فهرست

چگونه تعرفه‌های ترامپ، فولاد آمریکا را نابود می‌کند؟

شنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۳۶ ق.ظ

چگونه تعرفه‌های ترامپ، فولاد آمریکا را نابود می‌کند؟
شورای راهبردی آنلاین – رصد: درحالی‌که تعرفه‌ها برای کمک به صنعت فولاد آمریکا وضع شده بود، اما به این صنعت آسیب می‌زند و این بیانگر اشتباه بودن تعرفه‌ها است.

اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در یادداشتی نوشت: ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در ماه سپتامبر توئیت کرد که «صنعت فولاد ما بحث روز جهان است. این صنعت جان تازه‌ای گرفته و در حال رونق گرفتن است».

باوجوداین، تقریباً یک سال بعد از وضع تعرفه‌ها برای واردات فولاد توسط ترامپ، صنعت فولاد آمریکا نه‌تنها با رونق همراه نیست، بلکه در حال نابودی است. قیمت فولاد به قبل از وضع تعرفه‌ها سقوط کرده و اشتغال در این حوزه نیز در حال رکود است. بااین‌حال، بازار بورس واضح‌ترین نشانه ناکارآمدی تعرفه‌ها است.

اگر سیاست‌های رئیس‌جمهور ترامپ طبق برنامه تأثیرگذار بودند، عملکرد صنعت فولاد آمریکا بایستی از سایر بخش‌ها بهتر می‌شد، اما همان‌طور که نمودار فوق نشان می‌دهد، از زمان اعلام تعرفه‌های فولاد در 1 مارس 2018، قیمت سهام تولیدکنندگان فولاد 22 درصد سقوط کرده است درحالی‌که شاخص S&P 500 (فهرست ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک) تنها سه درصد افت داشته است.

بنابراین، چرا بازار برای فولاد آمریکا خراب شده است؟ یکی از دلایل این است که تعرفه‌های ترامپ به‌طورکلی بیش از آنکه به نفع این صنعت باشد به ضرر آن تمام می‌شود. در اینجا به توضیح علت آن می‌پردازیم.

در طول نیمه اول سال 2018، حتی پس از اجرایی شدن تعرفه‌های فولاد، سهام تولیدکنندگان فولاد از رویکرد کلی بازار سهام پیروی می‌کرد. سپس، درحالی‌که شاخص بازار سهام روبه افزایش نهاد، سهام فولاد دو بار سقوط کرد (همان‌طور که نمودار نشان می‌دهد، در اواسط ژوئن و اوایل مارس) و پس‌ازآن به مسیر بازار بازگشت.

چه اتفاقی در ژوئن و مارس افتاد؟ هر بار درست قبل از سقوط سهام فولاد، ترامپ در اولین تعرفه‌های 50 میلیارد دلاری علیه چین، فهرست کالاهای وارداتی تحت پوشش این تعرفه‌ها را منتشر کرد. از آنجائی که 95 درصد این کالاهای وارداتی، کالاهای واسطه‌ای بودند که توسط شرکت‌های آمریکایی خریداری می‌شدند، بازارهای سهام چنین پیش‌بینی کردند که این تعرفه‌ها باعث افزایش قیمت این کالاها و به‌تبع آن، کاهش تولید و کاهش فروش صنایع فولاد خواهد شد و همچنین، تعرفه‌ها، به‌نوبه خود، باعث کاهش خرید کالاهای داخلی مانند فولاد خواهد شد.

درحالی‌که تعرفه‌ها برای کمک به صنعت فولاد آمریکا وضع شده بود، اما به این صنعت آسیب می‌زند و این بیانگر اشتباه بودن این تعرفه‌ها است.


شنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۳۶ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!

مطالب مرتبط


موضوعات مربوطه


کلمات کلیدی