فهرست

دکتر خرازی در دیدار رییس بنیاد رهبران برای صلح مطرح کرد:

دو گزینه اروپا در برجام منهای آمریکا

دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۴۷ ق.ظ

دو گزینه اروپا در برجام منهای آمریکا
شورای راهبردی آنلاین: رئیس شورای راهبردی با اعلام اینکه آمریکا با خروج از برجام در واقع بار دیگر مرگ قوانین بین المللی را اعلام کرد، گفت: اکنون راهی که اتحادیه اروپا انتخاب می کند، بسیار مهم است؛ اینکه تسلیم مطامع آمریکا شود و یا با مقاومت در برابر فشارهای آمریکا استقلال خود را به اثبات برساند.

دکتر سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که برای شرکت در اجلاس رهبران برای صلح به فرانسه سفر کرده است، با ژان پی یر رافارن، نخست وزیر اسبق این کشور و رئیس بنیاد «رهبران برای صلح» دیدار و گفتگو کرد.

موسسان سازمان ملل؛ جنگ افروزان امروز
آقای رافارن در این دیدار گفت: در شرایط بسیار دشواری زندگی می کنیم، در اطراف خود جنگ های زیادی می بینیم که روزانه در جریان است و قدرت های بزرگ که پس از جنگ جهانی دوم در یک تصمیم جمعی به تشکیل سازمان ملل و شورای امنیت آن برای برقراری صلح و امنیت کمک کردند، امروز خود عامل مهمی در توسعه جنگ ها هستند.
وی افزود: به همین دلیل بنیاد رهبران برای صلح را با همکاری عده ای از رهبران و مقامات سابق کشورها تشکیل داده ایم تا بتوانیم با تحلیل دقیق شرایط کنونی راهکارهای خروج از بن بست کنونی را بررسی کنیم.

دلیل ناتوانی سازمان ملل و شورای امنیت
دکتر خرازی نیز در این دیدار گفت سازمان ملل و شورای امنیت امروز به دستگاهی ناتوان تبدیل شده است، زیرا قدرت های بزرگ وقتی نمی توانند از طریق این سازمان و با روش های قانونی به خواست خود برسند، راسا تصمیم می گیرند و با تشکیل ائتلاف های خارج از سازمان ملل با تجاوز به کشورهای دیگر موجب گسترش جنگ و خونریزی و ویرانی می شوند.
وی افزود: ما نمونه این اقدامات غیرقانونی را در گذشته در عراق و امروز در سوریه شاهد هستیم. اقدام خارج از چارچوب سازمان ملل به جز هرج و مرج نتیجه دیگری در بر ندارد.
دکتر خرازی در بخش دیگری از صحبت های خود به وابستگی های مالی سازمان های بین المللی اشاره کرد و گفت: شما شاهد بوده اید که کمک های مالی کشورها به سازمان ملل، خود وسیله تحمیل نظرات آن ها بر این سازمان شده است و ما در دوران دبیرکل سابق سازمان ملل دیدیم که عربستان برای حذف نامش از لیست سیاه ناقضان حقوق کودک با پرداخت کمک مالی موفق شد به هدف خود برسد و جالب اینکه دبیرکل سازمان آن را به عنوان تصمیمی دردناک اعلام کرد. به این ترتیب باید گفت که سازمان ملل از اهداف اولیه خود بسیار دور شده است.

خروج آمریکا از برجام و مسیر پیش روی اروپا
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی نمونه دیگری از نقض قوانین بین المللی را اقدام اخیر آمریکا در خروج از برجام دانست و گفت: رئیس جمهور آمریکا به خود اجازه می دهد هر اقدام غیر قانونی را مرتکب شود. آمریکا با نقض تعهدات خود و خروج از برجام در واقع بار دیگر مرگ قوانین بین المللی را اعلام کرد، چنانکه قبلا نیز با خروج از معاهده پاریس نشان داد که برای تصمیم های جمعی هیچ ارزشی قائل نیست. اکنون راهی که اتحادیه اروپا انتخاب می کند بسیار مهم است، اینکه تسلیم مطامع آمریکا شود و یا با مقاومت دربرابر فشارهای آمریکا استقلال خود را به اثبات برساند.
دکتر خرازی ادامه داد که این واقعیت ها نشان می دهد ساختارهای فعلی کارآمد نیست و باید در فکر راه های دیگری برای برقراری صلح و امنیت و تامین حقوق ملت ها بود. تشکیل بنیاد رهبران صلح می تواند در این مسیر ایفای نقش کند و به سهم خود راهکارهایی را برای حل مشکلات کنونی پیشنهاد دهد. جمهوری اسلامی ایران نیز که از ابتدای انقلاب خود قربانی تجاوزهای قدرت های بزرگ بوده، آماده است در این مسیر تلاش کند.
بنیاد رهبران برای صلح به ابتکار آقای رافارن و آقای دویل پن نخست وزیران سابق فرانسه تشکیل شده است و اولین اجلاس آن با حضور مقامات سابق کشورهای مختلف از امروز در پاریس آغاز شده و تا فردا ادامه خواهد داشت.


دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۴۷ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!