فهرست

دیدگاه

زیر مجموعه‌هامطالب


در همایش ایران و اعراب در بیروت ارائه شد
پیشنهادهای دکتر خرازی برای مقابله با توطئه‌های مداوم رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: گرچه حمایت ایران از سوریه و عراق هزینه‌ها و فشارهای سنگینی را برای ایران در برداشت، ولی باید دانست که تحمل این هزینه‌ها و فشارها برای مقابله با اسراییل و سلطه غرب بر منطقه و در دفاع از کشورهای اسلامی بود.
روابط چین – آمریکا: از ماه عسل تا رقابت استراتژیک

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: روابط چین و آمریکا را می توان یکی از پیچیده­ترین روابط دو قدرت بزرگ در مقطع کنونی دانست و به نظر می رسد که با گذر زمان بر حجم و میزان این پیچیدگی نیز افزوده شود.
آیا استراتژی امنیت ملی روسیه تغییر کرده است؟

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناس مسائل ژئوپلیتیک می نویسد سیاست نامشخص و دمدمی مزاجی رییس جمهور امریکا باعث گردید روس ها نه تنها در آسیای غربی که اهمیت آن برای روسیه از حوزه‌های اروپا، قفقاز، آسیای مرکزی و آسیای جنوبی کمتر است صاحب طرح و برنامه جدی باشند بلکه حوزه‌های نفوذ خود را به مناطق دیگر از جمله ‌آسیای جنوبی نیز گسترش دهند.
آینده جایگاه داعش در افغانستان

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: پس از شکست های پی در پی نیروهای تروریستی داعش در دو جبهه عراق و سوریه، بسیاری از اعضای خارجی این گروه تررویستی افغانستان را به عنوان لانه جدید خود برگزیده اند. آیا به نظر شما در افغانستان مقصد بعدی داعشی ها است؟ گفتگوی زیر به پاسخ به این پرسش توجه کرده است.
حضور نظامی آمریکا در سوریه کاهش خواهد یافت

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، آمریکا در سوریه به دنبال حفظ پایگاه‌های خود است. واشنگتن یک جنگ نیابتی را در این کشور پیگیری می­‌کند؛ لذا حضور نظامی خود را در قالب سربازان و تفنگداران کمتر خواهد کرد.
فشارهای جدید به ایران ناشی از شکست های اخیر واشنگتن است

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: یک روزنامه نگار برجسته عراقی در یادداشتی بلند با اشاره به تلاش های جدید دولت ترامپ برای اعمال تحریم علیه ایران بر خلاف قوانین بین المللی، علت آن را ناکامی ها و شکستهای مفتضحانه اخیر واشنگتن در منطقه و نقش ایران در این زمینه ذکر کرد.
دلایل چندگانه اروپا برای حفظ برجام

شورای راهبردی آنلاین _ رسانه ها: اروپایی‌ها خواستار ادامه اجرای برجام هستند و با چنگ و دندان می‌خواهند توافق هسته‌ای را حفظ کنند، چون برجام موجب حفظ صلح و امنیت بین‌المللی به ویژه حفظ صلح و امنیت آنها می‌شود.
ایستادگی جهان در برابر رویکردهای امپریالیستی آمریکا

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: وزیر خارجه اسبق انگلیس تاکید کرد: اگر آمریکا به رویکرد امپریالیستی خود درباره جهان ادامه دهد جهان در برابرش خواهد ایستاد.
تلاش عربستان برای کاهش فشارهای داخلی و منطقه‌ای بر رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: کشورهای مرتجع و وابسته منطقه شرایطی را تحت تأثیر فشار آمریکا پدید می‌آورند که فشارهای داخلی و منطقه‌ای بر رژیم صهیونیستی کاهش یابد.
با حضور سفیران سوئد، ایتالیا و انگلیس در شورا بررسی شد
نگاه اروپایی به تحولات ژئوپلیتیک در غرب آسیا

شورای راهبردی آنلاین: باور اروپا این است که باید از اجرای توافق هسته‌ای موسوم به برجام حمایت کند و چنانچه رئیس جمهور آمریکا 22 دی تصمیم به لغو این توافق بگیرد، خطای بزرگی مرتکب خواهد شد.
استراتژی کلان چین، چانه زنی زیرکانه با آمریکای ترامپ

