فهرست

اقتصادی


نقدی بر اقتباس اقتصاد مقاومتی از نظریات غیربومی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: برخی از محققان در برخی از نوشتارهای تخصصی، از نظریه‌های غیربومی برای تبیین اقتصاد مقاومتی بهره گرفتند، اما کاربست این نظریه‌ها برای توصیف، ارائه مدل نظری و تبیین مفهومی اقتصاد مقاومتی تا حدودی نارسا و غیربومی است.
جدول زمانی چین برای تبدیل شدن به یک کشور دوستدار محیط زیست
الگوی جدید انرژی

شورای راهبردی آنلاین - ترجمه: برنامه ارتقای ترکیب انرژی چین که شی جینپینگ، رئیس جمهور این کشور آن را در نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست اعلام کرد و انتظار می رود به کاهش تولید دی اکسید کربن در این کشور منجر شود، با پنج چالش سیاسی و اقتصادی روبروست که می‌تواند مانع از اجرای آن شود.
آیا دهلی نو برای قرن بیست و یکم آماده است؟
کابوس هند

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: اگر پایان قرن بیستم نوید ظهور چین را داد، بسیاری بر این باورند که اینک نوبت هند است که در آغاز قرن بیست و یکم بدرخشد.
پیامدهای غیر منتظره رشد نرخ نفت

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: روزنامه روسی وستی کافکازا بااشاره به تحولات بازار نفت نوشته است ایران باید یاران بین المللی را برای بهبود زیر ساخت های انرژی خود جذب کند. اما، شرکت های نفتی و گازی بین المللی با ایران همکاری نمی کنند،
آیا پوتین یک نابغه اقتصادی است؟

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: اقتصاد روسیه همچنان از سایر کشورهای غربی رقیب و بازارهای نوظهور، ضعیف‌تر و کندتر عمل کرده و فساد نیز ادامه خواهد یافت.
پیامدهای ترامپ برای اقتصاد بین‌المللی

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: تغییر بنیادی که با انتخاب ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا ایجاد شد، این نبود که وی بیش از اسلافش خودخواهانه رفتار می‌کند. تغییر مد نظر این است که ترامپ متقاعده نشده‌است که حمایت از نظام جهانی در راستای تامین منافع راهبردی آمریکا است.
آیا آمریکا، عربستانی جدید است؟

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: آژانس بین المللی انرژی (IEA)[1] در گزارش ژانویه خود از بازار نفت، پیش بینی کرده است که تولید نفت آمریکا در واکنش به افزایش قیمت نفت، رشدی «انفجاری» خواهد داشت.
مسابقه غول نفتی شِل برای بازسازماندهی خود در جهان ارزان‌قیمت

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: تحلیلگران اقتصادی می گویند غول نفتی شل اگر نتواند خود را برای چشم‌انداز جدید انرژی آماده کند، با دارایی‌های انبوه به‌گِل‌نشسته مواجه می‌شود.
آیا بازارها برای بحث بعدی درباره‌‌ آیندۀ اروپا آمادگی دارند؟

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه:پوپولیست‌های اروپا که خواهان پس گرفتن قدرت در سطح ملی می‌باشند، در سال جاری در انتخابات هلند، فرانسه یا حتی آلمان به قدرت نرسیدند، اما صدای ماندگار آنها‌‌ این تشکیلات را‌ ترسانده است.
تعرفه‌های گمرکی ترامپ بر انرژی خورشیدی خلاف منافع آمریکا است

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه:به واسطه اقدامات یک‌جانبه آمریکا، بازارها بر روی تولیدات آمریکایی بسته شده و همین بازارها به روی رقبا باز است. همانند آمریکا، تولیدکنندگان اروپایی نیز به دلیل اوج‌گیری سریع چین در تسلط بر بازار متضرر شده‌اند.
اقتصاد تروریسم و تروریسم اقتصادی؛ دو چالش‌ مهم غرب آسیا

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: سفیرپیشین ایران در سازمان ملل اظهار کرد: خاورمیانه در حال حاضر با دو چالش اقتصاد تروریسم و تروریسم اقتصادی روبرو است.
پشت پرده پرداخت "یارانه گرانی" در عربستان

