فهرست

16مرداد 1397

رسانه ها ؛ امضای فرمان بازگشت تحریم‌ها توسط ترامپ و...

سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۴۴ ب.ظ

رسانه ها ؛ امضای فرمان بازگشت تحریم‌ها توسط ترامپ  و...
شورای راهبردی آنلاین: امضای فرمان بازگشت دور نخست تحریم‌ها توسط ترامپ و پیشنهاد دوباره برای مذاکره،درخواست موگرینی از شرکت های اروپایی برای ادامه فعالیت تجاری با ایران، برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای حاشیه خزر در قزاقستان،تشدید تنش در روابط کانادا و عربستان سعودی، توافق روسیه و اسرائیل درباره تعیین خطوط مرزی سوریه در بلندی‌های جولان، واکنش ائتلاف عربی به گزارش آسوشیتدپرس درباره یمن و حمایت سازمان ملل متحد از برنامه هسته ای ایران ازمهم‌ترین خبرهای روابط خارجی بود که در رسانه ها بازتاب یافت. در ادامه گزیده ای از آنها را مرور می کنیم.

یورونیوز:  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با امضای فرمان بازگشت نخستین مرحله تحریم‌ها علیه ایران می گوید راه برای یک توافق هسته‌ای جدید با ایران باز است. دونالد ترامپ در بیانیه ای که چند ساعت پیش از بازگشت رسمی تحریم ها علیه ایران منتشر کرد، گفته است: «در این لحظه که ما حداکثر فشار اقتصادی را بر ایران اعمال می کنیم، من راه را برای یک توافق جامع‌تر باز می گذارم. توافقی که شامل تمام فعالیت‌های مضر و نامطلوب ایران از جمله برنامه موشک‌های بالستیک و حمایت‌اش از تروریسم باشد.»

اسپوتنیک روسیه: فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در مسائل ایران و سیاست امنیت از شرکت های اروپایی خواست که تجارت با ایران فعالیت اقتصادی خود در این کشور را فعال کنند.به گزارش اسپوتنیک، موگرینی روز سه شنبه در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه نیوزیلند در این خصوص اطلاع داد.

خبرگزاری فارس: وزارت خارجه روسیه از برگزاری نشست دیپلمات های ارشد کشورهای حاشیه دریای خزر در روزهای آتی در قزاقستان خبر داد. انتظار می‌رود کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در اجلاس سران درست یک روز پس از این نشست به تصویب برسد.به گزارش خبرگزاری فارس، «گریگوری کاراسین» معاون وزیر خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) گفت که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه این کشور در نظر دارد در نشست دیپلمات‌های ارشد کشورهای حوزه دریای خزر که قرار است در قزاقستان برگزار شود، شرکت کند.

خبرگزاری صداو سیما: روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و کانادا در پی اقدام ریاض به اخراج سفیر کانادا از عربستان و فراخواندن سفیر این کشور از اوتاوا به صورت غیر منتظره‌ای متشنج و تیره شده است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و کانادا در پی اقدام ریاض به اخراج سفیر کانادا از عربستان و فراخواندن سفیر این کشور از اوتاوا به صورت غیر منتظره ای متشنج و تیره شده است .

الکوثرفارسی: سفیر رژیم صهیونیستی در مسکو از توافق روسیه و اسرائیل در باره تعیین خطوط مرزی در منطقه بلندی‌های جولان و تضمین طرف روسی برای عدم عبور ارتش سوریه از این خطوط خبر داد.به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، "گری کورن" سفیر رژیم اشغالگر قدس در روسیه اعلام کرد که تل آویو و مسکو به توافق رسیده اند تا خطوط مرزی بین اسرائیل با سوریه در منطقه بلندی‌های جولان مشخص گردد.

آناتولی ترکیه:  ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» درباره وجود توافق‌های محرمانه بین این ائتلاف و القاعده در یمن را تکذیب کرد. سخنگوی ائتلاف عربی ضمن تکذیب گزارش آسوشیتدپرس درباره همکاری این ائتلاف با القاعده در یمن گفت ما در حال مبارزه با گروه‌های تروریستی در یمن هستیم.

تی .آر.تی ترکیه:  سازمان ملل از توافقنامه هسته ای ایران حمایت میکند و از دیگر کشورها نیز میخواهد که از این توافقنامه حمایت کنند.فرهان حق یکی از سخنگویان دبیر کل سازمن ملل، ابراز داشت که سازمان ملل از توافقنامه هسته ای که سال 2015 با ایران امضا شده است، حمایت میکند و از دیگر کشورها نیز میخواهد که از این توافقنامه حمایت کنند.


سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۴۴ ب.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!


موضوعات مربوطه


کلمات کلیدی