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: ترامپ اساساً این مفهوم بندی را به هم زده و به همین جهت هم تعریف او و تعریف تقابل با او به شدت دشوار است. چینی ها می کوشند با زیرکی بسیار از فرصت ترامپ برای شکل دهی به روابط خود با آمریکا آن گونه که می خواهند و نیز گسترش نفوذ خود در صحنه بین المللی حداکثر استفاده را ببرند.
وقوع جنگ تجاری شدید میان آمریکا و چین در سال ۲۰۱۸

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: یک کارشناس ارشد سیاسی بر این باور است که سال ۲۰۱۸ میلادی احتمالا شاهد یک جنگ تجاری تمام عیار بین ایالات متحده آمریکا و چین خواهد بود.
حذف نقش ایران در امنیت منطقه نشدنی است

شورای راهبردی آنلاین: دبیر شورای راهبردی روابط خارجی گفت: امنیت، وارداتی نیست بلکه باید از منطقه و با مشارکت همه بازیگران و مردمان منطقه برقرار شود.
جایگاه روسیه در سند امنیت ملی آمریکا

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: در ایالات متحده آمریکا دولت‌هایی که سر کار می‌‌آیند در سال دوم و سوم و بعضا در دور دوم ریاست جمهوری، تصمیم به انتشار سند امنیت ملی می‌گیرند. اما در دوره دونالد ترامپ شاهد هستیم که وی در همان سال اول ریاست جمهوری خود سند امنیت ملی آمریکا را منتشر کرد و در این سند از روسیه و چین به‌عنوان دولت‌های تجدیدنظرطلب یاد شد که به دنبال آن به مخاطره امنیت آمریکا هستند.
پیامدهای مواضع ضدایرانی ترامپ

شورای راهبردی آنلاین – رسانه ها: تحلیلگرمسائل آمریکا نشست شورای امنیت را نمونه ای از انزوای آمریکا در عرصه های جهانی عنوان کرد و گفت: جامعه جهانی با سیاست یکجانبه گرایانه و اول آمریکای ترامپ راه نمی آید و حتی متحدان آمریکا نمی توانند زیر بار رویکرد خودخواهانه آمریکا بروند.
آمریکا، بازنده نشست شورای امنیت

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: همزمان با شروع ناآرامی های اخیر در برخی از شهرهای ایران، ترامپ و تیم سیاسی وی به طرق مختلف اقدام به دخالت در امور داخلی ایران و حمایت از معترضان کردند، که از جمله ممهمترین آنها می توان به نشست روز گذشته شورای امنیت برای بررسی موضوع تحولات ایران اشاره کرد که به درخواست آمریکا برگزار شد.
موضوع اعتراضات در ایران در حیطه صلاحیت شورای امنیت قرار نداشت

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناس ارشد علوم سیاسی معتقد است تلاش ایالات متحده برای مطرح‌ کردن موضوع اعتراضات در ایران در نشست شورای امنیت، صرفا به دلیل ایجاد فشارهای بیشتر بر ایران است.
شکست تلاش‌های ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: کارشناس روابط بین الملل گفت: آمریکا در نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل در مورد ایران به حداکثر خواسته خود یعنی انتشار یک بیانیه یا قطعنامه علیه تهران نرسید و در اقدام خود شکست خورد.
چشم انداز روشن سوریه در سال 2018

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: نوذر شفیعی ، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی اظهارداشت : به نظر می‌رسد که بحران عراق در سال 2018 به اتمام برسد و برای حل بحران سوریه نیز می‌توان چشم‌انداز روشنی را متصور بود.
بی‌تفاوتی شورای امنیت به اغراض آمریکا این کشور را منزوی کرد

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: یک نماینده روحانی مجلس گفت: اعضای شورای امنیت با همراهی نکردن با آمریکا بیش از گذشته این کشور را در عرصه بین‌المللی منزوی کردند.نگاه اروپایی به تحولات ژئوپلیتیک در غرب آسیا

نگاه اروپایی به تحولات ژئوپلیتیک در غرب آسیا

شورای راهبردی آنلاین: باور اروپا این است که باید از اجرای توافق هسته‌ای موسوم به برجام حمایت کند و چنانچه رئیس جمهور آمریکا 22 دی تصمیم به لغو این توافق بگیرد، خطای بزرگی مرتکب خواهد شد.