شورای راهبردی آنلاین – رسانه ها: روزنامه الشرق قطر در گزارشی با اشاره به وضعیت ناگوار اقتصادی عربستان نوشت: محمد بن سلمان شاه سعودی برای ساکت کردن صدای مردم خشمگین عربستان به پرداخت "یارانه گرانی" متوسل شد.
آیا آینده پسا نفت عربستان سعودی حقیقی است؟

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: آیرینا اسلاو ،کارشناس و روزنامه نگار باشاره به برنامه ولیعهد عربستان برای توسعه تحت عنوان چشم انداز 2030 می نویسد این برنامه و هر آنچه در «چشم‌انداز ۲۰۳۰» ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، وجود دارد بلندپروازانه است. عربستان می‌خواهد تا سال ۲۰۲۳ سهم درآمدهای نفتی در اقتصاد این کشور را تا ۴۲ درصد کاهش دهد. اما چگونه؟
سقوط اقتصادی عربستان و امارات

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: روزنامه الرایه چاپ قطر نوشت: سعودیها و اماراتی ها از بحرانهای اقتصادی شدید و درآمدهای بسیار کم رنج می برند و علت اصلی این مساله شکست سیاستها و برنامه های اقتصادی، هزینه های سرسام آور حاکمان و فساد در هرم اصلی قدرت در این دو حکومت است.
نگاه راهبردی گازپروم به بازار انرژی ایران

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: همکاری روسیه با ایران به نفع دو طرف است. برای شرکت گاز پروم، ورود به پروژه های گازی در این کشور جذابیت دارد، زیرا از این طریق، از فشارهای ناشی از ارسال بالقوه گاز ایران به بازار اروپا که در آنجا، احتمال رقابت بر سر ارسال از گاز روسیه نیز وجود دارد، کاسته خواهد شد.
بن‌بست در اصلاحات منطقه یورو

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، مذاکرات فشرده درباره آینده اتحادیه اروپا، در سه ماهه آخر سال جاری میلادی بر فضای سیاسی اروپا حاکم بود.
روسیه؛ پاکسازی بانک‌ها در وقت اضافه

شورای راهبردی آنلاین - ترجمه: آشفتگی و بی نظمی، ویژگی اصلی حوزه بانکی روسیه بعد از سقوط اتحاد جماهیر شوروی بوده است. در نظام جهانی مبتنی بر اقتصاد آزاد، بسیاری از الیگارشی ها، سیاستمداران، مدیران تجاری و گروههای تبهکار در سال‌های دهه 1990 بانک های خصوصی را تاسیس کردند تا جریان پول را در جهت منافع مختلف خود سرازیر کنند. چنانکه در اواسط همان دهه، بیش از 2500 بانک در روسیه ظاهر شدند.
آنچه در زیر بستر آینده نفت گویان قرار دارد

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: گویان آماده شده است تا از درآمدهای بادآورده ناشی از تولید و صادرات نفت و گاز طبیعی بهره‌مند شود، اما همه این کشور به عنوان یک کلیت و دولت گویان که مشتاقانه منتظر ثروت نفتی آینده است، پاداش اقتصادی کمتر از آنچه که به نظر می‌رسد، درو خواهد کرد.
مزایا و معایب پول­‌های مجازی

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: پول مجازی از جمله اختراعات نوظهور دنیای فناوری اطلاعات است که با گسترش فناوری­ های مرتبط با آن، این موضوع روز به روز ابعاد گسترده تری به خود می ­گیرد.
مشابهت جهان‌بینی اقتصادی ترامپ و شی

شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از سفر آسیایی خود که طی آن ایالات متحده و چین قراردادهایی به ارزش بیش از 250 میلیارد دلار را اعلام کردند، به کشورش باز گشت. این به ترامپ که هویت سیاسی خود را بیشتر بر توانایی مذاکره و تمایل خود برای ایستادن در برابر چین بنا نهاده، اجازه داد تا برگشت پیروزمندانه ای داشته باشد و موفقیت خود را در ایستادگی در برابر چین اعلام کند.