فهرست

پیامدهای منطقه‌ای پیروزی مقاومت در لبنان

سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۶:۳۲ ب.ظ

پیامدهای منطقه‌ای پیروزی مقاومت در لبنان
شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: انتخابات پارلمانی لبنان بعد از 9 سال در شرایط خاص زمانی برگزار شد، چرا که حضور نظامی حزب‌الله در جبهه سوریه و در نابودی گروه‌های تکفیری و داعشی عنصری بس سازنده و کارآمد به شمار می‌رود.

داود احمدزاده *

محور عبری- عربی و حتی آمریکا با تصور برهم زدن توازن قوا به ضرر جبهه مقاومت درپی سرنگونی بشار اسد و تحکیم جریان‌های غرب‌گرا در منطقه برآمده بودند. همچنین قبل از برگزاری انتخابات نیز آشکارا هجمه سنگینی علیه حزب‌الله در سطح رسانه‌های منطقه‌ای نزدیک به عربستان و رژیم صهیونیستی و حتی برخی کشورهای اروپایی به راه افتاده بود.

دلیل این هجمه آن بود که حضور حزب‌الله هم در درون لبنان و هم در منطقه به منزله تقویت محور مقاومت به رهبری ایران محسوب می‌شد، لذا اولین پیامد پیروزی جریان 14 مارس در انتخابات اخیر، تقویت هر چه بیشتر جریان مقاومت و به تبع آن بی‌اثر شدن هجمه‌ها و حملات سنگین نظامی و رسانه‌ای علیه این نیروها خواهد بود.

دوم اینکه در داخل لبنان نیز برخلاف تصور جریان‌های غرب‌گرا وابسته به سعد حریری و جریان المستقبل، پیروزی جریان حزب‌الله به نوعی در ایجاد ثبات و پایداری لبنان و مقاومت در قبال توطئه‌های رژیم صهیونیستی اثربخش خواهد بود. از دیگر سو باید اضافه کرد که جریان غرب‌گرا به رهبری حریری نمی‌تواند خارج از قواعد بازی در داخل لبنان نسبت به تشکیل دولت جدید بدون حضور قوی و سازنده نیروهای ائتلاف به رهبری حزب‌الله اقدام اساسی اقدام کند.

باید توجه داشت از جمله دولت‌هایی که از پیروزی حزب‌الله و جریان‌های وابسته به آن در انتخابات پارلمانی اخیر به شدت ناراحت شدند، دولت‌های ریاض و تل‌آویو بودند. درواقع این پیروزی تلخ‌ترین خبر برای تل‌آویو و برخی از کشورهای عرب هم‌فکر با این رژیم قلمداد می‌شود.

با این تفاسیر باید منتظر گسترش حملات سیاسی و یا برخی اقدامات شتابزده نظامی از جانب رژیم صهیونیستی با مشارکت عربستان علیه حزب‌الله و محور مقاومت به دلیل پیروزی‌های اخیر پارلمانی باشیم، چرا که هم عربستان و هم اسرائیل به دنبال خلع سلاح حزب‌الله و تضعیف داخلی و منطقه‌ای آن هستند. در عین حال اولین واکنش مقامات صهیونیست به این پیروزی این بود که هرگونه تهدید یا پرتاب موشک از سوی لبنان که از جانب حزب‌الله یا نیروهای امل باشد به منزله حمله نظامی از طرف دولت لبنان تلقی خواهد شد و رژیم صهیونیستی این حق را برای خود با هدف حمله همه جانبه علیه لبنان و نیز تحریم‌های متعدد در حوزه سیاسی و اقتصادی قائل خواهد بود.

همزمان تجربه تلخ و تکرار دخالت‌های قبلی عربستان در وادار ساختن سعد حریری، نخست وزیر لبنان به استعفا و ایجاد تزلزل در ارکان سیاسی این کشور نشان می‌دهد که ممکن است ریاض بار دیگر برای تحت فشار قرار دادن لبنان و به ویژه طرفداران حزب‌الله ضمن قطع برخی همکاری‌ها در حوزه تجاری و سیاسی از مهره‌های نزدیک به خود برای ایجاد بی‌ثباتی و دوره آشوب سیاسی بار دیگر استفاده کند.

نکته آخر و پایانی که می‌توان به آن اشاره کرد اینکه انتخابات اخیر نشان داد که حزب‌الله به عنوان یک متغیر مستقل توان اثرگذاری داخلی و منطقه‌ای خود را حفظ کرده و برعکس برخی از تصورات اشتباه تحلیلگران غربی، حزب‌الله نه در قالب یک نهاد نظامی صرف، بلکه در قالب یک جریان اجتماعی-سیاسی از محبوبیت و مشروعیت کامل در داخل لبنان برخوردار است.

کارشناس مسائل خاورمیانه*


سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۶:۳۲ ب.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!