فهرست

فارن پالیسی تفسیر کرد

پیامدهای اقتصادی مخرب خروج از برجام برای آمریکا

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۱۳ ب.ظ

پیامدهای اقتصادی مخرب خروج از برجام برای آمریکا
شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: بعید است دولت 'دونالد ترامپ' بتواند سایر امضاکنندگان توافقنامه هسته ای ایران را با خود همراه و با اعمال تحریم ها و فشارهای مالی تهران را وادار به تمکین به مطالبات خود کند.

نشریه فارن پالیسی نوشت: برخلاف تصور کاخ سفید، خروج 'دونالد ترامپ' از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و از سرگیری اعمال تحریم های یکجانبه علیه ایران نه تنها باعث تمکین تهران به مطالبات ترامپ نخواهد شد بلکه به ساز و کارهای دیپلماتیک و کنترل تسلیحات هسته ای لطمه خواهد زد و پیامدهای اقتصادی مخربی برای آمریکا به دنبال خواهد داشت.
فارن پالیسی در ادامه تفسیر خود افزود: بعید است تلاش آمریکا برای جلب همراهی سایر کشورها در اعمال تحریم های جدید نیز راه به جایی ببرد. هیچ بانک و شرکت خارجی، بویژه کشورهای ناراضی از اعمال دوباره تحریم های آمریکا حاضر به تن دادن به این تحریم ها نیست. هیچیک از شرکت های چندملیتی اکنون ایران را هدف فشار مالی و انزوای دیپلماتیک قرار نداده است.
افزون بر این، با توجه به دشواری تشریح قوانین و مقررات تحریم های جدید برای بانک ها و شرکت های خارجی، حتی به فرض پذیرش تحریم های جدید آمریکا توسط شرکت های خارجی، بسیاری از این شرکت ها برای اجرای این مقررات دچار سردرگمی خواهند شد.
چین و هند بزرگترین خریداران نفت ایران هستند و احتمالا با آمریکا همراهی نخواهند کرد و حتی فرصت های تازه ای برای خریداری نفت بیشتر از ایران برای آنها فراهم می شود. در واقع، این امر تاثیر تحریم ها را تا حد زیادی کاهش می دهد.
در مورد همکاری شرکت های مالی و بانک های خارجی با آمریکا نیز تردید وجود دارد و احتمالا بسیاری از آنها مفرهایی برای در امان ماندن از تحریم های آمریکا پیدا می کنند. سران اروپا تهدید کردند که اعمال دوباره تحریم های آمریکا، راه داد و ستد پایدار شرکت های شان را با ایران تضمین می کند. این شرکت ها راه هایی برای دور زدن مقرراتی پیدا می کنند که آنها را از پیروی از تحریم های آمریکا منع می کند.
حال متحدان آمریکا از تحریم ها خسته اند و از زورگویی های آمریکا به خود و شرکت های شان به تنگ آمده اند. درواقع، اقدامات آمریکا علاوه بر کاهش تاثیر تحریم ها، زندگی مردم این کشور را هزینه برتر و ناامن تر می کند. مصداق این امر را می توان در گران شدن نفت به محض اعلام تحریم های جدید علیه ایران یافت.
تحریم های آمریکا باعث می شود روسیه و عربستان به عنوان عرضه کنندگان جایگزین برای پرکردن خلاء بازار نفت قدرت و نفوذ بیشتری به دست آورند.
علاوه بر این، تحریم های جدید ایران به منشاء تنش های بزرگ در روابط آمریکا و چین، بزرگترین خریدار نفت ایران، است.
در نهایت، این تحریم ها باعث تضعیف قدرت تحریم ها به عنوان ابزار دست دولتمردان آمریکا می شود. اعمال تحریم های حداکثری به عنوان شالوده سیاست خارجی، برای دولت ترامپ مخرب و ویرانگر است.

منبع: ایرنا


چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۱۳ ب.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!

مطالب مرتبط


موضوعات مربوطه


کلمات کلیدی