فهرست

دیدگاه

زیر مجموعه‌هامطالب


دکتر خرازی در مصاحبه با سایت شورا بررسی کرد
افق‌های راهبردی در سال 97

شورای راهبردی آنلاین: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی سال پیش رو را سالی پر از پرونده‌های مهم برای روابط خارجی کشور می‌داند؛ از برجام گرفته تا تحولات منطقه‌ای.
خروج آمریکا از برجام عاقلانه نیست

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: «جک استراو» وزیر امور خارجه پیشین انگلیس با یادآوری اهمیت برجام در جهت رفع نگرانی‌های غرب درباره برنامه هسته‌ای ایران اظهار داشت که آمریکا در صورت خروج از توافق هسته ای ایران (برجام) پشیمان خواهد شد.
رقابت خاورمیانه‌ای اروپا با ایران

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: فرجی راد با اشاره به کاهش نفوذ فرانسه پس از بهار عربی در خاورمیانه گفت: اروپایی ها بر این باورند هرچه نفوذ ایران در خاورمیانه بیشتر شود، نفوذ آنها کمتر می شود از این رو تلاش دارند ایران را به مرزها خود برگردانند.
حضور داعش در افغانستان تهدیدی برای همسایگان

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: رییس سابق ستاد افغانستان وزارت خارجه با اعتقاد به این‌که امنیت افغانستان برای ایران بسیار مهم است، گفت:‌ ادامه حضور داعش در افغانستان یک تهدید جدی برای اروپا، افغانستان و کشورهای همسایه آن است و کاخ سفید از این اهرم برای بی ثبات سازی افغانستان، محاصره چین، تهدید روسیه و مهار ایران استفاده می‌کند.
روابط تهران - قاهره را عربستان تعریف می‌کند

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: محمد صالح صدقیان، رئیس مرکز عربی مطالعات ایران می گوید حتی اگر مصر روابط خود را هم با اسرائیل بر اساس تعریف نگاه ایران بنا کند، باز هم تغییری در شرایط به وجود نمی آید. چرا که عربستان این روابط را تعریف می کند. مادامی که روابط دیپلماتیک تهران – ریاض بر همین روال باشد، در روابط سیاست خارجی تهران – قاهر هم بر همین پاشنه خواد چرخید.
سیا و پنتاگون به دنبال دخالت در انتخابات عراق

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: سفیر سابق ایران در عراق می گوید ، آمریکایی­ ها در عراق با استفاده از برخی از سازمان­های غیردولتی که تحت پوشش سیا، پنتاگون یا وزارت خارجه آمریکا هستند، تلاش می­‌کنند در انتخابات پارلمانی دخالت کنند.
هشدار عراقچی درباره یک خطر جدی در منطقه

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: سیدعباس عراقچی معاون سیاسی فعلی وزیر خارجه می گوید آب همیشه یک موضوع سیاست خارجی بوده. در سال های اخیر به علت کاهش منابع آبی این موضوع خیلی جدی تر شده چون هم نزولات آسمانی کم شده هم مصرف آب زیادشده بنابراین در سال های اخیر شاهدیم که مشکل کم آبی دارد خود را نشان می دهد.
برجام نباید بازشود

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: همه تلاش طرف مقابل این است که بتواند یکی از ۶ قطعنامه های قبلی را احیا کند تا شرایط تحریم قبلی را بازگرداند؛ به نظر من طرف مقابل دارد صد درصد اشتباه می کند.
خرمشاد: فرانسه صداقتش را در مورد یمن ثابت کند

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:دبیر شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه نمی‌توان ایران را در ‌آینده منطقه نادیده گرفت، گفت:‌ فرانسه تلاش می‌کند تا از یک سو در برابر بدعهدی‌های ترامپ ایستادگی کند و از سوی دیگر به نوعی غرب و ایالات متحده را نمایندگی کند.
ایران با درخواست فرانسوی‌ها برای مذاکرات موشکی چه کند؟

شورای راهبردی آنلاین- گفتگو:سفیر پیشین ایران در نروژ، مجارستان و سریلانکا معتقد است ایران در دیدار با طرف فرانسوی باید طرف مقابل را قانع کند که ما در منطقه ثبات دهنده هستیم نه بی‌ثبات کننده و در حوزه موشکی نیز ایران باید ثابت کند و آشکارا بیان کند که ما برای دفاع از خودمان است که می‌خواهیم صنعت موشکی خود را توسعه دهیم و در این صنعت در مقایسه با بسیاری از کشورهای منطقه به‌خصوص در حوزه خرید سلاح‌های پیشرفته عقب‌تر هستیم.
پشت پرده حمایت غرب از آتش‌بس سوریه

