فهرست

سند تدبیر سیاست خارجی روسیه

يكشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۵ ۰۹:۰۷ ق.ظ

سند تدبیر سیاست خارجی روسیه
شورای راهبردی آنلاین: «روسیه خط مشی توسعه همه‌جانبه همکاری با جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کند». این بخشی از سند تدبیر سیاست خارجی روسیه است که در سال 2016 منتشر شد.

آنچه در ادامه می‌آید، متن کامل جدیدترین سند بالادستی سیاست خارجی این کشور است که به سفارش مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی و توسط موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) ترجمه شده است.


 

فرمان رئیس جمهور فدراسیون روسیه درباره تصویب مفهوم سیاست خارجی فدراسیون روسیه

به منظور به روزرسانی جهات، اهداف و وظایف اولویت‌دار فعالیت سیاست خارجی فدراسیون روسیه مقرر می‌دارم:

 1. تصویب مفهوم ضمیمه‌شده سیاست خارجی فدراسیون روسیه.
 2. فاقد اعتبارشدن مفهوم سیاست خارجی فدراسیون روسیه که توسط رئیس جمهور فدراسیون روسیه در تاریخ 12فوریه 2013 به شماره 251 به تصویب رسیده بود.
 3. این فرمان از روز امضای آن به اجرا گذاشته می‌شود.

 

رئیس جمهور فدراسیون روسیه

و.پوتین

مسکو، کرملین

30 نوامبر 2016

شماره 640


 

برای دریافت متن این سند در قالب PDF روی این لینک کلیک کنید.


مفهوم سیاست خارجی فدراسیون روسیه

فصل نخست. مفاد عمومی

 1. این مفهوم به مثابه مجموعه ای از دیدگاه‌ها نسبت به اصول زیربنایی، جهات، اهداف و وظایف اولویت‌دار سیاست خارجی فدراسیون روسیه است.
 2. پایه حقوقی این سند، قانون اساسی فدراسیون روسیه،اصول و هنجارهای مسلم حقوق بین‌الملل، قراردادهای بین‌المللی فدراسیون روسیه، قوانین فدرال، فرمان شماره 605 رئیس جمهور فدراسیون روسیه مورخ 7 می 2012، «درباره اقدامات مربوط به تحقق خط مشیء سیاست خارجی فدراسیون روسیه»، سند راهبرد امنیت ملی فدراسیون روسیه، دکترین نظامی فدراسیون روسیه وآیین‌نامه‌های حقوقی فدراسیون روسیه است که فعالیت نهادهای فدرال قدرت دولتی در حوزه سیاست خارجی را تنظیم می‌نماید و همچنین، دیگر مقررات و آیین‌نامه‌های حقوقی فدراسیون روسیه در این زمینه، مبنای حقوقی این سند به شمار می‌آیند.
 3. به منظور تأمین منافع ملی و اجرای اولویت‌های ملی و راهبردی فدراسیون روسیه فعالیت سیاست خارجی دولت بر اجرای وظایف اصلی زیر تمرکز دارد:

الف) تأمین امنیت کشور، حاکمیت و تمامیت ارضی آن، تحکیم حاکمیت قانون و نهادهای دموکراتیک؛

ب) ایجاد شرایط خارجی مطلوب برای توسعه پایدار و افزایش رقابت‌پذیری اقتصاد روسیه، نوسازی تکنولوژی آن، ارتقاء سطح و کیفیت زندگی مردم؛ 

پ) تحکیم موقعیت فدراسیون روسیه به عنوان یکی از مراکز صاحب نفوذ در جهان معاصر؛

ت) تحکیم موقعیت روسیه در نظام روابط اقتصادی جهان، ممانعت از اعمال تبیض نسبت به کالاها، خدمات و سرمایه‌گذاری‌های روسیه، بهره‌برداری از امکانات سازمان‌های مالی و اقتصادی بین‌المللی و منطقه‌ای در این اهداف: 

ث) پیشبرد بیشتر خط مشیء تحکیم صلح بین‌المللی، تأمین ثبات و امنیت همگانی با هدف تثبیت یک نظام بین‌المللی عادلانه و مردم‌سالار مبتنی بر اصول جمعی در حل وفصل مسائل بین‌المللی، و بر اساس حاکمیت قانون، که پیش از هر چیز بر مفاد منشور سازمان ملل متحد و همچنین بر روابط منصفانه و مشارکت‌آمیز میان دولت‌ها در کنار نقش محوری هماهنگ‌کننده سازمان ملل متحد به عنوان سازمان اصلی حل وفصل کننده روابط بین‌المللی مبتنی باشد؛

ج) شکل‌گیری مناسبات حسن همجورای با دولت‌های همسایه، کمک به ازمیان‌رفتن و نابودی کانون‌های تنش و درگیری در سرزمین‌های خود و پیشگیری از وقوع چنین کانون‌ها و درگیری‌ها؛ 

چ) توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه توأم با شراکت و همکاری منصفانه و متقابلا سودمند با دولت‌های خارجی، موسسات بین‌المللی، سازمان‌های بین‌المللی و در قالب انجمن‌هایی مبتنی بر احترام به اصول استقلال و حاکمیت، عمل‌گرایی، شفافیت، چندجانبگی، قابل پیش‌بینی بودن، پافشاری غیرخصمانه بر اولویت‌های ملی؛ گسترش همکاری‌های بین‌المللی غیرتبعیض‌آمیز، کمک به استقرار اتحادیه‌های شبکه‌ای و حضور فعال روسیه در آنها؛

ح) دفاع موثر و همه‌جانبه از حقوق و منافع قانونی شهروندان روسیه و هموطنان مقیم خارج از کشور، ازجمله در مجامع مختلف بین‌المللی؛

خ) تقویت نقش روسیه در فضای انسانی جهانی، ترویج و تحکیم موقعیت زبان روسی در جهان، تعمیم دستاورهای فرهنگ ملی، میراث ملی و تاریخی و هویت فرهنگی مردمان روسیه، تعمیم آموزش و علوم روسیه، متحد ساختن جامعه مهاجران روسی؛

تحکیم موقعیت رسانه‌های گروهی خبری و ارتباطی روسیه در فضای اطلاعاتی جهان و رساندن دیدگاه‌های روسیه به محافل گسترده جامعه جهانی در فرآیندهای بین‌المللی؛

کمک به ترویج گفتمان سازنده و همکاری به نفع تحکیم و تقویت هماهنگی و غنی‌سازی متقابل فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف.

 

فصل دوم. جهان معاصر و سیاست خارجی فدراسیون روسیه

دنیای امروز و سیاست خارجه فدراسیون روسیه

 1. دنیای امروز دستخوش تغییرات جدی و تحولاتی شده که به دنبال شکل گیری سیستم بین­المللی چندمرکزی رخ می­دهند. پیکره روابط بین­الملل در مسیر پیچیده­تر شدن به پیش می­رود. در نتیجه فرایند جهانی­سازی، مراکز جدید نفوذ اقتصادی و سیاسی شکل می­گیرند. ظرفیت­های جهانی قدرت و توسعه از مرکز توجه به کنار رفته و در منطقه آسیا – اقیانوسیه درهم ترکیب می­شوند. امکانات غرب برای قدرت و نفوذ بر اقتصاد و سیاست جهانی کم و تنوع فرهنگ­ها و تمدن­ها در جهان، تعدد الگوهای توسعه حکومت­ها هر روز بیشتر می­شوند.
 2. تناقض حاصل از عدم برابری توسعه جهانی، تعمیق شکاف بین سطح رفاه کشورها، تقویت رقابت بر سر منابع، دسترسی به بازار مصرف، کنترل بر شاهرگ­های مواصلاتی حمل و نقل بیش از پیش نمایان می­شوند. رقابت از مرزهای ظرفیت­های انسانی، علمی و فناوری فراتر رفته، ویژگی­های مدنی به خود می­گیرد و به شکل رقابت خصمانه بر سر جهت­گیری های ارزشی درمی­آید. در این شرایط تلاش برای تحمیل الگوهای ارزشی شخصی به رشد بیگانه هراسی، رفتارهای افراطی و درگیری در امور بین الملل و در نتیجه آشوب و از دست رفتن کنترل بر روابط بین الملل می­شود. بر همین اساس امروز وظیفه ما این است که مانع از بروز شکاف بین تمدن­ها شده و نوعی دوستی و شراکت بین فرهنگ­ها، ادیان، تمدن­ها ایجاد کرده و اسباب توسعه آرام و باثبات را برای تمام بشریت فراهم کنیم. تلاش دول غربی برای حفظ مواضع خود از جمله بواسطه تحمیل نقطه نظراتشان بر فرایندهای تمام جهان و اعمال سیاست در جهت ممانعت از تشکیل مراکز جایگزین قدرت، منجر به رشد بی ثباتی در مناسبات بین المللی، تقویت آشوب و نابسامانی در سطح جهانی و منطقه­ای شده است. مبارزه برای اعمال نفوذ بر فرایند شکل گیری اصول کلیدی سیستم بین الملل در آینده به یکی از جریان های مورد توجه دنیای امروز تبدیل شده است.
 3. در شرایطی که اختلاف نظرهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شدت گرفته و بی ثباتی در سیستم جهانی سیاسی و اقتصادی افزایش پیدا می­کند، نقش عامل «قدرت در مناسبات بین الملل» نیز بیشتر از قبل می­شود. گسترش و نوسازی ظرفیت­های قدرت، تشکیل و بسط و گسترش انواع جدید تسلیحات به تضعیف ثبات راهبردی انجامیده، تهدیدی برای امنیت جهانی خواهد شد که زاییده قرار و مدارها و توافقات برای کنترل بر تسلیحات است. با وجود خطر برافروخته شدن جنگ­های بزرگ ابعاد و حتی جنگ و درگیری هسته­ای، احتمال وقوع چنین حوادثی بین دول بزرگ چندان زیاد نیست، اما احتمال ورود آنها به درگیری­های منطقه و بحران بالا است.
 4. اتحادیه های نظامی – سیاسی قادر به مقابله با طیف وسیع چالش­ها و تهدیدهای امروز نیستند. در شرایط امروز که وابستگی و ارتباط بین اقوام و دول پیوسته بیشتر می­شود، چشم انداز تلاش­های جامعه بین الملل برای تامین ثبات و امنیت در هر منطقه چندان امیدوار کننده نیست. رعایت اصل برابری و امنیت همگانی برای منطقه اروپا – آتلانتیک، اوراسیا، آسیا – اقیانوسیه و دیگر مناطق امروز بیش از هر زمان اهمیت پیدا می­کند. شرایط کنونی مستلزم دیپلماسی شبکه­ای با برخورداری از ابزارهای نرم مشارکت در سازمان­های چندجانبه به منظور جستجوی موثر راه حل مسایل است.
 5. در کنار قدرت نظامی، فاکتورهای مهم سیاست بین الملل از جمله اقتصادی، حقوقی، فناوری و اطلاعاتی برای نفوذ و تاثیرگذاری بر سایر کشورها از اهمیت برخوردارند. تلاش برای استفاده از این فاکتورها در راستای تحقق منافع ژئوپولتیک به جستجوی راه های حل و فصل اختلافات و حل مشکلات امروز بین الملل از طریق ابزارهای صلح آمیز و با تکیه بر موازین حقوق بین الملل خدشه وارد می­کند.
 6. استفاده از ابزار «قدرت نرم» و فرصت­ها و امکانات جوامع مدنی، شیوه­های اطلاعاتی – ارتباطی، انسانی و دیگر شیوه ­ها و همچنین بهره گیری از فناوری در کنار شیوه­های مرسوم دیپلماتیک، بخش جدایی ناپذیر سیاست­های امروز بین الملل هستند.
 7. در اقتصاد جهانی و در شرایط انباشه شدن علایم ظهور بحران، واقعیت جدیدی شکل می­گیرد که کند شدن آهنگ رشد، نوسانات بازار پولی و منابع خام، تجزیه فضای اقتصادی جهانی به شکل سازمان­های منطقه­ای با تعرفه­های قابل رقابت و محدودیت­های غیرمتعارف است. در این وضعیت، همگرایی منطقه­ای با تکیه بر موازین و حقوق سازمان تجارت جهانی و تقویت نقش ارز ذخیره منطقه­ای فاکتورهایی برای بالابردن قدرت رقابت، امنیت و ثبات پولی – اقتصادی خواهند شد. موضوع مهم دیگری که بایسته توجه است، به پیشبرد راهکارهای جمعی برای مدیریت اقتصاد جهانی و حل و فصل آن، شفاف سازی در فضای تجاری – اقتصادی جهانی و ایجاد سیستمی است که تمامی جوانب را در برگرفته، از شفافیت و توازن برخوردار بوده و پاسخ گوی واقعیات تجاری دنیا و سیستم ارزی – پولی امروز باشد.
 8. حوزه انرژی به طور مطلوب تغییر فاز می­دهد و دلیل آن در وهله اول استفاده از فناوری جدید استخراج ذخایر هیدروکربنی (ذخایری که استخراج آنها مشکل است) و همچنین گسترش استفاده از منابع قابل احیای انرژی است.

