فهرست

سیاست خارجی و روابط بین الملل


آیا داعش حملات تروریستی خود علیه بریتانیا را آغاز می‌کند؟
داعش با شکست در عراق به اروپا حمله می‌کند

شوراآنلاین- رسانه: یکی از مقامات دولتی انگلیس هشدار داده است، داعش زمانی که از مأمن خود در موصل عراق رانده شود حملات تروریستی خود علیه بریتانیا را آغاز می‌کند.
هشت عامل اساسی در شکل دادن جنگ موصل
داعش با تعجیل اوباما برخواهد گشت

شورا آنلاین - رسانه ها: پیش بینی می شود نبرد دولت عراق و نیروهای پیشمرگه کرد برای پس گرفتن موصل با پشتیبانی ایالات متحده، جنگی طولانی باشد. جنگی که تازه آغاز شده است. اما هشت مساله به احتمال فراوان نتیجه نهایی این جنگ را مشخص می کنند:
پیدا و پنهان توافق هسته‌ای آمریکا با هند

شورا آنلاین – گزارش تحلیلی: باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا روز یکشنبه برای سفری سه روزه وارد دهلی‌نو شد. این دومین سفر وی در دوران ریاست جمهوری‌اش است. "نارندرا مودی" نخست وزیر هند و "باراک اوباما" در یک نشست خبری مشترک از توافق در زمینه استفاده مسالمت آمیز و غیرنظامی از انرژی هسته ای خبر دادند و مودی ابراز رضایت کرد که پس از گذشت 6 سال از زمان امضای توافقنامه 2008، آنها به سمت همکاری های تجاری که با قوانین دو کشور و تعهدات بین‌المللی سازگار باشد، در حرکت هستند.
عربستان در مسیر تحولات جدید

شورا آنلاین – گزارش تحلیلی: پس از اعلام خبر فوت ملک عبدالله، عربستان در مسیر تحولات جدیدی قرار گرفته است. ملک سلمان، شاه جدید عربستان در نخستین پیام خود تاکید کرده که راه پادشاهان پیشین را ادامه می دهد.
یمن در برزخ

شورا آنلاین – گزارش خبری: یمن بازهم روزهای پرتنش و پر التهابی را تجربه می کند. این کشور اساساً به دلیل بافت قبیله ای و وجود اختلاف میان اهالی شمال و جنوب و رقابت شدید رؤسای قبایل برای نزدیک شدن به حاکمیت، همواره ساختاری کاملاً شکننده داشته است.
آیا چین آمریکا را در خلیج فارس به چالش می کشد؟

شورا آنلاین – ترجمه: این گزارش به بررسی نقش های راهبردی متغیر آمریکا و چین در منطقه خلیج فارس به ویژه با نگاهی به (سوء) مدیریت بحران های محلی توسط آمریکا و منافع اقتصادی رو به گسترش چین در این منطقه می پردازد تا تاثیرات آن را برای سیاست دانمارک در خاورمیانه مشخص سازد.
خون‌هایی که مقاومت را عزیزتر کرد

شورا آنلاین – گزارش تحلیلی: فرحان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تجاوز رژیم صهیونیستی به خاک سوریه را که منجر به شهادت تعدادی از رزمندگان حزب‌الله و سردار سرتیپ محمد علی الله دادی شد، نقض "موافقتنامه 1974 آتش‌بس میان نیروهای اسراییلی و سوری" اعلام کرد.
نظامی‌گری گریبان اقتصاد بحرین را می‌گیرد؟

شورا آنلاین – گزارش تحلیلی: گزارش اخیر موسسه تحقیقات بین المللی صلح در استکهلم نشان می دهد بودجه نظامی بحرین در سال 2014 به میزانی بی‌سابقه در طول تاریخ این کشور افزایش یافت تا جایی که اقتصاد این کشور را در معرض تهدید قرار داده است.
پیش بینی خط مشی آمریکا در چارچوب جهان‌بینی‌های در حال تغییر

شورا آنلاین – ترجمه: راهبرد امنیت ملی آمریکا (NSS) که دولت‌های ایالات متحده طبق قانون ملزم به ارایه ادواری آن هستند، پنجره سودمندی را به روی جهان‌بینی راهبردی آنها و اساسی را برای تنظیم انتظارات‌شان از خط مشی‌های خود فراهم می آورد.
پیش‌بینی گروه اوراسیا از مخاطرات اصلی 2015

شورا آنلاین - ترجمه: هر روز اخباری مهم، عنوان درشت مطبوعات را به خود اختصاص می دهد؛ با متمرکز شدن توجه به این گونه اخبار و تحولات جهانی ممکن است از توجه چشم‌انداز دورتر در آینده غافل شویم؛ اما نگاهی وسیع‌تر به چشم‌انداز تحولات کنونی و پیگیری موج بعدی تحولات غافلگیرکننده در عرصه سیاست بین المللی، می‌تواند مفید باشد.
سیاست خارجی آمریکا در جهانی با وضعیت نامعلوم‌تر از قبل

شورا آنلاین – ترجمه: آمریکا در سال 2015 با وجود برخورداری از شرکای متعدد اقتصادی، در سیاست خارجی خود در قبال روسیه، ایران، سوریه و چین از نوعی سردرگمی رنج خواهد برد.
آیا اتحاد شورای همکاری خلیج فارس دوام خواهد داشت؟

شورا آنلاین – ترجمه: بهبود مناسبات دولت‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس نشانه‌ای از احساس نگرانی روزافزون آنهاست و احتمالا با کاهش تهدیدات، تنش‌های بین آنها بازمی‌گردد.
روسیه – ناتو – اوکراین؛ ورود به مرحله جدید منازعه

شورا آنلاین – یادداشت: اوکراین تنها چند روز پس از آنکه ولادیمیر پوتین سند دکترین نظامی به روز شده روسیه را امضا کرد، از پیوستن به ناتو خبر داد و اعلام کرد به زودی همه پرسی پیوستن به سازمان آتلانتیک شمالی را در این کشور برگزار می کند.
مصر و اتیوپی به سمت جنگ آب می‌روند؟

سازمان دیده بان مطالعات ژئوپولیتیک در مطلبی به اختلافات مصر و اتیوپی بر سر آب رود نیل پرداخته و این پرسش را مطرح کرده است که آیا جنگ آب بین این دو کشور اتفاق خواهد افتاد؟
خروج روسیه از نظام پسا-جنگ سرد

شورا آنلاین – ترجمه: سال 2014، روسیه نظم پسا-جنگ سرد را در هم شکست و آشکارا نظام بین‌الملل تحت رهبری آمریکا را به چالش کشید. این امر نتیجه شکست تلاش‌ها برای ادغام روسیه در جامعه یورو – آتلانتیک بود.