فهرست

14بهمن ماه 1396

رسانه ها ؛ اعلام استراتژی جدید هسته ای آمریکا و...

شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۶:۵۶ ب.ظ

رسانه ها ؛ اعلام استراتژی جدید هسته ای آمریکا و...
شورای راهبردی آنلاین: روسیه ، چین و کره شمالی تهدیدات اصلی در دکترین هسته ای جدید آمریکا ،تهدید دوباره کشورهای جهان از سوی آمریکا، مخالفت میانمار با ورود نماینده شورای امنیت سازمان ملل به ایالت راخین ، ادامه عملیات شاخه زیتون، لغو سفر ولیعهد سعودی به انگلیس ، تأکید چین براصلاحات در شورای امنیت، انتقاد دوباره ترکیه ازآمریکا و برگزاری نشست اتحادیه اقتصادی اورآسیا در آلماتی ازمهم‌ترین خبرهای روابط خارجی بود که در رسانه ها بازتاب یافت. در ادامه گزیده ای از آنها را مرور می کنیم.

ان .اچ.کی ژاپن: آمریکا استراتژی هسته ای جدید خود را  اعلام کرد. دولت دانالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا روز جمعه بازنگری وضعیت هسته ای را منتشر کرد که استراتژی هسته ای میان مدت و دراز مدت را مطرح می کند.آخرین بازنگری هسته ای در سال ۲۰۱۰ میلادی و در زمان ریاست جمهوری اوباما بود.این سند خواهان توسعه هسته ای موشک های کروز هسته ای است که از دریا شلیک می شوند.

اسپوتنیک روسیه: در دکترین هسته ای جدید آمریکا خاطرنشان می شود که روسیه ، چین و کره شمالی منافع آمریکا و متحدانش را در منطقه آسیا و اقیانوسیه تهدید می کنند. به گزارش اسپوتنیک، در این سند ضمن بیان این مطلب گفته می شود: تعهدات آمریکا در برابر متحدان و شرکایش در منطقه آسیا و اقیانوسیه تزلزل ناپذیر است. همچون اروپا ائتلاف های نیرومند و منسجم موثرترین وسایل برای تامین اعتماد در این منطقه هستند".

خبرگزاری صداو سیما: چین پس از آنکه وزیر امور خارجه آمریکا درباره اتکای فزاینده کشور‌های آمریکای لاتین به مناسبات اقتصادی با پکن هشدار داد، آمریکا را به بی احترامی متهم کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تیلرسون پیش از نخستین سفر منطقه‌ای خود به مکزیک، آرژانتین، پرو، کلمبیا و جامائیکا گفت: چین با استفاده از اهرم‌های اقتصادی جای پایی در آمریکای لاتین پیدا کرده است و سعی می‌کند کشور‌های این منطقه را به مدار خود بکشاند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا):  وزیر امور خارجه اوکراین نسبت به لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه هشدار داد.به گزارش ایسنا، پاول کلیمکین، وزیر امور خارجه اوکراین گفت:لغو تحریم‌های اولیه علیه روسیه منجر به شکاف در اروپا خواهد شد.وی افزود: لغو تحریم‌ها قبل از به سرانجام رسیدن توافقنامه مینسک، نشانگر ضعف غرب در برابر کرملین است که می‌تواند منجر به تقسیم اروپا شود.

 خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور آمریکا به کشورهای جهان هشدار داد در صورتی که افراد اخراج شده از ایالات متحده را نپذیرند، علیه این کشورها تحریم و قطع کمک‌های مالی اعمال خواهد شد.به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که انتقادها از مواضع مهاجرتی دولت آمریکا و اخراج آنچه «مهاجران غیرقانونی» از این کشور خوانده شده ادامه دارد، دونالد ترامپ در دیدار با مدیران وزارت امنیت داخلی و اداره گمرک و حفاظت مرزی این کشور اظهاراتی جنجالی مطرح کرد.