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: اگرچه قطعنامه‌ 2401 شورای امنیت با هدف به اصطلاح اعمال آتش‌بس 30 روزه در سوریه، مورد حمایت دولت های مخالف این کشور قرار گرفت و ایجاد دسترسی بشردوستانه به مناطق تحت محاصره نیز از هدف های دیگر آن عنوان شد، ولیکن شاید هیچکس را در سوریه نتوان یافت که نسبت به مقاصد واشنگتن و لندن در دادن رای مثبت به این قطعنامه تردید نداشته باشد.
سفر لودریان به تهران برای تبیین استراتژی آمریکا

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: عبدالرضا فرجی‌راد ، تحلیلگر ارشد مسائل اروپا و استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با اشاره به سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران معتقد است اروپایی‌ها در تلاش هستند مقام‌های سیاسی ایالات متحده را متقاعد کنند که همچنان در چارچوب توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ باقی بمانند. از سوی دیگر واشنگتن نیز تلاش می‌کند تا دیدگاه‌های سیاسی خود را به اروپا نزدیک کند تا با استفاده از فرصت به دست آمده بتواند خواسته‌های خود مبنی بر ایجاد فشار برای برنامه هسته‌ای ایران را دنبال کند.
ابعاد و پیامدهای تهدید موشکی روسیه علیه آمریکا

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سخنرانی سالانه خود خط و نشان‌هایی برای ایالات متحده آمریکا کشید. پوتین در این سخنرانی اعلام کرد که روسیه موشک بالستیک قاره‌پیمای جدیدی به نام «سرمت» را طراحی کرده است که به‌زودی جایگزین موشک‌های قدیمی خواهد شد.
دلایل تشدید ناامنی‌ها در افغانستان

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: با توجه به آنکه میزان کنترل و نفوذ نیروهای طالبان بر خاک افغانستان افزایش پیدا کرده و همزمان، عملکرد دولت در این مدت ضعیف بوده است، دیگر نمی‎توان چشم انداز خوبی برای سال آینده افغانستان ترسیم کرد.
دلایل چندگانه تغییر فرماندهان نظامی عربستان

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: حاکمیت عربستان به صورت غیر عرفی ولیعهد پیشین را برکنار کرد و پسر پادشاه را به عنوان ولیعهد منصوب کرد. در ادامه این راه شخصیت‌های ارشدی برکنار شدن، برخی‌ها زندان شدند، بخشی از ثروت شاهزاده‌های قدرتمند از آن‌ها گرفته شد. همه این اتفاقات برای کاستن از خطرات حاکمیت پسر پادشاه است. در واقع به دنبال این هستند که پس از ملک سلمان حداکثر امنیت برای حاکمیت محمد بن سلمان ایجاد شود.
انتخابات ریاست جمهوری و آینده سیاست خارجی روسیه

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: انتخابات روسیه که قرار است در ۲۷ اسفند ماه برگزار شود در عمل ۸ کاندیدا دارد که مهم ترین آنها، رئیس جمهور فعلی، ولادیمیر پوتین است.
منافع و معایب توافق برجام

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: با گذشت بیش از دو سال از اجرایی شدن برجام، اکنون این پرسش مطرح است که جمهوری اسلامی ایران تا چه حد به منافعش در برجام دست یافته و چالش‌ها و موانع عدم تحقق برخی منافع چه بوده است.
جریان نفوذ فکر اعتماد به غرب را بر تصمیم‌ گیرندگان تحمیل کرد

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی گفت: یک جریان به صورت پنهان و آشکار این فکر را بر افکار تصمیم گیرندگان تحمیل کرده اند که برای حل مشکلات باید به غرب اعتماد کرد.
رسوایی حامیان عربستان در شکست قطعنامه ضدایرانی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد : کشورهای حامی عربستان سعودی در ارائه قطعنامه ضدایرانی به شورای امنیت و شکست آن رسوا شدند.
سیاست دوسویه قطر در قبال برجام

شورای راهبردی آنلاین – رسانه ها: قطر به‌خوبی می‌داند اگر بخواهد در مقابل خواسته‌های حداکثری عربستان تسلیم نشود اما بحران هم فروکش کند، تنها راه، میانجی‌گری آمریکاست البته به شرطی که نرمش‌هایی در مقابل ریاض از خود نشان دهد.