در شرایطی که تامین امنیت انرژی کشورها با تنوع حضور آنها در بازارهای جهانی ارتباط مستقیم دارد، شاهد افزایش محدودیت­های غیرمستدل و اتخاذ سایر تدابیر تبعیض آمیز در این حوزه هستیم.

 1. تغییرات صورت گرفته در فناوری­های امروز شاخه­های مختلف اقتصاد منجر به تشدید رقابت­های اقتصادی و تسریع در فرایند توزیع مجدد قدرت در صحنه بین­الملل خواهد شد.
 2. در عصر جهانی شدن سیل اطلاعات و مهاجرت، فرایندهای اجتماعی در داخل هر کشور بر مناسبات بین­الملل تاثیر قابل توجه می­گذارند. مسائلی همچون تامین رفاه مردم، توسعه علمی و اخلاقی و همچنین بالابردن سطح سرمایه گذاری روی انسان در سیاست جهانی جایگاه ویژه­ای پیدا می­کند.
 3. تروریسم بین المللی یکی از خطرناک­ترین واقعیات دنیای امروز است. انتشار افکار افراطی گرایانه و فعالیت­های سازمان­های تروریستی در مناطق متعدد (در وهله اول در خاورمیانه و آفریقای شمالی) که در نتیجه فرایندهای جهانی شدن مشکلات سیستماتیک و یا در نتیجه دخالت خارجی شکل گرفته­اند، منجر به تخریب سازوکارهای سنتی مدیریت کشور و تامین امنیت، و همچنین گسترش غیرقانونی سلاح­ و مهمات شده است. ارزش­های ایدئولوژیک و نسخه­های مدرنسازی سیستم سیاسی حکومت­ها که از بیرون تجویز و تحمیل می­شوند، واکنش منفی جامعه را نسبت به چالش­های امروز برانگیخته است. این جریانات به ابزاری در دست گروه­های افراطی تبدیل شده و با تکیه بر تحریف ارزش­های دینی، همه را به استفاده از روش­های خشونت آمیز برای دستیابی به اهداف سیاسی و یا رقابت­های قومی و دینی خود می­کشانند.
 4. با ظهور سازمان تکفیری «داعش» و تشکیلات مشابه آن که قساوت و بی­رحمی را به بالاترین حد خود رسانده و داعیه تشکیل حکومت و تقویت نفوذ خود بر مرزهای جغرافیایی سواحل آتلانتیک تا پاکستان را دارند، تهدیدهای تروریستی شکل تازه­ای به خود گرفته اند. در مبارزه با تروریسم باید تشکیل ائتلاف بین المللی مقابله با تروریسم بر مبنای قوانین و موازین موجود و تعاملات موثر و سیستماتیک حکومت­ها را محور کلیدی قرارداده، بدون سیاسی کردن مساله و یا استفاده از استانداردهای دوگانه از امکانات جوامع مدنی به طور مطلوب بهره گرفته و مانع از انتشار تروریسم و افراطی گرایی و یا انتشار ایده­ها و افکار رادیکال در جوامع شده شوند.
 5. ابعاد جرم و جنایت سازمان یافته فراملیتی بزرگتر شده است و مراکز جدید جرم و جنایت شکل گرفته­اند که از منابع قابل توجهی تغذیه می­شوند و حوزه نفوذ خود را از طریق نفوذ در برخی سازمان­های حکومتی دول مختلف، نهادهای اقتصادی و پولی و یا ایجاد ارتباط با سازمان­های تروریستی و افراطی گسترش می­دهند.
 6. در دنیای امروز خطر انتشار غیرقانونی سلاح های کشتار جمعی و راه­های دسترسی به آن، قاچاق غیرقابل کنترل اسلحه، مهاجرت غیرقانونی، تجارت انسان، قاچاق مواد مخدر و روان گردان و فراورده­های آن، اختلاس، دزدی دریایی، جنایات سایبری، فقر جهانی، تغییر شرایط جوی و همچنین مشکلات در بخش امنیت مواد غذایی، محیط زیست و بیماری­های واگیردار از نظر ابعاد جغرافیایی و سطح پیوسته رو به رشد هستند.
 7. برای رهایی از تهدیدها و چالش­های جهانی نیاز به مجموعه اقدامات و تدابیر جدی از سوی جامعه جهانی و متحد کردن تلاش­ها با رهبری سازمان ملل و با احتساب ارتباط متقابل سه موضوع مهم «دفاع از حقوق بشر، تامین امنیت و توسعه پایدار» وجود دارد.
 8. برای متحد کردن تلاش­های جامعه بین الملل بایستی ابتدا پایه و مبنای ارزشی آن را به صورت مشترک و با تکیه بر ظرفیت­های مشترک اخلاقی و دینی ادیان اصلی جهان و همچنین اصول و مفاهیمی همچون تلاش برای دستیابی به صلح و عدالت، شایستگی، آزادی، مسئولیت، صداقت، مهربانی و سختکوشی گذاشت.
 9. فدراسیون روسیه به عنوان عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل و عضو چندین سازمان بین­المللی دارای نفوذ و همچنین سازمان­های منطقه­ای و تدوین کننده سازوکار گفتگو و همکاری­های بین دول از منابع قابل توجهی در تمامی عرصه­های زندگی برخوردار بوده و در چارچوب سیاست خارجی کشور پیوسته در حال توسعه مناسبات و ارتباطات با دول پیشرفته، سازمان­های بین­المللی و اتحادیه­ها در اقصی نقاط دنیا می­باشد که همین مساله به تدوین دستور کار مطلوب، متوازن و گردآورنده همه کشورها مساعدت می­کند.
 10. سیاست خارجه روسیه مستقل و کاملا غیروابسته­ بوده، بر احترام بی­قید و شرط نسبت به حقوق بین­الملل مبتنی می­باشد. روسیه تمامی مسئولیت­های خود را در موضوع حمایت از امنیت چه در سطح جهان و چه در سطح منطقه به خوبی می­داند و هدف خود را بر اقدام مشترک با تمامی دولت ذینفع و در راستای حل مشکلات و مسایل مشترک گذاشته است.
 11. سیاست خارجه فدراسیون روسیه کاملا باز و غیرقابل پیشبینی است. این سیاست به صورت مستمر و موروثی بوده، نمایانگر نقش منحصربفرد روسیه در تمام دنیا به عنوان فاکتور حافظ تعادل در امور بین الملل و توسعه تمدن جهانی است.

 

فصل سوم.اولویت­های فدراسیون روسیه در حل مسایل جهانی

برقراری عدالت و نظم پایدار جهانی

 1. محور اصلی سیاست خارجی فدراسیون روسیه را ایجاد سیستم باثبات و پایدار در مناسبات بین­الملل مبتنی بر حقوق بین الملل و اصل برابری، احترام متقابل و عدم دخالت در امور سایر کشورها تشکیل می­دهد و روسیه هدف خود را بر تامین امنیت برابر و قابل اعتماد برای هر یک از اعضای جامعه جهانی قرار داده است.
 2. سازمان ملل باید مرکز حل و فصل مناسبات بین­الملل و هماهنگی سیاست­های جهانی در قرن 21 باشد، زیرا این سازمان از سوی تمام دنیا مورد تایید بوده و عملا گزینه آلترناتیوی برای آن نیست. روسیه از تلاش­های سایرین در جهت تقویت نقش مرکز هماهنگ کننده – سازمان ملل، حمایت کرده و موارد زیر را پیشنهاد می­کند:

الف) تثبیت و تقویت اصول و مفاد منشور سازمان ملل به ویژه در بحث نتایج جنگ جهانی دوم و پیامدهای این جنگ که هر یک از دول را نسبت به نتایج آن مسئول دانسته و همچنین تقویت ظرفیت­های سازمان ملل در تمام جهان به منظور سازگاری با واقعیات جدید جهان، ضمن حفظ مناسبات بین دولت­ها؛

ب) افزایش مطلوبیت عملکرد شورای امنیت سازمان ملل به عنوان مسئول اصلی حمایت از صلح و امنیت جهانی و تغییر ساختار این سازمان در چارچوب سازمان ملل به منظور افزایش تعداد نمایندگان برای اتخاذ تصمیمات عملیاتی در کار این سازمان؛ هرگونه تصمیم گیری درباره ایجاد کرسی­های جدید در شورای امنیت سازمان ملل باید با رأی اکثریت اعضای سازمان اتخاذ شود. جایگاه پنج کشور عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل باید حفظ شود.

 1. روسیه به حفظ مدیریت پایدار توسعه جهانی اهمیت زیادی می­دهد که اجرای آن نیازمند اقدام جمعی دول پیشرو با حفظ نقش و احترام به سازمان ملل – مرکز هماهنگی می­باشد. به همین منظور روسیه تعاملات خود را با شرکایش در چارچوب «گروه بیست»، بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی)، سازمان همکاری­های شانگهای، ریک (روسیه، هند، چین) و همچنین یگر سازمان­ها و عرصه­های گفتگو و تصمیم گیری گسترش می­دهد.

