فهرست

نگاهی به کتاب «چرا لیبرالیسم شکست خورد؟»

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۶:۳۷ ب.ظ

نگاهی به کتاب «چرا لیبرالیسم شکست خورد؟»
شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: دموکراسی‌های غربی دچار مشکل هستند و با نابرابری روبه رشد، از دست رفتن اعتماد به دولت، فرسودگی بافت‌های اجتماعی و اختلافات سیاسی شدید دست و پنجه نرم می کنند. چه چیزی باعث این بحران شده است؟

جی. جان ایکنبری در نقدی که فارین افرز منتشر کرد، نوشت: پارتیک جی. دنین (Patrick J. Deneen) در کتاب جنجال برانگیز «چرا لیبرالیسم شکست خورد» استدلال می‌کند که خود مدرنیته هم شکست خورده است. مخمصه امروز نتیجه اجتناب‌ناپذیر ایده‌های ناقصی است که متفکرانی نظیر نیکولو ماکیاولی، فرانسیس بیکن، توماس هابز، رنه دکارت و جان لاک که همگی الهام‌بخش روشنفکری و لیبرال دموکراسی مدرن بودند، مطرح کردند.

دنین استدلال می‌کند این نظریه‌پردازان تلاش‌های کلاسیک و دینی برای تقویت فضیلت را رد کردند و در عوض دیدگاه‌های سکولار خود در خصوص سیاست را بر اساس یک دیدگاه کمتر متعالی و فرد محور قرار دادند که با غرور، خودخواهی، حرص و طلب جلال و شکوه تحریک می‌شود.

بر این مبنا دموکراسی‌های لیبرال غربی قدرتمند و ثروتمند شدند، اما در عین حال آثار فرساینده نفع شخصی بی‌قید را تجربه کردند. علقه‌های اجتماعی و ارزش‌های سنتی ناپدید شده‌اند و شهروندان از جانب قدرت رو به رشد یک دولت غیردوستانه احساس تهدید می کنند.

دنین استدلال می کند که باید به واحدهای کوچک تر پناه برد: خانواده و اجتماعات دینی و محلی. با این وجود این دقیقا همین دنیای زندگی خصوصی و جامعه مدنی است که لیبرالیسم به دنبال حمایت از آن بوده است.


دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۶:۳۷ ب.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!