فهرست

تروریسم


آثار بحران سوریه: افراط گرایی در آسیای مرکزی

شورا آنلاین – ترجمه: حضور اتباع کشورهای آسیای مرکزی شامل زن و مرد در خاورمیانه با هدف شرکت در جنگ یا حمایت از داعش رو به افزایش است. فقدان چشم انداز اقتصادی، نبود آزادی‌های مذهبی و در حاشیه قرار داشتن این افراد از نظر سیاسی، از جمله دلایل گرایش به داعش می‌باشد. در طول سه سال گذشته حدود دو تا چهار هزار نفر به داعش و گروه‌های افراطی پیوسته‌اند. بازگشت افراط‌گرایان به کشورهای خود، مشکل امنیتی برای این کشورها ایجاد خواهد کرد.
داعش و تغییر در محاسبات راهبردی پکن

شورا آنلاین - ترجمه: ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق در مصاحبه ای با فایننشیال تایمز فاش کرد که چین پیشنهاد کمک به حملات هوایی عراق علیه داعش را مطرح کرده است. اینکه پکن قصد دارد این پیشنهاد خود را عملی کند یا خیر مشخص نیست، اما همکاری احتمالی چین و عراق می تواند فروش سلاح، تبادل اطلاعات و آموزش نظامی را نیز شامل شود.
آیا دولت های عربی می توانند گام بعدی را علیه داعش بردارند؟

شورا آنلاین – ترجمه: راب وایتمن ، نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا پس از سفری به اردن در ماه گذشته عنوان کرد که مبارزه علیه داعش "نیازمند یک نیروی عربی است". سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان نیز با نظر وایتمن موافق است. او اعلام کرده که موفقیت در این مبارزه " نیازمند حضور سربازانی مبارز در میدان نبرد است."
جبهه النصره در سوریه؛ امارتی برای القاعده

شورا آنلاین - ترجمه: داعش تنها تهدید سلفی به اصطلاح جهادگرا نیست که در سوریه پا گرفته؛ جبهه النصره ، وابسته القاعده نیز در این کشور به تهدیدی جدی و رو به گسترش هم برای غرب و هم برای آینده سوریه تبدیل شده است.
هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

شورا آنلاین - گزارش تحلیلی: حمله به محل مجله فکاهی "شارلی ابدو" و حوادثی که در روزهای بعد از این حمله در فرانسه رخ داد، به کشته شدن 17 شهروند فرانسوی منجر شد.
نگاه استراتفور به اهداف راهبردی عاملان حمله به "شارلی ابدو"

شورا آنلاین - ترجمه: حمله روز چهارشنبه به دفتر مجله فکاهی "شارلی ابدو" از این توان بالقوه برخوردار است که روابط دولت های اروپایی را با شهروندان مسلمان شان آشفته سازد.
داعش و جنگجویان اروپایی

درگیری های درازمدت در کشورهای خاورمیانه تعداد زیادی از اروپایی ها را برای مشارکت در آنها جذب کرده است. اگرچه برآوردها درباره ارقام دقیق جنگجویان خارجی متفاوت است، اما گفته می شود تقریبا 2000 تا 5500 جنگجوی در خاورمیانه مشغول جنگ هستند.
نظاره از دور؛ راهبرد آمریکا برای مقابله با داعش در عراق

آمریکا که امکان مقابله زمینی با تهدید داعش را ندارد، این راهبرد را اتخاذ کرده که فقط نظاره گر کارزار نیروهای عراقی با این گروه تروریستی باشد و این در حالی است که همگی این نیروها ارتباطات نزدیکی با ایران دارند.
دلایل بی میلی ترکیه به مبارزه با داعش

یک کارشناس مسایل سیاسی ترکیه سمیه ایدیز معتقد است: آنکارا تا وقتی واشنگتن طرح هایش درباره آینده سوریه را اعلام نکند، از درگیری مستقیم با داعش پرهیز می کند.
داعش در پی ایجاد جبهه در شمال آفریقا

داعش تلاش می کند با هدف توسعه نفوذ و قلمرو خود، جبهه جدیدی را در شمال آفریقا بگشاید. این گروه با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و تولید فیلم‌های تبلیغاتی حرفه‌ای، در پی آن است تا در شمال آفریقا به ویژه لیبی و صحرای سینای مصر نیرو جذب و حضور خود را پررنگ کند.
مالکی: فقط ایران در مقابله با داعش کنار عراق ایستاد

معاون رئیس جمهور عراق با انتقاد از آمریکا به دلیل جدی نبودن در مقابله با داعش گفت: اگر سلاح های ایران و استفاده ای که از تجربه این کشور در بسیج نیروهای داوطلب مردمی کردیم، نبود، عراق اکنون با وضعیت بسیار دشوارتری مواجه بود.
آموزش شورشیان؛ پیش درآمد اشغال سوریه؟

پایگاه اینترنتی گلوبال ریسرچ در تحلیلی این سوال را مطرح کرد: آیا آمریکا قصد دارد با آموزش یک نیروی شورشی غیرمتعارف، سوریه را اشغال کند؟
افزایش 44 درصدی قربانیان تروریسم در جهان

گزارش یک مرکز مطالعاتی آمریکایی نشان می‌دهد عملیات تروریستی در جهان در سال 2013 رشد قابل توجهی داشته که دلیل اصلی آن ناآرامی در سوریه است.
ترکیه حامی گروه‌های تکفیری در منطقه

کارشناس مسائل خاورمیانه به نقش ترکیه در ایجاد و بسط بحران و فتنه در منطقه و حمایت‌های آن از گروه‌های تکفیری اشاره کرد و گفت: داعش به مرحله اضمحلال رسیده است.

آینده معادلات نظامی در جنگ یمن

آینده معادلات نظامی در جنگ یمن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: حمله به تاسیسات عربستان سعودی وامارات متحده، از نظر امنیتی و اقتصادی تاثیر زیادی به همراه خواهد داشت و لذا آنها ناگزیر خواهند بود تا در سیاست های جنگی خود علیه یمن بازنگری کنند.