 

حاکمیت قانون در روابط بین­الملل

 1. روسیه پیوسته به دنبال تقویت مبانی حقوقی در مناسبات بین­الملل، حسن همجواری و انجام تعهدات قانونی و بین­المللی کشورهای همسایه نسبت به همدیگر است. حمایت و تقویت قوانین بین الملل یکی از اولویت­های اصلی روسیه در عرصه بین­الملل محسوب می­شود. حاکمیت قانون در روابط بین­الملل به همکاری­های دوستانه و ثمربخش میان دولت­ها، برقراری توازن در منابع و همچنین تضمین ثبات در جامعه جهانی می­انجامد. فدراسیون روسیه قصد دارد:

الف) حمایت از تلاش­های جمعی برای تقویت مبانی حقوقی در روابط بین­الملل؛

ب) مقابله با تلاش­های برخی کشورها یا گروهی از کشورها که اصول و قوانین بین الملل مندرج در منشور سازمان ملل، بیانیه حقوق بین الملل در خصوص مناسبات دوستانه و همکاری بین کشورها (بر اساس منشور سازمان ملل، مورخ 24 اکتبر 1970، سند نهایی نشست امنیت و همکاری­های اروپا مورخ اول اوت 1975 را نقض می­کنند؛ مقابله با تلاش­هایی که در راستای ماجراجویی­های سیاسی و تامین منافع برخی کشورها صورت گرفته و حقوق و قوانین بین­الملل (از جمله عدم استفاده از زور یا تهدید به زور، حل و فصل صلح آمیز اختلافات بین المللی، احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت قانونی کشورها، حق تعیین سرنوشت توسط مردم) را به میل خود تفسیر می­کنند؛ تلاش برای مقابله با نقض حقوق بین الملل و استفاده خلاقانه از آن؛ مقابله با هرگونه تلاش برای دخالت در امور داخلی سایر دول به منظور تغییر حکومت قانونی به واسطه حمایت از واحدهای غیردولتی و استفاده از سازمان­های تروریستی و افراطی؛

ج) ممانعت از تجاوز نظامی و دیگر اشکال دخالت در امور داخلی کشورها به بهانه «احساس مسئولیت برای دفاع از مردم»، نقض قوانین بین الملل و اصل برابری حاکمیت قانونی کشورها؛

د) کمک به توسعه حقوق بین الملل و تدوین قوانین زیر نظر سازمان ملل متحد و همچنین مشارکت در توافقات و قراردادهای بین­المللی سازمان ملل، تفسیر و بکارگیری یکسان آن؛

ر) استمرار در تلاش برای کامل کردن سازوکار استفاده از تحریم در سازمان ملل و تاکید بر اعمال تحریم تنها به واسطه شورای امنیت سازمان ملل با تکیه بر نظر جمعی و بعد از بررسی­های همه جانبه، با احتساب میزان اثربخشی تحریم­ها در راستای حمایت از صلح و امنیت جهانی و پیشگیری از وخیم شدن اوضاع انسانی؛ کمک به لغو تحریم­ها و اقدامات یکجانبه در نقض منشور سازمان ملل و دیگر قوانین و حقوق بین­الملل؛

ز) فعال کردن پروسه تعیین مرزهای دولتی فدراسیون روسیه و همچنین مرزهای آبی که روسیه از حقوق قانونی برخوردار می­باشد با حفظ منافع ملی کشور بویژه در حوزه امنیت و اقتصاد و تقویت اعتماد و همکاری با دیگر دول همسایه؛

 

تحکیم و تقویت امنیت بین الملل

 1. روسیه پیوسته بر مساله تقویت امنیت بین الملل و ثبات در سطح استراتژیک و منطقه تاکید می­کند. به همین منظور فدراسیون روسیه:

الف) وظایف و تعهدات خود را در بخش کنترل بر تسلیحات به انجام رسانده، از سایر شرکای خود نیز انتظار مشابهی دارد؛

ب) به اجرای قرارداد بین روسیه و امریکا در خصوص کاهش و محدود کردن سلاح های استراتژیک مورخ 8 آوریل 2010 اهمیت زیادی می­­دهد؛

پ) خط مشی سیاسی و حقوقی برای جلوگیری از انتشار سلاح هسته­ای و دیگر انواع سلاح های کشتار جمعی و راه­های دسترسی تشکلات غیرقانونی بویژه سازمان­های تروریستی به این سلاح­ها در داخل کشورهایی که مقامات مرکزی کنترل ضعیفی بر امور داشته و یا اصلا کنترل ندارند را پیوسته حفظ می­کند؛ خواهان رعایت معاهده عدم انتشار سلاح هسته­ای مورخ 1 جولای 1968، کنوانسیون منع توسعه، تولید و ذخیره سلاح های بیولوژیک و سمی و همچنین نابودی این سلاح­ها مورخ 16 دسامبر 1971، کنوانسیون منبع توسعه، تولید و ذخیره و استفاده از سلاح­های شیمیایی و نابودی این سلاح­ها مورخ 13 ژانویه 1993 و همچنین ترویج آنها است؛ به اجرای هرچه سریعتر معاهده منع همه جانبه آزمایشات هسته­ای مورخ 24 سپتامبر 1996 مساعدت می­کند؛

پ) بر مبنای اصل برابری حقوق و عدم تفکیک امنیت در تدوین و توسعه معاهدات جدید در حوزه کنترل بر تسلیحاتی شرکت می­کند که پاسخگوی منافع ملی روسیه بوده و به تامین ثبات استراتژیک کشور کمک می­کند؛

ج) به منظور پیشگیری از رقابت تسلیحاتی در فضای کهکشانی پیوسته تلاش کرده و خواهان حصول توافقات بین المللی در این حوزه می­باشد. روسیه خواستار جلوگیری از ارسال تسلیحات توسط کشورها به فضای کهکشانی است؛

د) روسیه با توجه به چندجانبه بودن مساله ظرفیت­های هسته­ای و با احتساب تمامی عوامل تاثیرگذار بر ثبات استراتژیک، آمادگی خود را برای بحث و بررسی مساله کاهش مرحله به مرحله ظرفیت­های هسته ای اعلام می­کند؛

ر) روسیه خواهان ایجاد سیستم واکنش جمعی به چالش­ها و تهدیدهای احتمالی در حوزه موشکی با تکیه بر حقوق برابر اعضای تشکیل دهنده این سیستم و همچنین محدود کردن یا مقابله با اقدامات کشور یا گروه کشورهایی است که با افزایش استحکامات ضدموشکی ثبات استراتژیک و امنیت بین المللی را برهم می­زنند؛

ز) روسیه پیوسته در برنامه­های بین المللی در راستای افزایش کنترل مطلوب بر محصولات و فناوری­های دومنظوره از جمله کنترل بر صادرات این محصولات حضور دارد؛

ژ) روسیه از ایجاد منطقه فارغ از سلاح هسته­ای و دیگر انواع سلاح­های کشتار جمعی بویژه در خاورمیانه حمایت می­کند؛

ج) روسیه خواهان تقویت امنیت فناوری و هسته­ای در سطح جهانی و پیشگیری از اقدامات مرتبط با تروریسم هسته­ای به واسطه تکمیل سازوکار حقوق بین­الملل و مدیریت کامل آژانس بین المللی انرژی هسته­ای در تعامل با دیگر کشورها و حفظ حق تعیین سیاست ملی برای تمامی کشورها است. روسیه بر این اصل تکیه دارد که هر کشوری مسئول سیستم ملی مطلوب و قابل اعتماد امنیت خود است و بنا به صلاحدید خود پارامترهای مناسبی را تعیین می­کند.

چ) روسیه خواهان توسعه همکاری­های دوجانبه و چند جانبه با کشورهای دارای سلاح اتمی است تا بدینوسیله مشکلات ثبات استراتژیک را حل کرده، امنیت همگانی در حوزه استفاده از اتم صلح آمیز برای رفع نیازهای داخلی کشور اعم از سوخت و انرژی برقرار شود.

 1. روسیه برای تامین امنیت اطلاعات ملی و بین الملل، مقابله با تهدیدات امنیت حکومت، اقتصاد و اجتماعی تدابیر اندیشیده، برای مبارزه با تروریسم و دیگر تهدیدات مرتبط با جرم و جنایت از فناوری ارتباطات و اطلاعات بهره گرفته، با هرگونه سوء استفاده از این ابزارها در حوزه نظامی – سیاسی و نقض حقوق بین الملل یا دخالت در امور داخلی سایر کشورها، تهدید صلح و امنیت و ثبات بین الملل مقابله کرده و خواستار تدوین و تهیه قوانینی عمومی (زیر پرچم سازمان ملل متحد) برای مسئولیت پذیری کشورها در حوزه تامین امنیت اطلاعات بویژه در فضای اینترنت است.
 2. روسیه از تلاش­های بین المللی برای مقابله با قاچاق سلاح­های سبک یا سنگین حمایت می­کند.
 3. فدراسیون روسیه در راستای تلاش برای تقویت ثبات در اروپا خواستار اقدامات جدی دول اروپا در اعمال کنترل بر سلاح­های معمول باتوجه به واقعیات امروز و همچنین رعایت تمامی تدابیر اتخاذ شده برای تقویت اعتماد و امنیت بدون هیچ قید و شرطی است.
 4. روسیه با اذعان به روش­های صلحبانی بین المللی به عنوان ابزار حل و فصل مناقشات نظامی و تشکیل حکومت در دوران پس از بحران قصد دارد در چارچوب تعاملات با سازمان­های منطقه­ای و بین­المللی در برنامه­های صلحبانی سازمان ملل شرکت کرده، سهم خود را در استفاده از ظرفیت­های مقابله با بحران ادا کند. در زمان تصمیم گیری شورای امنیت سازمان ملل در حوزه تامین امنیت بین الملل و انجام عملیات صلحبانی یا تمدید چنین برنامه­هایی، روسیه پیشنهاد تدوین ماموریت­های واقع گرایانه و دقیق بدون تعبیر و تفسیر شخصی را می­دهد. این مساله بویژه زمانی اهمیت پیدا می­کند که بر نحوه اجرای برنامه صلحبانی کنترل شدید اعمال می­شود.
 5. روسیه ماده 51 منشور سازمان ملل را به عنوان اصل حقوقی واقع گرایانه برای استفاده از زور و برقراری نظم عنوان می­کند. این ماده در شرایطی قابل اجرا است که صلح و امنیت جهانی با مسایلی از قبیل تروریسم بین المللی و یا انتشار سلاح کشتار جمعی تهدید شود.
 6. روسیه مبارزه با تروریسم بین المللی را وظیفه مهم حکومتی و اولویت اصلی در حوزه امنیت بین الملل عنوان می­کند. در همین رابطه فدراسیون روسیه:

الف) تروریسم را به هر شکل و با هرلباسی محکوم کرده و اقدامات تروریستی را نه از نظر ایدئولوژیکی، نه سیاسی و دینی و یا وابستگی نژادی و دیگر مسایل توجیه نمی­کند؛

ب) روسیه با هرگونه استفاده کشورها از سازمان­های تروریستی برای حصول اهداف سیاسی، ایدئولوژیک و غیره به شدت مخالف است؛

