فهرست

پژوهش اندیشکده انگیسی راسی + ترجمه کامل

پهپادهای مسلح در غرب آسیا

چهارشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۴۵ ق.ظ

پهپادهای مسلح در غرب آسیا
شورای راهبردی آنلاین – رصد: اندیشکده انگلیسی راسی در پژوهشی به گسترش پرنده‌های هدایت‌پذیر بدون سرنشین یا پهپادها و گسترش بیشتر آن‌ها و تأثیرات گسترده آن‌ها با تمرکز خاص بر غرب آسیا پرداخته است.

این پژوهش که می‌توانید ترجمه متن آن را در این لینک دانلود کنید، دو سؤال اصلی دارد:

  • جریان‌های فناوری پهپادی از و به خاورمیانه چه هستند و استفاده آن‌ها چیست؟
  • چه هنجارها، رویه‌ها و روش‌هایی به خاورمیانه صادر شده یا توسط قدرت‌های این منطقه در توسعه و به‌کارگیری فناوری پهپادی استفاده می‌شود؟

تمرکز این تحقیق بر روی پهپادهایی است که در تعاریف دسته بندی یک و دو رژیم کنترل فن‌آوری موشکی جای می‌گیرند. علاوه بر رژیم صهیونیستی، کشورهایی که در خاورمیانه دارای این پهپادها هستند یا از آن‌ها استفاده می‌کنند عبارت‌اند از: اردن، عراق، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ایران و ترکیه.

ازاین‌رو، این تحقیق فهرست جامعی از پهپادهای جنگی که در این دو تعریف قرار می‌گیرند، ارائه می‌دهد، اینکه توسط چه کشورهایی خریداری شده‌اند، چه تعداد، چه نوعی، چه زمانی و چگونه به دست آمدند. همین‌طور نشان می‌دهد این کشورهای کجا و چگونه از پهپادهای جنگی خود استفاده کرده‌اند.

نتیجه‌گیری اصلی این مقاله این است که در سال‌های اخیر کشورهای بیشتر و بیشتری در خاورمیانه چه با واردات (اردن، عراق، عربستان سعودی و امارات متحده عربی) و چه به‌وسیله ساخت آن‌ها در داخل (رژیم صهیونیستی، ایران و ترکیه) دارای پهپادهای جنگی شده‌اند. چین به‌عنوان یک صادرکننده بدون طرح هرگونه سؤال، نقش مهمی به‌عنوان یک تأمین‌کننده پهپادهای جنگی در خاورمیانه ایفا می‎کند و احتمالاً به ایفای این نقش ادامه خواهد داد.

به نظر می‌رسد از حیث استفاده و بهره‌برداری، ورود این پهپادها بر به‌کارگیری و فهم قدرت هوایی فقط در مورد ایران، ترکیه و امارات اثر داشته است. در مورد دیگر کشورهای مذکور در این تحقیق، درحالی‌که هنوز داشتن پهپاد جنگی نشان‌دهنده اعتبار است و تشکیلات سیاسی و مردم با دید مثبت به آن می‌نگرند، اما خرید این پهپادها به تغییر چشمگیری در شیوه‌ای که این کشورها در مورد نیروی هوایی خود و نمایش قدرت از طریق حملات می‌نگرند منجر نشده است.

ترجمه سایت شورای راهبردی روابط خارجی از این پژوهش، در این لینک در اختیار شما قرار گرفته است.


چهارشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۴۵ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!


موضوعات مربوطه


کلمات کلیدی