فهرست

معاون اول سنای ازبکستان در دیدار دکتر خرازی:

مشکلات بین‌المللی بدون کمک ایران حل نمی‌شود

پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۴۸ ق.ظ

مشکلات بین‌المللی بدون کمک ایران حل نمی‌شود
شورای راهبردی آنلاین: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که در تاشکند، پایتخت ازبکستان، به سر می‌برد در محل مجلس سنا و مجلس قانون‌گذاری آن کشور دیدارهای جداگانه‌ای با معاونان روسای دو مجلس داشت.

در ملاقات دکتر خرازی با صادق صفایف، معاون اول مجلس سنای ازبکستان دیدگاه‌های دو کشور مورد ارزیابی قرار گرفت.

صفایف اظهار داشت: ما همواره دیدگاه‌های شما را دنبال می‌کنیم و این توجه نه تنها به فرهنگ غنی ایرانیان مربوط می‌شود، بلکه جایگاه ایران را در عرصه بین‌الملل نشان می‌دهد و ما آن را درک می‌کنیم.

وی گفت: خوب می‌دانیم که مشکلات بین‌المللی بدون کمک ایران حل نخواهد شد. برای ازبکستان، ایران نه تنها یک دولت قدرتمند منطقه‌ای است، بلکه سرزمینی است که دسترسی کشور ما را به آب‌های آزاد فراهم ساخته است.

معاون اول مجلس سنای ازبکستان ادامه داد: من به عنوان یک مسئول ازبکی از جایگاه ارزشمند ایران در فراهم ساختن دسترسی ازبکستان به بازار جهانی آگاهم و اهمیت زیادی برای همکاری‌های دو کشور قائل هستم؛ لذا لازم است بعضی مشکلات را بررسی و برای آن راه‌حل پیدا کنیم و بدین جهت همکاری ازبکستان و مراکز استراتژیک ما با شورای راهبردی روابط خارجی مهم است.

صفایف تاکید کرد که همکاری با همسایگان به ویژه جمهوری اسلامی ایران در اولویت سیاست خارجی ازبکستان قرار دارد.

دکتر خرازی نیز به همکاری‌های پارلمانی دو کشور و ضرورت تقویت آن اشاره کرد و اظهار داشت پارلمان‌های کشورها عصاره ملت‌ها هستند و طبیعتا نقش مهمی در حکومت‌ها دارند.

صفایف ضمن تصدیق نظرات دکتر خرازی اشاره کرد که همکاری‌های پارلمانی دو کشور به زودی آغاز خواهد شد.

همچنین دکتر خرازی درباره همکاری در زمینه‌های علمی و فن‌آوری و نیز دانشگاهی مطالبی را مطرح کرد که معاون اول مجلس سنای ازبکستان با ابراز خوشحالی، آمادگی کشورش را برای شروع چنین فعالیت‌هایی بین دو کشور مورد تاکید قرار داد.

 

تاکید بر گسترش همکاری‌های پارلمانی ایران و ازبکستان

علاوه بر دیدار معاون اول مجلس سنای ازبکستان، دکتر خرازی با سرور اوتا مرادف، معاون مجلس قانونگذاری ازبکستان نیز در محل آن مجلس ملاقات و گفتگو نمود.

در این ملاقات که تعدادی از روسای کمیسیون‌های مجلس نیز حضور داشتند، فعالیت‌های حزبی و ارتباطات پارلمانی مجلس ازبکستان با مجالس کشورهای دیگر از سوی آقای مرادف تشریح شد. وی اظهار داشت در پی تحولات و اصلاحات جدید در کشور ازبکستان در بخش‌های پارلمانی نیز تحولاتی صورت گرفته است.

آقای مرادف و دکتر خرازی در این ملاقات در رابطه با همکاری‌های پارلمانی بین دو کشور مطالبی را مطرح کردند و قرار شد که زمینه‌های این نوع همکاری فراهم گردد؛ ضمن اینکه در مورد تبادلات فرهنگی و گردشگری و نیز تسریع در امر ایجاد زیرساخت‌ها نیز مذاکراتی به عمل آمد.

دیدار دکتر خرازی با سرور اوتا مرادف، معاون مجلس قانونگذاری ازبکستان


پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۴۸ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!