پ) روسیه طبق قوانین بین الملل و قوانین کشور تمامی تدابیر اتخاذ شده برای هشدار به تروریسم و مقابله با این پدیده، حفاظت از حکومت و شهروندان در مقابل اقدامات تروریستی، مبارزه با انتشار افکار تروریستی و افراطی گرایانه را در عمل به کار می­گیرد؛

ج) روسیه مصرانه برای متحد کردن دول و تمام جامعه جهانی برای مقابله با تروریسم بدون سیاسی کردن موضوع و یا طرح پیش شرط متناسب با منشور سازمان ملل، قوانین و اصول و حقوق بین الملل تلاش می­کند؛

د) روسیه به همکاری­های بین­المللی در حوزه مبارزه با سازمان­ها و گروهک­های تروریستی از طرق مختلف بویژه استفاده از نیروهای نظامی با مشارکت دیگر دول و سازمان­ها در حد توان و امکانات ضمن موافقت حکومت­ها توجه نشان می­دهد (منظور حکومتی است که در قلمروی کشورش با سازمان­ها و گروهک­ها مبارزه می­شود)؛

ر) روسیه خواهان نقش تعیین کننده کشورها و ارگان­های مربوطه آنها در مبارزه با تروریسم و افراطی گرایی در تمامی اشکال همکاری های بین المللی است؛

ز) روسیه با اعتراف به اینکه غلبه بر تروریسم تنها با تدابیر نظامی و امنیتی امکان پذیر نیست، خواهان استفاده موثر و فعال از امکانات و فرصت­های نهادهای جامعه مدنی از جمله سازمان­های علمی و آموزشی، محافل تجاری، اتحادیه­های دینی، سازمان­های غیردولتی و رسانه­های گروهی در مقابله با طاعون تروریسم است؛

ژ) روسیه بر این مساله تاکید دارد که مبارزه ثمربخش با تروریسم بدون نابودی منابع تامین کننده مالی آنها امکان پذیر نیست و از تلاش­هایی که در چارچوب سازمان­های چندجانبه در راستای افشا کردن کشورها، اشخاص حقیقی و حقوقی حامی ارتباطات اقتصادی با سازمان­های تروریستی و همچنین قطع کانال­های مالی تروریسم صورت می­گیرد، حمایت کامل می­کند؛

س) روسیه خواهان متحد کردن تلاش­ همگانی زیر پرچم سازمان ملل برای مبارزه با شبه نظامیان تروریست خارجی از طریق بستن تمامی کانال­های حمایت مالی سازمان­های تروریستی است.

 1. روسیه به حل و فصل سیاسی – دیپلماتیک اختلافات منطقه­ای کمک کرده و در این راستا تاکید می­کند که حل و فصل اختلافات تنها از طریق دعوت طرفین درگیری و مذاکره امکان پذیر است و نه به انزوا کشاندن یکی از طرفین؛
 2. فدراسیون روسیه برای مبارزه با جنایات سازمان یافته در قاچاق مواد مخدر، مواد روانگردان و فراورده­های آنها با دیگر کشورها در فرمت چندجانبه و عمدتا در چارچوب سازمان­های بین­المللی خاص یا به صورت دو جانبه برای حفظ و تقویت سیستم کنترل بین المللی بر این حوزه همکاری می­کند.
 3. روسیه از تشکیل سازمان­های موثر بین المللی و منطقه­ای زیر نظر سازمان ملل برای همکاری و رفع مشکلات حاصل از حوادث طبیعی، فجایع بزرگ فناوری و دیگر حوادث غیرمترقبه آمادگی داشته و خواهان افزایش امکانات و فرصت­ها برای رفع این مشکلات و تقویت سیستم هشدار و پیش بینی است. روسیه با برخورداری از تجربه منحصربفرد، منابع انسانی و فناوری، جزیی مهم و موثر در سیستم جهانی مبارزه با شرایط فوق العاده محسوب می­شود.
 4. روسیه در همکاری­های بین المللی برای حل و فصل پروسه مهاجرت، تامین حقوق مهاجران کار و تدوین مکانیزم­های مطلوب برای سازگارکردن این گروه با جامعه کشور میزبان، ارایه حقوق شهروندی و پناهندگی آمادگی دارد؛ روسیه استفاده از برنامه مهاجرت با اهداف سیاسی را مجاز نمی­داند.
 5. فدراسیون روسیه به عنوان کشوری با تعدد اقوام و ادیان و برخوردار از تجربه چندین قرنی در زندگی آرام اقوام و گروه­های قومی – دینی مختلف می­تواند به توسعه گفتگوها و همکاری بین فرهنگ­ها، ادیان و تمدن­ها در چارچوب سازمان ملل و دیگر سازمان­های بین المللی و منطقه­ای کمک کند. روسیه از پیشنهادات جوامع مدنی در این راستا حمایت کامل به عمل می­آورد؛ حکومت فدراسیون روسیه با کلیسای ارتدوکس روسیه و دیگر تشکلات دینی مهم کشور همکاری و تعامل دارد؛ با افراطی­گرایی، رادیکالیسم، تبعیض و تفکیک بر اساس نژاد، قوم، دین، زبان، فرهنگ و دیگر علایم زندگی اجتماعی مقابله می­کند.

 

همکاری­های بین المللی اقتصادی و زیست محیطی فدراسیون روسیه

 1. فدراسیون روسیه با حل مسایل مربوط به رشد پایدار اقتصادی بر مبنای صادرات و افزایش تقاضای در حال رشد داخلی، نابع طبیعی منحصربفرد و استفاده از منابع مالی، تدوین و اجرای سیاست های اجتماعی – اقتصادی مسئولانه، سهمی ارزنده در تامین ثبات اقتصاد و فایننس جهانی ایفا کرده، همگام با جامعه جهانی در راستای پیشگیری و غلبه بر علایم بحران در اقتصاد جهانی و بازارهای پولی تلاش می­کند. روسیه قصد دارد در تشکیل سیستم پولی – ارزی و تجاری – اقتصادی عادلانه دموکرات در جهان مشارکت داشته و به تعیین جهت گیری­های توسعه باثبات جهانی و حصول اهداف سازمان ملل کمک کند. با وجود چالش­های امروز که نیازمند راهکارهای جدی برای غلبه برآنها هستیم، چشم انداز تازه­ای در این همکاری­های بین المللی باز خواهد شد.
 2. روسیه سیاست­های خود را در راستای مشارکت برابر و فعال در سیستم روابط اقتصادی جهان تدوین می­کند. به همین منظور فدراسیون روسیه:

الف) به دنبال حفظ منافع کشور و دستیابی به راهکارهای مناسبی است که بر مبنای تصمیم گیری جمعی برای مسایل روز توسعه و عملکرد اقتصاد جهانی در چارچوب نشست­های بزرگ بین­المللی تدوین و ارایه می­شود. موضوعاتی از قبیل تقویت امنیت انرژی و مواد غذایی، بهتر کردن سطح همکاری­ها در حوزه تجارت و حمل و نقل، تامین آزادی و تبادل فناوری بدون تبعیض، همکاری­های چند جانبه در استفاده از انرژی هسته ای با اهداف صلح آمیز نیز در همین مقوله می­گنجند؛

ب) روسیه به عملکرد موثر و مطلوب سیستم تجارت چندجانبه با تکیه بر موازین سازمان تجارت جهانی و همچنین توسعه همگرایی اقتصادی منطقه­ای که از اولویت­های کشور است، کمک می­کند؛

پ) روسیه با توسعه بخش صادرات و افزایش حجم صادرات محصولات خام و گسترش روابط اقتصاد خارجی، شرایط مناسبی برای تقویت حضور خود در بازارهای جهانی فراهم می­کند؛

ج) روسیه به سازمان­هایی که در حال طراحی و توسعه بازارهای سنتی هستند حمایت دولتی ارایه کرده و با مساله تبعیض نسبت به منافع میهنی و صادرکنندگان مقابله می­کند؛

چ) روسیه با تکیه بر قوانین و اصول بین الملل برای دفاع از منافع ملی و واکنش مناسب به اقدامات اقتصادی غیردوستانه دول خارجی که حقوق فدراسیون روسیه و واحدهای اقتصادی کشور را پایمال می­کنند، تدابیری در حوزه سیاست خارجی اتخاذ می­کند؛

ر) روسیه برای بروزرسانی فناوری­ها و ایجاد تنوع در اقتصاد ملی، بالابردن سهم شاخه­های علمی، فناوری و دیگر اولویت­های کشور به جذب سرمایه، علم و فناوری سایر کشورهای پیشرفته می­پردازد؛

ز) روسیه همکاری­های خود را با تولیدکنندگان بزرگ حوزه انرژی بیشتر کرده و برای پیشبرد گفتگوها در سطح برابر با کشورهای مصرف کننده و کشورهای ترانزیت کننده انرژی تلاش می­کند. به اعتقاد روسیه، با وجود تقاضای ثابت برای صادرات انرژی و اعتماد به ترانزیت این محصول می­توان انتقال پیوسته انرژی را تضمین کرد.

س) روسیه با استفاده از موقعیت جغرافیایی منحصربفرد خود در راستای افزایش حجم بار ترانزیت و توسعه روابط تجاری – اقتصادی بین اروپا و آسیا – اقیانوسیه تدابیری اتخاذ می­کند؛

ش) روسیه پیوسته از امکانات و فرصت­های سازمان­های منطقه­ای، اقتصادی و پولی برای توسعه اقتصاد ملی استفاده کرده و به سازمان­هایی که در تقویت فرایند همگرایی اوراسیا موثر هستند، توجه ویژه دارد؛

 1. فدراسیون روسیه خواهان توسعه همکاری­های بین­المللی به منظور حفظ امنیت محیط زیست و مقابله با تغییر شرایط جوی در کره زمین است. در این رابطه بر اهمیت حفظ و نگهداری محیط زیست و افزایش ظرفیت جنگل­ها تاکید، به ضرورت استفاده از جدیدترین فناوری­های انرژی و صرفه جویی انرژی استناد می­کند. به اعتقاد روسیه، موافقتنامه جهانی پاریس که بر مبنای کنوانسیون سازمان ملل درباره تغییر شرایط جوی در تاریخ 9 مه 1992 به امضاء رسیده، سندی قابل اعتماد برای حل و فصل چشم انداز بلند مدت سیاست­گذاری­ها و مسایل مربوط به محیط زیست است. در همین رابطه روسیه اولویت­های خود را بر تدوین راهکارهای علمی و مستدل برای حفظ و نگهداری از محیط زیست و افزایش همکاری با دیگر دول در این حوزه قرار داده است تا نسل بعد از ثمرات آن بهره برداری کنند. فدراسیون روسیه با سیاسی کردن مصنوعی مسایل و مشکلات محیط زیست و سوء استفاده از این ابزار برای محدود کردن حکومت­های قانونی و ایجاد رقابت ناسالم به شدت مخالف است.
 2. روسیه توسعه باثبات اجتماعی – اقتصادی کشورها را عاملی برای ایجاد سیستم جهانی موثر و بحران زدا و فاکتوری برای رفاه و توسعه بشریت عنوان می کند. به اعتقاد روسیه، کمک به رشد و توسعه تمام کشورهای جهان، یکی از مکانیزم­های حل مشکلات جهانی و منطقه­ای، تقویت امنیت جهانی و ثبات سیاسی است. فدراسیون روسیه سیاستی هدفمند در این حوزه تدوین کرده و در سطوح مختلف اعم از همکاری­های چندجانبه و دوجانبه و با بهره­برداری از ظرفیت­های سازمان ملل و نهادهای ویژه این سازمان برای دستیابی به هدف ذکر شده تلاش می­کند.
 3. روسیه پیوسته در برنامه همکاری­های بین المللی در حوزه سلامت و بهداشت شهروندان که با محوریت سازمان جهانی بهداشت برگزار می­شود مشارکت داشته و حفظ جان و سلامت افراد را یکی از موارد مهم دستورکار روز دنیا و عاملی مهم برای توسعه پایدار اجتماعی – اقتصادی عنوان می­کند.
 4. با توجه به بالارفتن اهمیت آب­ها و مسیرهای آبی در توسعه اقتصادی و تقویت امنیت، فدراسیون روسیه به دنبال این است که مقرراتی برای تامین منافع ملی همه کشورها و امنیت کشتی­ها مطابق با قوانین آب­های بین­المللی و حتی مبارزه با تروریسم بین­المللی در آب­ها، مقابله با دزدی دریایی، بالابردن مسئولیت­ها و وظایف کشورها در صید ماهی، انجام تحقیق و پژوهش­های علمی در اقیانوس جهانی و اتخاذ تدابیری برای حفظ محیط زیست و آب­ها تدوین و اجرا شوند. در همین رابطه روسیه قصد دارد با تکیه بر قوانین بین­الملل، مرزهای خارجی فلات قاره را مشخص کرده و در چارچوب آن فرصت­هایی برای تحقیق و تجسس و استخراج منابع معدنی فراهم آورد.

