فهرست

دکترین دریایی فدراسیون روسیه

يكشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ۰۹:۲۷ ق.ظ

دکترین دریایی فدراسیون روسیه
شورای راهبردی آنلاین: دکترین دریایی جدید روسیه در ژوئیه سال 2015 میلادی منتشر شد.

ولادیمیر پوتین هدف اصلی این سند را تأمین شرایط لازم به منظور اجرای سیاست مستمر و مؤثر دریایی روسیه برای دفاع از منافع ملی آن کشور بیان نموده است.

در واقع دکترین جدید دریایی روسیه سند نظام بخش و کلیدی  این کشور در سیاستگذاری دریایی ملی روسیه است و حضور ۱۵ سازمان فدرال روسیه و فرماندهان نیروی دریایی در تنظیم این سند، نشانه نقش مهم و پیشتازی است که این سند در تنظیم سیاستگذاری دریایی روسیه خواهد داشت.

در این سند چهار محور اصلی در حوزه کارکردی (شامل اقدام های نظامی دریایی، حمل و نقل دریایی، علوم دریایی و اکتشافات و حفظ منابع طبیعی دریایی) مشخص شده و بر اساس این دکترین، به حضور روسیه در اقیانوس‌های اطلس، آرام، هند، دریای خزر، شمالگان و جنوبگان توجه خواهد شد.

سند قبلی دکترین دریایی روسیه، راهبردهای دریایی روسیه را تا سال ٢٠٢٠ تعیین کرده بود، اما سند اخیر قبل از اینکه اعتبار اسناد به پایان برسد، به بازنگری سیاست‌های دریایی روسیه پرداخته و راهبردهای جدیدی را برای افزایش قدرت دریایی روسیه تعیین کرده است.

دبیرخانه شورای راهبردی روابط خارجی با هدف آشنایی و استفاده مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی راهبردی کشور، متن کامل این سند را ترجمه و منتشر کرده است.

برای دسترسی به این متن روی این لینک کلیک کنید.


يكشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ۰۹:۲۷ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!