فهرست

عربستان توانایی تصاحب بازار نفت دنیا را ندارد

دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۵۹ ق.ظ

عربستان توانایی تصاحب بازار نفت دنیا را ندارد
شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است پالایشگاه هایی که براساس نفت ایران احداث شده امکان پذیرش نفت عربستان را ندارد.

 علی بختیار با اشاره به اظهارات اخیر عربستان مبنی بر تأمین نفت و افزایش تولید آن بعد از کاهش احتمالی تولید نفت ایران گفت: بسیاری از پالایشگاه های نفت جهان بر پایه نفت ایران و میادین نفتی ایران طراحی شده و بخشی از پالایشگاه ها سرمایه گذاری های جدیدی انجام داده اند تا نفت هایی با مشخصه های کیفی یکسانی دریافت کنند.

مبدأ و مقصد بازارهای نفتی جهان مشخص و غیرقابل تغییر است

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: به عنوان مثال میدان نفتی سروش و نوروز که نفت فوق سنگین تولید می کند، پالایشگاه مخصوصی دارد که هیچ یک از میادین نفتی عربستان امکان تولید نفت آن را ندارند همچنین بازار نفت جهانی بازاری نیست که عربستان به تنهایی بتواند آن را تصاحب کند.

وی افزود: یکی از اهداف همیشگی عربستان این بوده که بتوانند بازار جمهوری اسلامی یا سایر کشورهای عضو اوپک را تصاحب کنند از این رو اظهار نظر سعودی درخصوص تأمین نفت دنیا بسیار غیرهوشمندانه است چرا که بازارهای نفتی کشورها گره خورده به نفت اقصی نقاط جهان بوده که مبدأ و مقصد این نفت ها مشخص است.

تنگه هرمز به‌عنوان مبدأ خروج نفت عربستان در اختیار ایران است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه تنگه هرمز در اختیار جمهوری اسلامی بوده و ورود نفت کشوری مثل عربستان از این محل انجام می شود، خاطرنشان کرد: اگر این تنگه بسته شود عربستان با چالش جدی برای خروج نفت خود از خلیج فارس روبرو خواهد شد از این رو این کشور که به دنبال تنش آفرینی در منطقه است باید مسائل ژئوپلتیکی، سیاسی و اقتصادی را کاملا متوجه باشد و از شرایط سوءاستفاده نکند./

منبع:مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی


دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۵۹ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!