 

همکاری­های بین­ المللی در حوزه حقوق بشر

 1. روسیه ضمن پایبندی به ارزش­های دموکراتیک، برای حفظ حقوق و آزادی بشر موارد زیر را جزو وظایف خود می­داند:

الف) احترام به حقوق و آزادی بشر به شیوه سازنده و ضمن برخورداری از حقوق برابر با حفظ ویژگی­های قومی، فرهنگی و تاریخی و ارزش­های مورد تایید هر حکومت در تمام دنیا نهادینه شده، بر وضعیت رعایت حقوق بشر در دنیا نظارت داشته و از نهادهای اجتماعی و مدنی روسیه (اتاق اجتماعی روسیه و یا سازمان­های غیردولتی اجتماعی) در حل مشکلات این حوزه کمک بگیرد؛

ب) با هرگونه تلاش برای استفاده از نظریات حقوق بشری به عنوان ابزار فشار سیاسی و دخالت در امور دیگر کشورها بویژه با هدف برهم زدن ثبات و تغییر حکومت­های قانونی مقابله کند؛

پ) کمک به بهبود سیستم مدنی در سراسر دنیا و تامین حقوق و آزادی بشر؛

ج) دفاع از حقوق و منافع قانونی شهروندان روسیه در خارج از کشور و با تکیه بر حقوق بین الملل و قراردادهای بین­المللی فدراسیون روسیه؛

چ) دفاع از حقوق و منافع قانونی شهروندان روسیه که خارج از کشور زندگی می­کنند با تکیه بر موازین حقوق بین الملل و قراردادهای بین المللی فدراسیون روسیه. اذعان به سهم ارزنده شهروندان روس در حفظ و ترویج زبان روسی و فرهنگ روسیه؛

ر) کمک به همبستگی هم­میهنان ساکن خارج از کشور به همنظور حفظ حقوق این افراد در کشور محل اقامت و کمک به حفظ اصالت دیاسپورای روسی و ارتباطات این افراد با زادگاه تاریخی و بازگشت مجدد آنها به فدراسیون روسیه؛

ز) کمک به آموزش و ترویج زبان روسی به عنوان بخش جدایی ناپذیر فرهنگ جهانی و ابزار ارتباط بین المللی و ملی، حمایت و توسعه سیستم سازمان­های آموزشی روسیه در خارج از کشور، حمایت از فیلم­ها و نمایندگی­های سازمان­های آموزشی روسیه در قلمروی سایر کشورها؛

د) توسعه روابط فرهنگی بین کشورها و ارتباطات انسانی بین اقوام اسلاو؛

ذ) مقابله جدی با نمادهای افراطی گیرایی، نئونازیسم، تبعیض نژادی، ملی گرایی افراطی، ضدصهیونیستی و بیگانه هراسی، هرگونه تلاش برای تحریف تاریخ و استفاده از آن برای تشدید اختلافات و اقدامات تلافی جویانه در سیاست جهانی، مقابله با هرگونه تلاش برای بازنگری نتایج جنگ جهانی دوم و در نهایت، کمک به غیرسیاسی کردن مناظرات تاریخی؛

س) جذب نهادهای مدنی و اجتماعی به فرایند حل مشکلات بین­المللی به منظور بالابردن اثربخشی سیاست خارجی روسیه؛

ش) استفاده از منابع و ظرفیت­های دیپلماسی عمومی، توسعه همکاری­های بین­المللی فرهنگی و انسانی برای سازماندهی گفتگوی تمدن­ها، دستیابی به توافق و توجه خاص به گفتگوهای ادیان؛

ص) افزایش همکاری­ با سازمان­های بین­المللی و غیردولتی حقوق بشر به منظور تقویت موازین و قوانین حقوق بشر، ملزم کردن افراد به مسئولیت پذیری در قبال رفتارهای خود و همچنین ریشه کن کردن استانداردهای دوگانه در موضوعات نامبرده؛

ض) توسعه همکاری­های بین­المللی برای حمایت بهتر از حقوق و منافع قانونی کودکان روس ساکن در خارج از کشور؛

 

اطلاع رسانی درباره فعالیت­های فدراسیون روسیه در حوزه سیاست خارجه

 1. اعلام مواضع روسیه درباره مسایل مهم دنیا، پیشنهادات این کشور در حوزه سیاست خارجی، اقدامات، فرایندها و برنامه­های توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه و دستاوردهای فرهنگی و علمی روسیه، محور اصلی و مهم فعالیت سیاست خارجی فدراسیون روسیه را تشکیل می­دهد.
 2. روسیه مایل است که این کشور را بر اساس واقعیات آن در دنیا درک کنند، روسیه در صدد استفاده از ابزارهای موثر خود برای نفوذ در افکار عمومی خارج از کشور بوده و به تقویت مواضع رسانه­های گروهی روسیه و روس زبان در فضای اطلاع رسانی جهانی کمک کرده، حمایت­های لازم را از طرف حکومت در اختیار آنها قرار داده و در برنامه­های همکاری بین­المللی در حوزه اخبار و اطلاع رسانی مشارکت فعال دارد. روسیه تدابیر لازم را برای مقابله با تهدیدات امنیت اطلاعاتی خود اتخاذ می­کند. به همین منظور روسیه از فناوری­های جدید ارتباطاتی و اطلاعاتی به طور گسترده استفاده می­کند. روسیه در صدد است که مجموعه­ای موازین حقوقی و قومی را برای استفاده امن از فناوری­ها آماده کند. روسیه از حقوق شهروندان خود برای دسترسی به اطلاعات واقعی درباره رویدادها و حوادث دنیا و نقطه نظرات مختلف نسبت به این حوادث دفاع می­کند.
 3. افزایش تعداد نمایندگان علمی و جامعه کارشناسان روس در گفتگو با کارشناسان خارجی و بحث و بررسی مسایل سیاست جهانی و امنیت بین­الملل، یکی از محورهای توسعه دیپلماسی عمومی در روسیه است.

 

فصل چهارم. اولویت‌های منطقه‌ای سیاست خارجی فدراسیون روسیه

 1. توسعه همکاری دوجانبه و چندجانبه با دولت‌های عضو جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS) و تحکیم بیشتر ساختارهای همگرایی فعال در حوزه جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع همراه با مشارکت روسیه، از جهات دارای اولویت سیاست خارجی فدراسیون روسیه است.
 2. روسیه تعامل راهبردی با جمهوری بلاروس را در قالب دولتی متحد، به منظور توسعه فرآیندهای همگرایی در تمامی حوزه‌ها گسترش خواهد داد.
 3. روسیه وظیفه تعمیق و گسترش همگرایی در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا را با جمهوری ارمنستان، جمهوری بلاروس، جمهوری قزاقستان و جمهوری قرقیزستان حساس و کلیدی دانسته و هدف آن را توسعه پایدار، نوسازی همه‌جانبه فناوری، تعاون و همکاری، افزایش رقابت‌پذیری اقتصاد دولت‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ارتقاء سطح زندگیمردم این دولت‌ها برمی‌شمارد. اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای فراهم‌کردن جابجایی آزاد کالاها، خدمات، سرمایه و نیروی کار و تبدیل شدن به عرصه‌ای برای اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری و زیرساختی مشترک درنظر گرفته شده است. اتحادیه اقتصادی اوراسیا که بر مبنای اصول عمومی همگرایی تأسیس شده است قادر به ایفای نقش مهمی در امر هماهنگ‌سازی روندهای همگرایی در مناطق اتحادیه اروپا و اتحادیه اوراسیامی‌باشد.
 4. روسیه سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) را به عنوان یکی از عناصر مهم نظام کنونی تأمین امنیت در فضای پساشوروی می‌داند. روسیه خواهان توسعه کیفی سازمان پیمان امنیت جمعی و تبدیل آن به یک سازمان بین‌المللی چندمنظوره‌ی مطلق‌العنان به نحوی است که قادر به رویارویی در برابر چالش‌ها و تهدیدهای کنونی در شرایط تشدید تأثیر عوامل گوناگون جهانی و منطقه‌ای در منطقه تحت مسئولیت سازمان پیمان امنیت جمعی و مناطق مجاور آن باشد.
 5. روسیه بر بالفعل کردن بیشتر توان بالقوه جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع و تحکیم این جامعه به عنوان سازمان صاحب نفوذ منطقه‌ای و به مثابه فرمولی برای گفتمان چندجانبه سیاسی، و همچنین به عنوان سازوکار همکاری چندجانبه در زمینه اقتصاد، تعامل انسان دوستانه، مبارزه با چالش‌ها و تهدیدهای جدید و سنتی کار می‌کند.
 6. روسیه، ضمن احترام به حق شرکای خود در جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع برای برقراری روابط با دیگر واحدهای بین‌المللی، خواستار اجرای همه‌جانبه تعهدات توسط دولت‌های عضو این جامعه در چارچوب ساختارهای همگرایی منطقه‌ای با مشارکت روسیه، و همچنین خواهان تأمین توسعه بیشتر همگرایی و همکاری متقابلا سودمند در فضای جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع است.
 7. روسیه با هر یک از دولت‌های عضو جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع بر اساس برابری، سود متقابل، احترام و احتساب منافع یکدیگر روابط دوستانه برقرار می‌کند. بدین منظور فدراسیون روسیه به اقدامات زیر مبادرت می‌ورزد:

الف) مساعدت مجدانه در افزایش تعامل دولت‌های عضو جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع را در امور حفظ میراث تاریخی-فرهنگی مشترک، گسترش همکاری در حوزه‌های انسان‌دوستانه، علمی-آموزشی و فرهنگی: وبذل توجه خاص به حمایت از هم‌میهنان مقیم در هر یک از کشورهای عضواین سازمان، تکمیل ابزارهای حقوقی بین‌المللی دفاع از حقوق و منافع قانونی آنها در حوزه‌های آموزشی، زبانی، اجتماعی، کاری، انسانی‌ و سایر حوزه‌ها؛

ب) کمک به گسترش همکاری اقتصادی با دولت‌های عضو جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، از جمله از طریق تکمیل منابع حقوقی منطبق با قرارداد منطقه آزاد تجاری مورخ 18 اکتبر 2011؛

ج) گسترش همکاری با دولت‌های عضو جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در زمینه تأمین امنیت، که شاملمقابله مشترک با چالش‌ها و تهدیدات مشترک و پیش از هر چیز مقابله با تروریسم بین‌المللی، جدایی‌طلبی، قاچاق مواد مخدر و روانگردان و پیش‌سازهای آنها، جرائم فراملی، مهاجرت غیرقانونی است.

