فهرست

رئیس شورا در دیدار با هیئتی از روسیه:

همکاری ایران و روسیه علیه یکجانبه‌گرایی آمریکا

سه شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۲۸ ق.ظ

همکاری ایران و روسیه علیه یکجانبه‌گرایی آمریکا
شورای راهبردی آنلاین: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: همکاری‌های جدی ایران و روسیه علیه تروریسم و بی ثباتی در منطقه یک امر حیاتی است.

دکتر سید کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان در دیدار با هیئتی از موسسه CIS روسیه اظهار داشت: دنیا در حال تغییر است و رایزنی مستمر ایران و روسیه برای بررسی بحران ها و رخدادهای بین المللی و تلاش جهت یافتن راهکارهای مناسب مفید است.

دکتر خرازی با اشاره به اینکه حملات نظامی آمریکا به کشورهای منطقه بدون مجوز شورای امنیت در دهه های اخیر اسفبار است، هشدار داد: آمریکا رژیم هایی که دست به جنایت می زنند و افراد بیگناه را به کشتن می دهند مورد حمایت قرار می دهد و مساله حقوق بشر را کاملا نادیده می گیرد؛ همچنانکه این کشور از جنایات مشهود عربستان و امارات در یمن و همچنین حمایت عربستان از گروه ههای تروریستی مانند جبهه النصره و داعش در سوریه حمایت کرده است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با نادرست خواندن سیاست‌های آمریکا در منطقه از جمله در افغانستان اظهار داشت: حضور آمریکا در افغانستان پس از 17 سال هیچ کمکی به برقراری ثبات و امنیت در افغانستان نکرده است. وی ضمن تاکید بر ضرورت خروج آمریکا از افغانستان افزود: آمریکا بایستی مسئولیت خسارات ناشی از حضورش در افغانستان را نیز بپذیرد. ایشان در ادامه افزود: در حال حاضر خطر اصلی، کمک آمریکا به تلاش برای تقویت داعش در افغانستان به منظور آسیب رساندن به ایران، روسیه و چین است.

دکتر خرازی با اشاره به دو ادعای بی‌اساس آمریکا تاکید کرد: آمریکا از یک سو مدعی است که آنها داعش را شکست داده اند که واقعیت ندارد؛ و از سوی دیگر در حالی ایران را عامل بی ثباتی در منطقه اعلام می کند که ایران خود عامل ثبات در منطقه است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با غیر قابل قبول خواندن رویکرد یکجانبه گرایانه آمریکا که امنیت بین المللی را به خطر می اندازد، تاکید کرد: همکاری‌های جدی ایران و روسیه علیه تروریسم و بی ثباتی در منطقه یک امر حیاتی است. از همین رو نیز ایران و روسیه که به دعوت دولت سوریه برای مقابله با تروریسم با آن دولت همکاری کرده اند تحت فشار و تحریم آمریکا قرار می گیرند. این در حالی ست که ایران و روسیه با داعش و جبهه النصره در سوریه مبارزه جدی داشتند تا از بی ثباتی منطقه جلوگیری کنند.

دکتر خرازی تاکید کرد که نفوذ ایران در سوریه به خاطر مقابله با تروریسم و حمایت از دولت های مستقل منطقه نفوذ معنوی است.

 دکتر خرازی در پایان سخنان خود با اشاره با این موضوع که آمریکا با سیاست های ایران و روسیه در منطقه مخالف است، اظهار داشت: توطئه های آمریکا علیه ایران و روسیه در برخی کشورهای منطقه و تلاش برای روی کار آوردن حکومت های همسو با آمریکا کاملا روشن است.

 

 معاون کمیسیون خارجی دوما و بنیانگذار موسسه مطالعاتی CIS نیز با تاکید بر گستره منافع مشترک ایران و روسیه در منطقه اظهار داشت: همکاری های ایران و روسیه در سوریه علیرغم تصمیم آمریکا برای تحریم بیشتر ایران و مصمم بودن روسیه بر حفظ استقلال خود قابل توجه است.

ایشان با تاکید بر اینکه آمریکا در تلاش است برخی از کشورهای منطقه اوراسیا را با خود همسو کند، اظهار داشت: روسیه از تقویت حضور و همکاری ایران در منطقه آسیای مرکزی که به ایجاد ثبات کمک می کند استقبال می کند.

معاون کمیسیون خارجی دوما با اشاره به روابط منطقه ای دو کشور، همکاری ایران و روسیه در حوزه خزر و جلوگیری از حضور نیروهای خارجی را امری ضروری دانست.

 


سه شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۲۸ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!

مطالب مرتبط

موضوعات مربوطه


کلمات کلیدی