فهرست

گام جدید هسته ای روسیه

سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳ ب.ظ

 گام جدید هسته ای روسیه
شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:یک موسسه آمریکایی اعلام کرد، روسیه یک مرکز ذخیره‌سازی تسلیحات هسته‌ای در کالینینگراد را ارتقا داده است.

فدراسیون دانشمندان آمریکایی گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن، یک تأسیسات ذخیره‌سازی در سواحل دریای بالتیک در ماه‌های اخیر عمیق‌تر و گودتر شده و با سقف‌های بتونی پوشانده شده است.

هانس کریستینسن، مدیر پروژه اطلاعات هسته‌ای فدراسیون دانشمندان آمریکایی در این خصوص می‌گوید: تمام این‌ها اثر انگشت روسیه برای سایت‌های ذخیره‌سازی سلاح‌های هسته‌ای است. یک محیط خارجی سنگین از حصارهای چندلایه حول این سایت دیده می‌شود. خود این مکان هم حصارهای سه‌گانه‌ای دارد. این حصارهای چندگانه مخصوص نگهداری سلاح‌های هسته‌ای در روسیه است که ما مشابه آن‌ را قبلا هم دیده‌ایم.

بر اساس گزارش این موسسه آمریکایی، کار در این پناهگاه زیرزمینی از سال ۲۰۱۶ آغاز شده و احداث سقف روی آن در اوایل تابستان امسال شروع شده است.

کریستینسن همچنین اظهار کرد: ما مدت زیادی این سایت را رصد می‌کردیم و در این مدت تغییرات زیادی در این سایت رخ داده است. اما این اولین بار است که شاهدیم که یکی از انبارهای زیرزمینی هسته‌ای حفاری شده و ظاهرا بازسازی شده است. این تصاویر البته ثابت نمی‌کند که سلاح‌های هسته‌ای در کالینینگراد وجود دارد اما نشان می‌دهد که ما با یک سایت فعال در کالینینگراد روبه‌رو هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشخص نیست که آیا ارتش روسیه کلاهک هسته‌ای خود را در این سایت نگه می‌دارد یا در حال تهیه آن در این سایت است. حتی ما نمی‌توانیم این را هم بگوییم که روسیه در حال ارتقای تسهیلاتی است که قبلا در این سایت داشته تا بتواند سلاح‌های هسته‌ای خود را به آنجا منتقل کند.

گفتنی است ارتش روسیه در ماه ژانویه اعلام کرد که به زیرساخت‌های لازم برای پذیرش حضور دائمی موشک‌های اسکندر-ام که توانایی حمل کلاهک‌های هسته‌ای با برد ۵۰۰ کیلومتر را دارند، دست یافته است.

آمریکا اعلام کرد، موشکهای اسکندر به دلیل دامنه بردشان نقض توافق دوجانبه ۱۹۸۷ درخصوص تسلیحات هسته‌ای با برد متوسط است.

منبع: ایسنا


سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳ ب.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!