 1. فدراسیون روسیه به توسعه تمامی انواع روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و معنوی با اوکراین براساس احترام متقابل و برقراری روابط مشارکت‌آمیز همراه با رعایت منافع ملی خود علاقمند است. روسیه در تعامل با تمامی دولت‌های علاقمند و ساختارهای بین‌المللی، تلاش‌های لازم را برای حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مناقشات داخلی اوکراین به کار می‌گیرد.
 2. کمک به استقرار جمهوری آبخازیا و جمهوری اوستیای جنوبی به عنوان دولت‌های مردم سالارجدید، و تحکیم مواضع بین‌المللی آنها، تأمین امنیت قابل اطمینان و اعاده اجتماعی – سیاسی آنها، در شمار اولویت‌های روسیه قرار دارد.
 3. روسیه مجدانه خواستار حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مناقشات در فضای پساشوروی است و به ویژه در قالب سازوکار مذاکرات چندجانبه موجود به حل و فصلهمه‌جانبه مسئله ترانسنیستریا بر اساس احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و وضعیت بی‌طرفی جمهوری مولداوی همراه با تعیین وضع خاصترانسنیستریا، حل وفصل مناقشه قره‌باغ کوهستانی، در تعامل با دیگر دولت‌های عضو گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و بر اساس اصول قیدشده در بیانیه مشترک رئیس جمهور ایالات متحده امریکا و رئیس جمهور جمهوری فرانسه در سال‌های 2009-2013 کمک می‌نماید.
 4. روسیه علاقمند به عادی‌سازی روابط با گرجستان در حوزه‌ها‌یی که طرف گرجی برای آن آمادگی دارد با توجه به واقعیت‌ها‌ی سیاسی پیچیده در حوزه قفقاز است.
 5. رویکردهای روسیه نسبت به تعامل با شرکای خود در حوزه دریای سیاه و دریای خزر با توجه به حفظ پایبندی به اهداف و اصول منشور سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه، و همچنین با توجه به ضرورت تحکیم سازوکارهای همکاری پنج کشور ساحلی خزر بر اساس اجماع یا اتخاذ تصمیمات جمعی توسط آنهاست.
 6. مشکلات سیستمیک و نظام‌مندی که طی ربع قرن اخیر در منطقه اروپا-آتلانتیک روی هم انباشته شده‌اند،بیانگر آن است که توسعه‌طلبی ژئوپولیتیکی سازمان پیمان آتلانتبک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا و عدم تمایل برای پیاده‌سازی بیانیه‌های سیاسی درباره تشکیل سیستم امنیت و همکاری اروپا، به بحران جدی در روابط میان روسیه و دولت‌های غربی انجامیده است.خط مشیء‌ای که امریکا و متحدان آن برای بازدارنگی در برابر روسیه دنبال می‌کنند و اعمال فشار سیاسی، اقتصادی، اطلاعاتی و سایر فشارها بر آن، ثبات منطقه‌ای و جهانی را برهم می‌زند و به منافع بلندمدت همه طرف‌ها آسیب می‌زند و با نیازهای فزاینده به همکاری و مقابله با تهدیدها و چالش‌های فراملی در شرایط کنونی مغایرت دارد.
 7. سیاست روسیه در منطقه یوروآتلانتیک در دورنمای بلندمدت، بر شکل‌گیری فضای مشترک صلح، امنیت و ثبات متمرکز شده و مبتنی بر اصول اشتراک و تقسیم‌ناپذیربودن امنیت، همکاری برابر و اعتماد متقابل است. روسیه به طور پیگیر خواستار ارتقاء بیانیه‌های سیاسی مربوط به تقسیم‌ناپذیر و مشترک‌بودن امنیت به یک شیوه حقوقی الزآم‌آور، صرف نظر از دولت‌های عضو اتحادیه‌های سیاسی-نظامی است.
 8. اتحادیه اروپا همچنان یک شریک مهم اقتصادی-تجاری و سیاست خارجی برای روسیه است. فدراسیون روسیه برای همکاری سازنده، پایدار و قابل پیش‌بینی با کشورهای اتحادیه اروپا مبتنی بر اصول برابری و احترام متقابل به منافع یکدیگر علاقمند است. گسترش بیشتر روابط با اتحادیه اروپا مستلزم تکمیل منابع حقوقی و همینطور سازوکارهای نهادی برای همکاری به منظور سودآوری متقابل و تنظیم بهینه روابط شراکت‌آمیز، از جمله در حوزه انرژی است. در مناسبات با اتحادیه اروپا،شکل‌گیری فضای اقتصادی و انسانی مشترک از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام بر اساس هماهنگ‌سازی و همراهی روندهای همگرایی اروپا و اوراسیا هدفی راهبردی است که از ظهور خط مشیء‌های جداگانه در قاره اروپا ممانعت به عمل می‌آورد.
 9. فدراسیون روسیه بر حفظ گفتگوی فشرده و متقابلا سودمند با اتحادیه اروپا در مورد مسائل مهم دستور کار سیاست خارجی و همچنین در افزایش بیشتر تعامل حقیقی در حوزه های سیاست خارجی و سیاسی-نظامی تمایل دارد. تشدید کار مشترک روسیه و اتحادیه اروپا در رابطه با مبارزه با تروریسم، مهاجرت کنترل‌نشده و غیرقانونی، و همچنین جرائم سازمان‌یافته که شامل مظاهری از قبیل تجارت انسان، قاچاق کالا و مواد روانگردان و پیش‌سازه‌های آنها، قاچاق سلاح و مواد منفجره، جرائم اینترنتی است از ظرفیت و توان بالقوه‌ای برخوردار می‌باشد.
 10. مقررات ویزا یکی از موانع در مسیر افزایش تماس‌ها بین روسیه و اتحادیه اروپا باقی مانده است. حذف گام‌به‌گام مقررات ویزا به صورت متقابل به محرک نیرومندی برای تحکیم همکاری روسیه و اتحادیه اروپا در حوزه‌های اقتصادی، انسانی، فرهنگی، آموزشی و سایر حوزه‌ها تبدیل خواهد شد.

66.فعال کردن روابط دوجانبه متقابلا سودمند با جمهوری فدرال آلمان، جمهوری فرانسه، پادشاهی اسپانیا و دیگر دولت‌های اروپا، منبع مهم ترویج منافع ملی روسیه در امور اروپا و جهان است.

