاکی از رودررویی ایران و امریکا حداقل به شکل غیر مستقیم است اما نباید اختلافات موجود میان گروه هفت را از یاد برد.
بحران قطر و ضرورت پیشبرد پروژه جانشین‌سازی از سوی عربستان

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:محمدرضا حق‌شناس، کارشناس روابط بین‌الملل بااشاره به تنش میان قطر و عربستان می نویسد بحران فعلیِ کشور عربستان با قطر نه معطوف به بیرون و یا صرفاً عدم همراهی قطر و گسست در ائتلاف ضدایرانی، بلکه معطوف به داخل و مسئله حساس جانشینی در عربستان است.
برنده و بازنده بحران قطر

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: مسئله قطعی این است که قطر بازنده اصلی این بحران خواهد بود زیرا دشمنانش به صورت کلی یا جزئی موفق شدند اتهام تروریسم را به این کشور به چسبانند و از نظر سیاسی و اقتصادی این کشور را محاصره کنند و در موضع دفاع از خود قرار دهند اما طرف مقابل نیز به پیروزی که انتظار داشت دست نیافت یعنی تسلیم شدن کامل [قطر] در برابر خواسته هایش حداقل تا اکنون که این گونه بوده است.
نتایج انتخابات زودهنگام در بریتانیا و راه دشوار دولت جدید

شورای راهبردی آنلاین - یادداشت: آنچه می توان از این انتخابات نتیجه گرفت، این است که حزب محافظه کار با اینکه بزرگترین حزب کشور باقی ماند، بر حیثیت رهبر آن، ترزا می، لطمه شدیدی وارد آمد و هر چند این حزب در حال حاضر با ائتلاف با حزب وحدت گرای دموکراتیک می تواند به اکثریت دست یافته و دولت تشکیل دهد، اما دورنمای آن چندان روشن نیست و دولت همچنان در وضعیتی شکننده قرار خواهد داشت.
تلاش عربستان برای همراه کردن مسکو در قبال تنش‌های عربی- ایرانی

شورای راهبردی آنلاین - یادداشت: عربستان که همزمان با افزایش تنش ها با ایران دیپلماسی فعالی را در پیش گرفته و سعی می کند حتی با تحریم و انزوای قطر جبهه خود را قوام ببخشد، با سفر بن سلمان به روسیه و نمایش روابط رو به توسعه مسکو و ریاض تلاش می کند در روابط ایران – روسیه دو دلی- بی انگیزگی و یا حتی بدگمانی ایجاد کند.
ایران و اخوان المسلمین فرصت‌های نوین

شورای راهبردی آنلاین - یادداشت: در شرایط جدید با نوعی بازتعریف نظم منطقه ای روبرو هستیم. در این نظم، جریان اخوانی و حامیان آن در منطقه، به تدریج راه خود را در تحولات کلان خاورمیانه از راه عربستان جدا می کند.
سیاست‌های ترامپ و بحران قطر

شورای راهبردی آنلاین - یادداشت: تناقض در دیدگاه های ارائه شده میان مقام های آمریکایی درباره قطر می تواند بیانگر اختلافی جدی میان ترامپ به عنوان رئیس جهور و ساختار آمریکا(Deep State) باشد.
سفیر ایران در انگلستان بررسی کرد
ابعاد تحریم‌های جدید ایران در سنای آمریکا

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: سفیر کشورمان در انگلستان در یادداشتی به بررسی تصویب لایحه تشدید تحریم‌های ایران در سنای آمریکا پرداخت.
برجام؛ آزمون منطق سیاسی آمریکا و اتحادیه اروپا

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:اقدامات خصمانه «دونالد ترامپ» در قبال توافق هسته ای ایران باواکنش بسیاری از کارشناسان مواجه شده است . به گفته ناظران سیاسی 5 کشور دیگر هم در گفت وگوهایی که در نهایت به امضای این توافق منجر شد مشارکت داشته اند و مواضع اخیر اتحادیه اروپا در زمینه تعهد به اجرای کامل «برجام» موید همین مطلب است
اختلاف نظر روسیه و امریکا در رابطه با ایران

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:آندری اونتیکوف، تحلیلگر روزنامه روسی ایزوستیا بااشاره به نقش ایران در بحران سوریه ،می نویسد روسیه و امریکا در رویکردهای خود پیرامون این که ایران باید در حل و فصل مساله سوریه چه نقشی را ایفا کند، با اختلاف نظراتی مواجه شده اند.
نتایج یک نظرسنجی:
افزایش حامیان بریگزیت در انگلیس

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:یک نظرسنجی نشان داد ۷۰ درصد انگلیسی‌ها می‌گویند بریگزیت به رغم نتیجه غیرمنتظره انتخابات سراسری زودهنگام اخیر این کشور باید اتفاق بیفتد.
پیامدهای بحران بی سابقه اعراب خلیج فارس

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: سه کشور عربی حوزه خلیج فارس یعنی عربستان، بحرین و امارات روابط خود را با قطر قطع کردند؛ زیرا می خواهند با تحمیل اراده خود بر این کشور، آن را ملزم به رعایت قید و بندهایی کنند که خود این کشورها به آنها پایبند نیستند.
حقایق مربوط به جنگ میان قطر و کشورهای حاشیه خلیج فارس

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:عبدالباری عطوان، تحلیلگر روزنامه رای الیوم با اشاره به تنش عربی و قطع روابط باقطر از سوی برخی کشورهای متحد عربستان می نویسد سیاست های دوگانه و تناقض ها و جنبه های بحران کنونی میان کشورهای حاشیه خلیج فارس علامت سوال های بسیاری را برمی انگیزد.
دو روی یک سکه

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:جووانی جاکالونه، تحلیلگر روزنامه ایتالیایی ایل جورناله بااشاره به قطع روابط قطر و عربستان می نویسد هجمه ها علیه دوحه دقیقا بلافاصه بعد از دیدار ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از عربستان سعودی صورت گرفت.پیام‌ منطقه‌ای حمله موشکی سپاه به  تروریست‌ها در سوریه

پیام‌ منطقه‌ای حمله موشکی سپاه به تروریست‌ها در سوریه

شورای راهبردی آنلاین- گفتگو:معاون اسبق عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران گفت: ما بار دیگر به همسایگان خود این پیام را می‌دهیم که امنیت و اقتدار ما برای آنها نعمت است و کشورهای منطقه نیازی به دخالت قدرت‌های بیگانه ندارند.