فهرست

دیپلماسی فناوری

افکار عمومی آمریکا چگونه به مذاکرات هسته ای دولت اوباما شکل می دهد

تحلیلگر مؤسسه بروکینگز آمریکا نوشت: واشنگتن می کوشد از افکار عمومی در خصوص تهدید داعش، برای پیشبرد مذاکرات هسته ای با ایران استفاده کند.
اعتراض بیش از 160 کشور به تسلیحات هسته‌ای رژیم صهیونیستی

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اکثریت آرا، قطعنامه «خطر گسترش تسلیحات اتمی در خاورمیانه» را با هدف تشکیل یک منطقه عاری از تسلیحات اتمی در خاورمیانه تصویب کرد که بر اساس آن از رژیم صهیونیستی خواسته شده تا از داشتن تسحلیات اتمی دست کشیده و تاسیسات اتمی‌ خود را تحت بازدیدهای بین‌المللی قرار دهد.
تمدید تعلیق برخی تحریم‌های آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد با تمدید دوره توافق طرح مشترک اقدام، تعلیق برخی از تحریم ها علیه ایران ادامه می‌یابد.
ارزیابی اولیه کارشناسان مرکز بلفر از تمدید مذاکرات هسته‌ای

پایگاه اینترنتی مرکز بلفر نوشت: هشت عضو گروه کاری ایران در مرکز بلفر -- گراهام آلیسون، استفان بوسورث، چارز فریلیچ، نادر حبیبی، مارتین مالین، پیام محسنی، گری سیمور و ویلیام توبی -- به اظهار نظر درباره تمدید مذاکرات هسته ای با ایران پرداخته و عوامل بالقوه موفقیت های این گفتگوها را در ماه‌های آتی بررسی کردند.
متن کامل بیانیه مشترک مذاکرات هسته‌ای سوم آذر وین

در پایان مذاکرات ایران و گروه 1+5 در وین، کاترین اشتون، هماهنگ کننده این گروه و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بیانیه مشترکی صادر کردند.
سناریوهای موسسه علم و امنیت بین المللی برای ذخایر اورانیوم 20 درصد

موسسه علم و امنیت بین المللی در گزارشی به بررسی میزان ذخایر اورانیوم کم غنی شده حدود 20 درصد ایران و راهکارهای احتمالی حذف این ذخایر پرداخت.
زرادخانه غیر قابل تحمل

بر اساس اعلام دفتر غیرحزبی بودجه کنگره آمریکا، این کشور قصد دارد در یک دهه آینده دستکم 355 میلیارد دلار را برای حفظ و بازسازی زرادخانه هسته ای خود که بازمانده دوران جنگ سرد است، هزینه کند. در عین حال بنا بر یک ارزیابی مستقل دیگر احتمالا در 30 سال آینده این بودجه تا یک تریلیون دلار افزایش خواهد یافت.
فارن افرز:‌ حسرت هسته ای عربستان سعودی

مقاله‌نویس نشریه فارن افرز نوشت: کاملا واضح و روشن است که تصور کنیم دولت عربستان سعودی از مشاهده شواهد موجود مبنی بر حصول پیشرفت در مذاکرات هسته ای میان ایران و ‌آمریکا، احساس نارضایتی و خشم کند.
افزایش هزینه تسلیحات اتمی آمریکا به بهانه بهبود امنیت

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا در حالی دستور افزایش بودجه بازسازی تسلیحات و زرادخانه های هسته ای این کشور را داد که بسیاری از منتقدان، انجام این هزینه تسلیحاتی متعلق به دوران جنگ سرد را به بهانه افزایش امنیت آمریکا، بی فایده می دانند.
تحریم "سوال‌برانگیز" اتحادیه اروپا علیه ایران

اتحادیه اروپا افراد و نهادهایی را که پیش‌تر نام‌شان از فهرست تحریم‌ها خارج شده بود، دوباره در فهرست تحریم‌ها گنجانده است، اقدامی که ایران آن را "سوال‌برانگیز" می‌داند.
وزیر خارجه اسبق آلمان: ایران از نقش آفرینان اصلی در خاورمیانه جدید است

یوشکا فیشر حل و فصل بحران های منطقه را بدون حضور ایران ناممکن دانست و کشورمان را از جمله نقش‌آفرینان مهم در خاورمیانه جدیدی خواند که در حال شکل گیری است.
خلاصه گزارش جدید آمانو درباره ایران

گزارش جدید مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران روز 16 آبان منتشر شد.
گزارش سیا درباره نگاه ایران به تسلط جمهوری‌خواهان بر کنگره

روزنامه آنلاین فری بیکان نوشت: مقامات ایران بی سر و صدا از تسلط جمهوریخواهان بر کنگره آمریکا بیمناک شده‌اند .