 1. روسیه کار در چارچوب شورای اروپا را به عنوان یک سازمان اروپایی مستقل و همگانی که با استفاده از سازوکارهای منحصربه‌فرد کنواسیونی خود موجبات یگانگی فضای حقوقی و انسانی قاره را فراهم می‌آورد دنبال خواهد کرد..
 2. روسیه سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) را به عنوان سازوکار مهمی در ایجاد نظام برابر و تقسیم‌ناپذیر امنیت اروپا در نظر می‌گیرد و به تقویت نقش و اعتبار آن علاقمند است. تعیین دقیق اولویت‌های فعالیت این سازمان و قبل از هر چیز فعالیت‌های مرتبط با مقابله با چالش‌ها و تهدیدهای فراملی، و همچنین تدوین منشور این سازمان و اصلاح کار ساختارهای اجرایی سازمان امنیت و همکاری اروپا به منظور تأمین اعتبارات لازم برای نهادهای بین‌الدولی جمعی، پیش‌شرط افزایش مطالبات از سازمان امنیت و همکاری اروپاست.
 3. روسیه برای انتخاب کشورهای اروپایی که وارد این اتحادیه نظامی نشده‌اند احترام قائل است. این دولت‌ها سهم خود را در تأمین ثبات و امنیت اروپا ادا کرده‌اند.روسیه برای تعامل سازنده چندوجهی با آنها آماده است.
 4. روسیه با درنظرگرفتن سطح آمادگی ناتو برای مشارکت برابر، رعایت دقیق اصول و هنجارهای حقوق بین‌الملل، گام‌های حقیقی در فراهم‌آوردن فضای مشترک صلح، امنیت و ثبات در منطقه یورو-آتلانتیک طبق اصول اعتماد متقابل، شفافیت و قابل پیش‌بینی بودن و اجرایتعهداتی که تمام اعضایی که در چارچوب شورای روسیه – ناتو در رابطه با عدم تأمین امنیت خود از محل امنیت دیگر دولت‌ها به عهده می‌گیرند، و همچنین تعهدات مربوط به خویشتن‌داری نظامی مطابق سند بنیادی درباره روابط دوجانبه، همکاری و امنیت بین فدراسیون روسیه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در تاریخ 27 می 1997روابط خود رابا این اتحاد برقرار خواهد کرد. فدراسیون روسیه نسبت به گسترش ناتو، نزدیکی زیرساخت‌ها‌ی اتحاد آتلانتیک شمالی به مرزهای روسیه و گسترش اقدامات نظامی آن در مناطق مرزی روسیه نگرش منفی دارد،همانند نوع نگرش به اقدامات ناقض اصول امنیت برابر و تفکیک ‌ناپذیر که منجر به تعمیق خطوط فاصل قدیمی و ظهور خطوط فاصل جدید در اروپا شده است.
 5. روسیه خواستار حفظ اعتماد و ثبات مبتنی بر اصول برابری و تفکیک‌ناپذیری امنیت در شمال اروپاست. به این منظور روسیه تعامل عملی با دولت‌های اروپای شمالی را گسترش می‌دهد، از جمله در چارچوب ساختارهای چندجانبه، پروژه‌های مشترکی را ضمن توجه به ملاحظات زیست‌محیطی و منافع مردم بومی محقق می‌سازد. نقش مهمی برای مشارکت روسیه برای همکاری در چارچوب شورای دولت‌های دریای بالتیک در نظر گرفته شده است.روسیه خواهان آشکارکردن بیشتر ظرفیت پروژه «ابعاد شمالی» و شرکای آن به عنوان یکی از برنامه‌های تعامل منطقه‌ای در اروپای شمالی است.
 6. فدراسیون روسیه به برقراری روابط متقابلا سودمند با ایالات متحده امریکا، با توجه به مسئولیت ویژه دو دولت در قبال ثبات راهبردی جهانی و به طور کلی وضعیت امنیت بین‌المللی، و همچنین وجود ظرفیت‌های قابل توجه در همکاری‌های تجاری -سرمایه‌گذاری، علمی-فناوری و دیگر همکاری‌ها علاقمند است. روسیه بر این باور است که توسعه گفتگوی تدریجی و قابل پیش‌بینی با امریکا چه در موضوع روابط دوجانبه، چه در موضوعات حائز اهمیت جهانی، تنها بر اساس برابری، احترام متقابل به منافع و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر امکانپذیر است. روسیه اعمال قضایی برون‌مرزی امریکا را توسط دستگاه قضایی این کشور خارج از قوانین بین‌المللی به رسمیت نمی‌شناسد، تلاش‌های این کشور را برای اعمال فشار سیاسی، اقتصادی یا هر نوع اعمال فشاری را نمی‌پذیرد و حق واکنش شدید به هرگونه اقدام خصمانه‌ای را، از جمله از طریق تحکیم دفاع ملی و اتخاذ تدابیر متقابل یا نامتقارن برای خود محفوظ می‌داند.
 7. روسیه در زمینه کنترل تسلیحات با در نظرگرفتن لازم ارتباط و به‌هم پیوستگی ناگسستنی بین ابزار راهبردی تهاجمی و دفاعی، و ضرورت چندجانبه دادن به روند خلع سلاح هسته‌ای خواهان همکاری سازنده با امریکاست. فدراسیون روسیه بر این باور است که مذاکرات درباره کاهش بیشتر تسلیحات تهاجمی راهبردی تنها با درنظر گرفتن همه عوامل موثر بر ثبات راهبردی جهانی امکانپذیر است. روسیه ایجاد سیستم جهانی سامانه دفاع موشکی امریکا را به مثابه تهدید برای امنیت ملی خود در نظر می‌گیرد و حق اتخاذ اقدامات متقابل متناسب را برای خود محفوظ می‌داند.
 8. روسیه انتظار دارد امریکا در اقدامات خود در عرصه جهانی دقیقا به هنجارهای حقوق بین‌المللی و قبل از همه به قوانین مندرج در منشور سازمان ملل متحد متعهد باشد.
 9. فدراسیون روسیه برای برقراری روابط با کانادا بر اساس احترام متقابل به منافع یکدیگر و مبتنی بر انبوهی از تجربه همکاری‌ها از جمله در قطب شمال آماده است.
 10. روسیه خط مشی ‌ای را دنبال می‌کند که بر حفظ صلح، ثبات و همکاری بین‌المللی سازنده در قطب شمال متمرکز شده است. فدراسیون روسیه بر کفایت پایه حقوقی-پیمانی بین‌المللی موجود برای حل و فصل موفق تمام مسائلی که در منطقه روی می‌دهد از طریق مذاکره، از جمله در مورد تعیین حدود مرزی خارجی فلات قاره در اقیانوس منجمد شمالیاتکا دارد. روسیه بر این باور است که دولت‌های قطب شمال مسئولیت‌های خاصی در قبال توسعه پایدار منطقه به عهده دارند و در این رابطه خواستار تقویت تعاملدر قالبشورای قطب شمال، پنج کشور ساحلی قطب شمال، و همچنین شورای منطقه بارنتز/قطب اروپامی‌باشد.روسیه با هرگونه تلاشی که در پی واردکردن عناصری از سیاست رویارویی و برخورد نظامی در قطب شمال و به طور کلی سیاسی‌کردن تعامل بین‌المللیدر منطقه باشد به شدت مخالف است. استفاده از مسیر دریایی شمال به عنوان ارتباطات حمل و نقل ملی روسیه در قطب شمال، و همچنین استفاده از آن برای پیشبرد ترابری ترانزیتی میان اروپا و آسیا از اهمیت زیادی برخوردار است.
 11. فدراسیون روسیه همچنان به حفظ و گسترش حصور خود در قطب شمال، از جمله بر اساس بهره‌گیری موثر از سازوکارها و روش‌های لحاظ‌شده در پیمان قطب شمال که در تاریخ 1 دسامبر 1959 منعقد شده است، ادامه خواهد داد.
 12. روسیه تحکیم موقعیت خود را در منطقه آسیا-اقیانوس آرام و فعال کردن روابط با دولت‌های واقع در این منطقه را از نظر راهبردی به عنوان جهت‌گیری مهم سیاست خارجی خود مورد بررسی قرار می‌دهد، که این جهت‌گیری موجب تعلق و پیوند روسیه به این منطقه ژئوپولتیکی به سرعت در حال توسعه می‌شود. روسیه به حضور فعال در فرآیندهای همگرایی در منطقه آسیا-اقیانوس آرام، استفاده از قابلیت‌های آن برای اجرای برنامه‌های توسعه سیاسی-اقتصادی سیبری و خاور دور، و همچنین به ایجاد یک معماری جامع، باز، شفاف و برابر از امنیت و همکاری بر اساس اصول جمعی علاقمند است.
 13. روسیه تقویت بیشتر موقعیت سازمان همکاری شانگهای را در امور منطقه‌ای و جهانی و افزایش اعضای آن مهم می‌داند و خواستار تشدید ظرفیت سیاسی و اقتصادی سازمان همکاری شانگهای، انجام اقدامات عملی در چارچوب آن برای کمک به تحکیم اعتماد متقابل شراکت در آسیای مرکزی، و همچنین افزایش تعامل با دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای، اعضای ناظر این سازمان و شرکای گفتگوی سازمان همکاری شانگهای می‌باشد.
 14. روسیه درصدد تقویت شراکت گفتمانی جامع و بلندمدت با اتحادیه دولت‌های آسیای جنوب شرقی (آسه آن) و ارتقای آن در سطح شراکت راهبردی است. تلاش در این راستا با افزایش اثرگذاری بر سازوکارهایی از قبیل نشست آسیای شرقی، که عرصه مناسبی برای گفتگوی راهبردی رهبران دولت‌ها در رابطه با موضوعات مفهومی تأمین و تجهیزمنطقه آسیا-اقیانوس آرام است، انجمن منطقه‌ای آسه آن در امور امنیت، و همچنین نشست وزرای دفاع دولت‌های عضو آسه آن با شرکای گفتگو تقویت خواهد شد.
 15. روسیه خواستار همکاری اقتصادی وسیع و متقابلا سودمند، از جمله با استفاده از ظرفیت انجمن «همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوس آرام» است.
 16. روسیه مایل به شکل‌گیری شراکت اقتصادی مشترک، باز و غیرتبعیض‌آمیز است، یعنی فضایی برای توسعه مشترک دولت‌های عضو اتحادیه دولت‌های آسیای جنوب شرقی، سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در راستای تأمین فرآیندهای همگرایی در مناطق آسیا-اقیانوس آرام و اوراسیا.
 17. روسیه انجمن «آسیا-اروپا» و کنفرانس تعامل و اقدامات جهت اعتمادسازی در آسیا را به عنوان سازوکارهای طالب توسعه همکاری عملی چندوجهی با دولت‌های منطقه آسیا-اقیانوس آرام در نظر می‌گیرد و حضور فعالی در فعالیت این ساختارها خواهد داشت.
 18. روسیه افزایش شراکت جامع، برابر، قابل اعتماد و تعامل راهبردی با جمهوری خلق چین و توسعه فعال همکاری با آن را در تمام زمینه‌ها ادامه می‌دهد. همسانی رویکردهای اصولی دو دولت نسبت به حل و فصل موضوعات کلیدی سیاست جهانی توسط روسیه به عنوان یکی از اجزای زیربنایی ثبات منطقه‌ای و جهانی تلقی می‌شود. بر این اساس، روسیه تعامل سیاست خارجی با چین را در جهات گوناگون، از جمله مقابله با چالش‌ها و تهدیدهای نوین، حل و فصل مسائل دیرینه منطقه‌ای و جهانی، همکاری در سازمان‌های بین‌المللی و اتحادیه‌های چندجانبه توسعه خواهد داد.
 19. روسیه خواستار تعمیق بیشتر شراکت راهبردی برخوردار از امتیازات خاص با جمهوری هند، بر اساس همسانی اولویت‌های سیاست خارجی، دوستی تاریخی و اعتماد متقابل عمیق، و همچنین خواهان استحکام تعامل در موضوعات مبرم بین‌المللی و تحکیم روابط دوجانبه متقابلا سودمند در تمام زمینه‌ها، و قبل از همه در حوزه اقتصادی- تجاری، با تمرکز بر اجرای برنامه‌های همکاری بلندمدت و مورد تأیید طرفین است.
 20. روسیه ادامه توسعه بیشتر سازوکار همکاری موثر، سیاست خارجی متقابلا سودمند و همکاری عملی در قالب (ریک) (روسیه، هند و چین) را ضروری می‌داند.
 21. روسیه قصد دارد روابط دوستانه سنتی با مغولستان را تحکیم نماید.
 22. فدراسیون روسیه خط مشیء برقراری روابط حسن همجواری و تحقق همکاری متقابلا سودمند با ژاپن را به منظور تأمین ثبات و امنیت در منطقه آسیا-اقیانوس آرام ادامه می‌دهد.
 23. روسیه علاقمند به حفظ روابط دوستانه سنتی با جمهوری دموکرات خلق کره و جمهوری کره است، و برای کاستن از سطح از تقابل‌ها و تضعیف تشنج‌ها در شبه جزیره کره و همچنین به منظور آشتی و توسعه همکاری بین دو کره از طریق گفتگوی سیاسی خواهد کوشید. روسیه همواره خواستار وضعیت غیرهسته‌ای شبه جزیره کره بوده و به هر طریقی به غیرهسته‌ای شدن آن کمک خواهد کرد، با تکیه بر این اصل که وسیله حصول این هدف مذاکرات شش‌جانبه است. فدراسیون روسیه به کاربست مساعی به منظور تشکیل سازوکاری برای حفظ صلح و امنیت در شمال شرقی آسیا ادامه خواهد داد و همچنین تدابیری را برای گسترش تعامل اقتصادی در منطقه اتخاذ خواهد کرد.
 24. روسیه به طور پیگیر درپی تعمیق شراکت راهبردی همه‌جانبه با جمهوری سوسیالیستی ویتنام، و همچنین گسترش همکاری چندجانبه با جمهوری اندونزی، پادشاهی تایلند، جمهوری سنگاپور، مالزی و دیگر دولت‌های منطقه آسیا-اقیانوس آرام می‌باشد.
 25. روسیه به توسعه تعامل با استرالیا و زلاندنو در موضوعاتی که معرف منافع مشترک هستند، و همچنین به حمایت از روابط و تماس‌های منظم با دولت‌های بخش جنوبی اقیانوس آرام ادامه می‌دهد.
 26. روسیه همچنان سهم قابل ملاحظه‌ای را در تثبیت اوضاع در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا ادا می‌کند، از تلاش‌های جمعی در جهت خنثی کردن تهدیدهای ناشی از گروه‌های تروریستی بین‌المللی حمایت خواهد کرد، و سیاست پیگیری را برای حل وفصل سیاسی-دیپلماتیک مناقشات دولت‌های این منطقه بر اساس احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی آنها، حق تعیین سرنوشت خود توسط خود آن‌ها و بدون مداخلات خارجی دنبال خواهد کرد. روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت بین‌الملل سازمان ملل متحد و یکی از میانجیگران بین‌المللی شرکت‌کننده در «کوارتت» یا صلح خاورمیانه، تلاش‌هایی را بر مبنای حقوق بین‌الملل در جهت دستیابی به حل وفصل جامع، عادلانه و پایدار مناقشه عربی-اسرائیلی در همه ابعاد آن ادامه خواهد داد.
 27. روسیه طرفدار حل و فصل سیاسی اوضاع سوریه و تعیین آینده این کشور توسط مردم سوریه بر اساس مفاد اعلامیه 30 جولای 2012 ژنو، بیانیه‌ها‌ی گروه بین‌المللی حمایت از سوریه و قطعنامه‌ها‌ی مربوطه شورای امنیت سازمان ملل متحد است. روسیه از وحدت، استقلال و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه، به عنوان دولتی سکولار، مردم‌سالار و تکثرگرا حمایت می‌کند، که نمایندگان همه گروه‌های قومی مذهبی آن، در صلح و امنیت زندگی خواهند کرد و از حقوق و فرصت‌های برابر بهره‌مند خواهند شد.
 28. روسیه خط مشیء توسعه همه‌جانبه همکاری با ج.ا.ایران را دنبال می‌کند و همچنین در اجرای مداوم توافق جامع هسته‌ای ایران بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوب 20 جولای 2015، متناسب با تصمیمات شورای حکام آژانس انرژی اتمی می‌کوشد و به طور همه‌جانبه‌ای به این روند مساعدت می‌نماید.
 29. روسیه درنظر دارد در ادامه، روابط دوجانبه با دولت‌های خاورمیانه و شمال آفریقا را از جمله با استفاده از سازوکار تعامل وزرای امور خارجه در قالب انجمن همکاری روسیه-عربی توسعه دهد، و گفتگوی راهبردی با شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس را دنبال نماید.
 30. روسیه از امکان حضور خود در سازمان همکاری‌های اسلامی به عنوان عضو ناظر، به منظور گسترش بیشتر تعامل با کشورهای جهان اسلام و توسعه شراکت با آنها در امور گوناگون استفاده خواهد کرد.
 31. حفظ اوضاع بی‌ثبات در جمهوری اسلامی افغانستان در شرایطی که بخش اعظم یگان‌های نظامی بین‌المللی از این کشور خارج شده‌اند، تهدید جدی برای امنیت روسیه و دیگر کشورهای عضو جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع به دنبال دارد. فدراسیون روسیه در تعامل با جمهوری اسلامی افغانستان و با دیگر دولت‌های ذی‌نفع و با استفاده از ظرفیت سازمان ملل متحد، جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع، سازمان پیمان امنیت جمعی، سازمان همکاری شانگهای و دیگر ساختارهای بین‌المللی به طور مداوم تلاش‌هایی را به منظور حل وفصل سریع مسائل این کشور ضمن احترام به حقوق و منافع قانونی تمامی گروه‌های قومی ساکن در آن، بازسازی پس ازجنگ این کشور به عنوان یک کشور مستقل، صلح‌دوست و یک دولت بی‌طرف و برخوردار از یک نظام سیاسی و اقتصادی پایدار به کارخواهد بست.بخش جدایی‌ناپذیر چنین تلاش‌هایی، پیاده‌سازی تدابیر جامع برای کاهش سطح تهدیدهای تروریستی برخاسته از خاک افغانستان که بر علیه دیگر کشورها از جمله دولت‌های همسایه با افغانستان صورت می‌گیرند، و همچنین اجرای تدابیری به منظور نابودی یا کاهش محسوس تولید غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر می‌باشد. روسیه طرفدار افزایش بیشتر تلاش‌های بین‌المللیِ تحت نظارت سازمان ملل متحد و با هدف کمک به جمهوری اسلامی افغانستان و دولت‌های همسایه با آن در مقابله با این چالش‌هاست.
 32. روسیه تقویت همه‌جانبه روابط با دولت‌های امریکای لاتین و حوزه کارائیب را با توجه به نقش روزافزون این منطقه در امور جهانی دنبال خواهد کرد. روسیه در صدد تقویت روابط با شرکای خود در امریکای لاتین در چارچوب انجمن‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و گسترش همکاری با ساختارهای همگرایی و اتحادیه‌ای چندجانبه‌ی امریکای لاتین و حوزه کارائیب، بویژه با جامعه کشورهای امریکای لاتین و کارائیب، بازار مشترک امریکای جنوبی، اتحادیه دولت‌های امریکای جنوبی، نظام همگرایی امریکای مرکزی، اتحاد بولیواری برای مردم امریکای ما، اتحاد اقیانوس آرام وجامعه کارائیب خواهد بود.
 33. روسیه تعامل چندوجهی با دولت‌های آفریقایی را به صورت دوجانبه و چندجانبه و از طریق تکمیل گفتگوی سیاسی و توسعه روابط اقتصادی-تجاری متقابلا سودمند، افزایش همکاری همه‌جانبه در منافع مشترک افزایش خواهد داد و در پیشگیری از مناقشات منطقه‌ای و موقعیت‌هایبحرانی، و همچنین کمک به حل وفصل پس از جنگ در آفریقا مساعدت خواهد کرد. توسعه روابط شراکت‌آمیز با اتحادیه آفریقا و سازمان‌های شبه منطقه‌ای، عنصر مهم پیشرفت در این راستامحسوب می‌شود.

