فهرست

وزير اقتصاد فرانسه در گفتگو با راديو اروپا تشريح کرد

سه راهکار اروپا برای مقابله با تحریم ایران

جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۱۴ ب.ظ

سه راهکار اروپا برای مقابله با تحریم ایران
شورای راهبردی آنلاین – ترجمه: با توجه به تحریم‌ها و مجازات‌هایی که آمریکا در نظر دارد علیه شرکت‌های اروپایی فعال در ایران اعمال کند، وزیر اقتصاد فرانسه سه گزینه را برای مقابله با این اقدام واشنگتن مطرح کرد.

برنو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه در گفتگو با رادیو اروپا یک اعلام کرد وقت آن رسیده است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای دفاع از خود در مقابل تحریم‌هایی که آمریکا قصد دارد علیه شرکت‌های خارجی فعال در ایران اعمال کند، در زمینه حاکمیت اقتصادی حرف‌های خود را به عمل تبدیل کنند.

وزیر اقتصاد فرانسه گفت در همین راستا قرار است امروز با همتای هلندی خود نیز دیدار کند و افزود: ما به همراه همه متحدان اروپایی‌مان به طور دسته جمعی با آمریکا برای حل مشکل شرکت‌هایی اروپایی که در ایران فعالیت دارند، گفتگو کنیم، اما از این طرف نیز ما باید گفتگویی میان خودمان (اروپایی‌ها) برای دفاع از حاکمیت اقتصادی‌مان داشته باشیم.

برنو لومر در بخش دیگر از سخنانش در این باره تصریح کرد: «در آخر ماه مه من با وزیران دارایی و اقتصاد فنلاند و آلمان دیدار می‌کنم و در چارچوب نشستی سه جانبه، درباره اینکه ما در پاسخ به تصمیمات آمریکایی‌ها برای اعمال فرا سرزمینی تحریم‌ها و مجازات تنبیهی بر  شرکت‌های خارجی چه کارها و اقداماتی می‌توانیم انجام دهیم، چاره‌اندیشی می‌کنیم.

وی افزود: اروپایی‌ها روی سه پیشنهاد و پاسخ بسیار ملموس کار خواهند کرد: نخستین واکنش، مجموعه مقررات سال 1996 است. مجموعه مقرراتی که به اروپایی‌ها امکان می‌دهد اعمال فراسرزمینی تحریم‌ها و مقررات تنبیهی آمریکا را محکوم کند. مجموعه مقررات 1996 که به قانون«سد راه» نیز معروف است، در این سال برای دور زدن تحریم‌هایی که بر کوبا اعمال شده بود وضع شد. این قانون به شرکت‌ها و دادگاه‌های اروپایی امکان می‌داد به تحریم‌هایی که توسط دولت ثالثی علیه دولت دیگری اعمال شده است، تن ندهند و هرگونه آرای صادر درباره این چنین تحریم‌هایی در دادگاه‌های خارجی، ضمانت اجرایی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نداشته باشد. با این حال این قانون اروپایی هیچ‌گاه به مرحله اجرا در نیامد.

لومر افزود: اکنون که آمریکا تصمیم به تحریم شرکت‌های خارجی فعال در ایران گرفته است، ما می‌توانیم این ساز و کار را تقویت کنیم. دومین مسیر کاری که ما می‌توانیم در این خصوص داشته باشیم، ‌استقلال مالی اروپا است. در این خصوص حالا باید بررسی کنیم که چه ابزار مالی می‌توانیم به کار بگیریم که به موجب آن استقلال مالی ما در مقابل آمریکا تضمین شود.

وی تصریح کرد: سومین و آخرین شیوه‌ای که ما می‌توانیم در مواجهه با تحریم‌های آمریکا به کار گیریم، این است که ما نیز به سبک آمریکا، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی داشته باشیم. اکنون در آمریکا بخشی برای کنترل دارایی‌های خارجی وجود دارد که به وزیر دارایی این کشور امکان می‌دهد فعالیت‌های شرکت‌های خارجی را که تصمیمات و تحریم‌های آمریکا را رعایت نمی‌کنند، ردیابی و مجازات کند. ما نیز باید دفتر کنترل دارایی‌ها داشته باشیم که به موجب آن بتوانیم بررسی کنیم که چه شرکت‌هایی که تصمیمات دولت‌های عضو اتحادیه اروپا را رعایت نمی‌کنند، تا  به شیوه آمریکایی‌ها مورد مجازات قرار گیرند.

لومر دو روز پیش نیز از استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا خواسته بود شرکت‌هایی فرانسوی را که در ایران مشغول به کار هستند، از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف کند.


جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۱۴ ب.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!

مطالب مرتبط


موضوعات مربوطه


کلمات کلیدی