فهرست

23بهمن ماه 1396

رسانه ها ؛ هشدار دوباره سوریه به متجاوزان و...

دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ۱۶:۴۰ ب.ظ

رسانه ها ؛ هشدار دوباره سوریه به متجاوزان و...
شورای راهبردی آنلاین: هشدار شدید مقام سوری به متجاوزان به خاک سوریه، نشست تیلرسون بامقامات مصری درقاهره،احتمال برگزاری نشست وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در آستانه، آغاز مانور سوخوهای چین در دریای جنوبی ، تقویت سامانه دفاع هوایی رژیم صهیونیستی ، آزمایش موشکی جدید روسیه،پایان سفر هیات کره شمالی به کره جنوبی،هشدار ترکیه درخصوص روابط آنکارا- واشنگتن، شکایت لبنان از اسرائیل به شورای امنیت و آمادگی آمریکا برای مذاکره با کره شمالی بدون پیش‌شرط ازمهم‌ترین خبرهای روابط خارجی بود که در رسانه ها بازتاب یافت. در ادامه گزیده ای از آنها را مرور می کنیم.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا):  معاون وزیر خارجه سوریه تأکید کرد که هر کسی که به سوریه تجاوز کند سرنوشتش مثل جنگنده اسرائیلی خواهد بود. به گزارش ایسنا، فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه در مراسمی در سفارت ایران در دمشق به مناسبت سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران گفت: دستاوردی که ارتش سوریه با سرنگونی جنگنده اسرائیلی محقق کرد نشان دهنده بازگشت سوریه و تصمیمش برای چیره شدن بر دشمنانش است.

خبرگزاری صداو سیما:  وزیر خارجه آمریکا در نشست مشترک خبری با همتای مصری اش در قاهره گفت: در قاهره گفتگوهای ثمربخشی درباره مسایل منطقه ای و امنیتی داشتیم.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در نشست مشترک خبری با سامح شکری همتای مصری اش در قاهره گفت: در قاهره گفتگوهای ثمربخشی درباره مسایل منطقه ای و امنیتی داشتیم. مصر با تروریسم و افراط گرایی مبارزه می کند و ما به همکاری با این کشور در این زمینه ادامه خواهیم داد. سامح شکری وزیر امور خارجه مصر نیز در نشست مشترک خبری با رکس تیلرسون گفت: خواهان گسترش روابط با آمریکا به منظور پیشبرد تلاش ها برای تحقق صلح و ثبات در منطقه هستیم.

 خبرگزاری مهر:  معاون وزیر خارجه روسیه ضمن هشدار نسبت به تشدید تنش در خاورمیانه تأکید کرد که احتمالا ماه آتی میلادی نشستی در سطح وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در آستانه برگزار خواهد شد. به گزارش خبرگزاری مهر، «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که روسیه، ایران و ترکیه طی گفتگوهایی تصمیم دارند تا درباره برگزاری نشست سه جانبه ای در آستانه، توافق کنند.

خبرگزاری ایرنا: ارتش چین اعلام کرد رزمایش مشترک جنگنده های خود از جمله سوخوهای جدید را در دریای جنوبی شروع کرده است. به گزارش ایرنا،  تمرینات جنگنده های چین پس از آن انجام می شود که در ماه ژانویه یک فروند ناوشکن آمریکا، به گفته پکن وارد حریم دریایی این کشور در این منطقه شد.چین به آمریکا هشدار داده است اعزام این ناوها می تواند نقض حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور در دریای جنوبی تلقی شود.

الکوثرفارسی: روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» نوشت: در پی وقوع رویارویی مهم بین اسرائیل، سوریه و ایران که موجب از بین رفتن یک فروند هواپیمای جنگی اف شانزده اسرائیل شد، تل آویو سامانه دفاع هوایی خود را در قسمت های شمالی تقویت کرد.به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، این روزنامه صهیونیستی افزود: شاهدان اعلام کردند کاروانی از سامانه های دفاع موشکی را که به طرف شمال اسرائیل حمل می شدند، نزدیک شهر باقه غربی مشاهده کرده اند. سامانه های دفاع هوایی اسرائیل اکنون شامل گنبد آهنین، ارو و دیویدز اسلینگ است.

رادیو چین: نیروهای پدافند هوایی روسیه چندی پیش در قزاقستان با موفقیت مدل جدید موشک پدافند هوایی این کشور را آزمایش کردند. معاون فرمانده نیروی پدافند هوایی روسیه گفت: این مدل موشک قادر است مدل‌های موشک از جمله موشک جدید بالستیک قاره‌پیما را پدافند کند.

ان .اچ.کی ژاپن:  هیات اعزامی از سوی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به بازی های المپیک پیونگ چانگ، پس از تاکید مجدد درخواستی برای برگزاری یک نشست بین دو کره، یکشنبه شب کره جنوبی را ترک کرد.کیم یون نام، رییس هیات اجرایى مجمع عالى خلق کره شمالى، سرپرستی این هیات را بر عهده داشت و کیم یو جونگ، خواهر کوچکتر رهبر کره شمالی، نیز یکی از اعضای این هیات بود.

آناتولی ترکیه: مولود چاووش اوغلو، وزیرخارجه ترکیه طی سخنان گفت: روابط ما با آمریکا در یک نقطه حساسی قرار دارد. مناسباتمان بهبود خواهد یافت یا به طور کلی به هم خواهد خورد.وی افزود: اگر آمریکا اقدامات لازم را انجام ندهد، ما در مناطق دیگر شامل منبج گام های لازم را اتخاذ می کنیم.

تی .آر.تی ترکیه:  لبنان موضوع نقض حریم هوایی این کشور توسط اسرائیل با هدف حمله هوایی به سوریه را  به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد داد.در بیانیه منتشره از سوی ریاست جمهوری لبنان آمده است، میشل عون، رئیس جمهور لبنان اعلام کرد که بر سر مساله استفاده اسرائیل از آسمان کشورش برای حمله به سوریه را با نبیه بری، رئیس مجلس و سعد حریری، نخست وزیر لبنان گفت‌وگو کرده و این مساله را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد داد.

دویچه وله :  مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در بازگشت از کره جنوبی از آمادگی کشورش برای مذاکره بدون پیش‌شرط با کره شمالی سخن گفت‌. مایک پنس می‌گوید، آمریکا آماده است مذاکراتی مستقیم با کره شمالی انجام دهد. معاون رئیس‌جمهور آمریکا در راه بازگشت از سئول پایتخت کره جنوبی در گفت‌وگو با روزنامه "واشنگتن ‌پست" در عین حال گفت که ایالات متحده همچنان سیاست حداکثر فشار بر کره شمالی از طریق تشدید تحریم‌ها را ادامه خواهد داد.


دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ۱۶:۴۰ ب.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!


موضوعات مربوطه


کلمات کلیدی