 

فصل پنجم. شکل‌گیری و اجرای سیاست خارجی فدراسیون روسیه

 1. رئیس جمهور فدراسیون روسیه مطابق با قانون اساسی فدراسیون روسیه و قوانین فدرال، جهات عمده سیاست خارجی دولت را تعیین و سیاست خارجی کشور را رهبری می‌کند و به عنوان رئیس دولت نمایندگی فدراسیون روسیه را درروابط بین‌المللی بر عهده دارد.
 2. شورای فدراسیون مجلس فدرال فدراسیون روسیه و دومای دولتی مجلس فدرال فدراسیون روسیه در چارچوب اختیارات خود قانونی‌بودن خط مشیء سیاست خارجی کشور و اجرای تعهدات بین‌المللی فدراسیون روسیه را تضمین می‌کنند و همچنین موجبات افزایش کارآمدی دیپلماسی پارلمانی را فراهم می‌آوردند.
 3. دولت فدراسیون روسیه اقداماتی را برای اجرای سیاست خارجی کشور به عمل می‌آورد.
 4. شورای امنیت فدراسیون روسیه شکل‌گیری جهات عمده سیاست خارجی و نظامیِ دولتی، پیش‌بینی، شناسایی، تحلیل و ارزیابی تهدیدهای امنیت ملی، تدارک پیشنهاداتی برای رئیس جمهور فدراسیون روسیه درباره اتخاذ تدابیر اقتصادی ویژه به منظور تأمین امنیت ملی، بررسی موضوعات همکاری بین‌المللی در زمینه امنیت ملی، هماهنگی فعالیت نهادهای فدرال قوه مجریه و نهادهای اجرایی واحدهای فدراسیون روسیه در رابطه با اجرای تصمیمات اخذشده توسط رئیس جمهور فدراسیون روسیه در زمینه تأمین امنیت ملی را محقق می‌نماید.
 5. وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه استراتژی کلی سیاست خارجی فدراسیون روسیه را طراحی و پیشنهادات مربوطه را به رئیس جمهور فدراسیون روسیه ارائه می‌کند،و همچنین خط مشیء سیاست خارجی فدراسیون روسیه را بر طبق قانون اساسی فعلی و فرمان شماره 605 رئیس جمهور فدراسیون روسیه در 7 می 2012، و همچنین هماهنگی فعالیت نهادهای فدرال قوه مجریه را در زمینه روابط بین‌المللی و همکاری بین‌المللی مطابق فرمان شماره 1478 رئیس جمهور فدراسیون روسیه در 8 نوامبر 2011 «درباره نقش هماهنگ‌کننده وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه در پیشبرد خط مشیء واحد سیاست خارجی فدراسیون روسیه» به اجرا می‌گذارد.
 6. آزانس فدرال در امور جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، هموطنان مقیم خارج از کشور، و در رابطه با همکاری بشردوستانه بین‌المللی، وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه را در اجرای خط مشیء واحد سیاست خارجی فدراسیون روسیه در رابطه با هماهنگی مقررات وضع‌شده برای برنامه‌های مرتبط با حوزه همکاری بشردوستانه بین‌المللی یاری می‌دهد.
 7. واحدهای تشکیل‌دهنده فدراسیون روسیه روابط اقتصادی خارجی و بین‌المللی را مطابق قانون اساسی فدراسیون روسیه، قانون فدرال مصوب 4 نوامبر 1999 به شماره 4 «درباره هماهنگی روابط اقتصادی خارجی و بین‌المللی واحدهای فدراسیون روسیه» و بر اساس دیگر آیین‌نامه‌های قانونی تحقق می‌بخشند. وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه و دیگر نهادهای فدرال قوه مجریه به نهادهای دولتی واحدهای فدراسیون روسیه مساعدت حقوقی قانونی کارشناسی لازم را برای توسعه روابط اقتصادی خارجی و بین‌المللی، سازماندهی و هدایت مذاکرات، اجرای این توافقات ارائه می‌دهند و همچنین از حقوق و منافع قانونی فدراسیون روسیه در دولت‌های خارجی دفاع می‌کنند، ضمنا در این راستا از امکان شورای رهبران واحدهای فدراسیون روسیه وابسته به وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه استفاده می‌نمایند. توسعه همکاری منطقه‌ای و مرزی گنجینه مهمی در روابط دوجانبه با مناطق و دولت‌های مربوطه در حوزه‌های اقتصادی-تجاری، انسانی و سایر زمینه‌ها محسوب می‌شود.
 8. نهادهای فدرال قوه مجریه در فراهم‌سازی و تدارک تصمیمات سیاست خارجی به طور دائم با مجالس مجلس فدرال فدراسیون روسیه، احزاب سیاسی روسیه، سازمان‌های غیردولتی، جوامع کارشناسی و علمی، انجمن‌های فرهنگی-انسانی، محافل کسب و کار و رسانه‌های گروهی تعامل دارند و موجبات حضور آنها را در همکاری‌های بین‌المللی فراهم می‌آورند. دخالت گسترده نهادهای جامعه مدنی در روند سیاست خارجی با عملکرد جهانی و روندهای توسعه روسیه سازگار بوده و پاسخگوی وظیفه شکل‌گیری ماهیت توافقی سیاست خارجی کشور است و به اجرای موثر آن کمک می‌کند.
 9. برای تأمین اعتبار اقدامات سیاست خارجی،امکان جذب سرمایه‌های غیربودجه‌ای داوطلبانه در قالب مشارکت خصوصی-دولتی وجود دارد.


يكشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۵ ۰۹:۰۷ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!


موضوعات مربوطه


کلمات کلیدی