فهرست

هشدار به آمریکا درباره نظامی سازی فضا

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۰ ق.ظ

هشدار به آمریکا درباره نظامی سازی فضا
شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: یک مقام ارشد روس هشدار داد، برنامه واشنگتن برای ایجاد یک نیروی فضایی می‌تواند فاجعه‌ای به دنبال داشته باشد و در صورتی که آمریکا با قرار دادن تسلیحات کشتار جمعی در مدار فضایی، پیمان فضایی را نقض کند، مسکو آماده است تا "به شدت چنین اقدامی را تلافی کند".

 ویکتور بوندارف، رییس کمیته امنیتی و دفاعی شورای کنفدراسیون به خبرگزاری نوستی گفت: نظامی‌سازی فضا راهی به سوی یک فاجعه است.

رییس این کمیته، این اظهارات را یک روز پس از آن بیان کرد که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا دستور تشکیل شاخه جدیدی از ارتش آمریکا برای انجام عملیات در جایی که آن را "آسمان‌های ممنوعه" نامید، صادر کرد.

این سناتور روسی هشدار داد، احتمال نقض توافقات بین‌المللی که به منظور خلع سلاح هسته‌ای از فضا تنظیم شده‌اند، از سوی واشنگتن وجود دارد و چنین اقدامی امنیت بین‌المللی را با خطر بزرگی مواجه می‌کند.

وی در این باره اظهار کرد: در صورتی که آمریکا پیمان 1967 را -که قرار دادن تسلیحات هسته‌ای در فضا را منع می‌کند- نقض کند، این اقدام می‌تواند واکنش شدیدی را نه تنها از سوی روسیه، بلکه از جانب سایر کشورهای جهان در پی داشته باشد؛ واکنشی که با هدف حفظ امنیت بین‌المللی صورت خواهد گرفت.

"پیمان فضای بیرونی 1967" که آمریکا نیز یکی از اعضای آن است، فرستادن تسلیحات هسته‌ای به فضا و قرار دادن هرگونه تسلیحات کشتار جمعی دیگر در مدار زمین را منع می‌کند. این پیمان همچنین طرف‌ها را از انجام آزمایش‌های تسلیحاتی در فضا و ایجاد پایگاه‌های نظامی در ماه و سایر اجرام آسمانی منع می‌کند.

ترامپ این هفته در سخنرانی خود با چشم‌اندازی به سوی "ماموریت ماه" به "حضور دائمی" در کره ماه اشاره کرد. با این حال او چیزی درباره احتمال حضور ارتش در این طرح بیان نکرد. رییس جمهور آمریکا همچنین خواستار ایجاد "تسلط" در فضا شد و آن را مرتبط با امنیت ملی آمریکا دانست.

آمریکا بارها سابقه خروج از پیمان‌های بین‌المللی را که به منظور تنظیم قوانین برای اقدامات نظامی منعقد شده‌اند، داشته است. در سال 2002 نیز جورج بوش پسر، رییس جمهور وقت آمریکا از پیمان ضد موشک‌های بالستیک خارج شد.

منبع: ایسنا


چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۰ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!


موضوعات مربوطه


کلمات کلیدی