خبرگزاری ایرنا: دولت میانمار به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد: ماه جاری میلادی (فوریه)، زمان مناسبی برای بازدید عضو بلندپایه شورای امنیت از راخین برای اینکه از نزدیک شاهد وضعیت روهینگیایی‌ها باشند، نیست. به گزارش ایرنا، «منصور عیاد العتیبی» دیپلمات کویتی و رئیس ماه فوریه شورای امنیت سازمان ملل این خبر رااعلام کرد.رسانه‌های منطقه ای روز پنجشنبه گذشته با انتشار مستندات جدیدی از کشف پنج گور جمعی که حداقل 40 جسد روهینگیایی در آن دفن شده و برای پاک شدن آثار جنایت علیه آنها از اسید برای متلاشی شدن سریع جسد استفاده شده، خبر دادند.

الکوثرفارسی: حمله نظامی ارتش ترکیه و گروههای مسلح هم پیمان به منطقه عفرین در سوریه بدون هیچ دستاوردی وارد سومین هفته خود شد. به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، نیروهای ارتش ترکیه و گروههای مسلح هم پیمان روزشنبه  در محورهای روستای همام در جنوب غربی عفرین و حوشریه در شمال شرقی شهر منبج با یگان های کرد درگیر شده اند.

الکوثرفارسی:  مخالفت های مردمی با سفر محمد بن سلمان به انگلیس نتیجه داد. پایگاه اینترنتی عربی ۲۱ اعلام کرد در پی اعتراضات مردمی و رسانه‌ای در انگلیس، سفر ولیعهد عربستان سعودی به لندن تا زمانی نامعلوم به تعویق افتاد.  به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، منابع انگلیسی به پایگاه اینترنتی عربی ۲۱ اطلاع دادند سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، به انگلیس تا زمان نامعلوم به تعویق افتاده است که علت آن پویش حقوقی، مردمی و رسانه‌ای است که خواستار بازنگری در پرونده حقوقی ریاض و استفاده از این سفر برای اعلام موضع آشکار انگلیس علیه سیاست‌هایعربستاندر این پرونده شده است.

رادیو چین:  ما جائو شو نماینده دایمی چین یکم فوریه در نخستین مذاکرات دولتها درباره اصلاحات شورای امنیت هفتاد و دومین دوره مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک شرکت کرد. وی در این نشست با تأکید بر ارتباط اصلاحات شورای امنیت با منافع تمامی کشورهای عضو سازمان ملل و توسعه درازمدت این سازمان و پیچیدگی آن گفت: باید بر اساس اصول رایزنی دموکراتیک، شفاف و فراگیر، برای تقویت اعتماد متقابل و افزایش تفاهمات تلاش کرد.

آناتولی ترکیه:   مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت حمایت نظامی آمریکا از گروه های تروریستی «پ ک ک _ ی پ گ_ پ ی د» تنها امنیت ما به خطر می اندازد، بلکه همکاری دیرینه دو کشور را نیز زهرآلود می‌کند.مولود چاووش‌اوغلو  افزود:  آمریکا به عنوان متحد ما در ناتو متوجه نگرانی ترکیه نسبت به تاکتیک کوتاه مدت خود باشد.

پارس تودی :  نشست شورای بین دولتی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا در شهر آلماتی قزاقستان برگزار شد.دراین نشست نخست وزیران روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان و همچنین رئیس کمیسیون اقتصادی اورآسیا حضور داشتند. شورای بین دولتی از جمله مهمترین نشست های اتحادیه اقتصادی اوراسیا محسوب می شود.یکی از اسناد امضا شده در نشست آلماتی، استفاده از برچسب یکسان برای کالاهای تولیدی و صادراتی  است که به منظور شناسایی و کنترل بیشتر گردش کالاها در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا از سوی نخست وزیران، به تصویب رسیده است.


شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۶:۵۶ ب.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!


موضوعات مربوطه


کلمات کلیدی