فهرست

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در دیدار هیئتی از کارشناسان آلمانی:

دلسردی از روند اجرایی شدن سازوکار ویژه مالی اروپا

سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۰۲ ق.ظ

دلسردی از روند اجرایی شدن سازوکار ویژه مالی اروپا
شورای راهبردی آنلاین: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: روند اجرایی شدن سازوکار ویژه مالی اروپا ناامیدکننده است.

دکتر سیدکمال خرازی در دیدار هیئتی از کارشناسان اندیشکده بنیاد برتلزمان آلمان به پرسش های آنان در حوزه های منطقه، برجام و روابط ایران و اروپا پاسخ داد.

وی درباره ارزیابی ایران از اجرای تعهدات برجامی اروپا گفت: اگر چه با توجه به مشکلات داخلی اروپا، ضعف و ناتوانی اروپا در برابر فشارهای آمریکا قابل درک است، اما قصور و ناتوانی اروپا در اجرای تعهدات خود در برجام، قابل توجیه و پذیرش نیست و رافع مسئولیت آن ها در قبال برجام نخواهد بود.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تصریح کرد: اروپا در همسایگی غرب آسیاست و امنیت اروپا با امنیت در این منطقه ارتباط مستقیمی دارد. باید به خاطر داشت که حفظ برجام در امنیت منطقه و اروپا تاثیرگذار است.

دکتر خرازی در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و ترکیه اظهار داشت: ترکیه و ایران با وجود برخی اختلاف نظرهای سیاسی، از ظرفیت های همکاری وسیعی برخوردارند و در همین حال، ایران از گسترش همکاری ها با این کشور همسایه استقبال می کند.

وی افزود: برای نمونه، همکاری ایران، روسیه و ترکیه در روند آستانه نتایج مفیدی در خصوص بحران سوریه در بر داشته است. با وجود فشارهای آمریکا، با توجه به رویکرد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، می توان به گسترش همکاری های ایران و ترکیه امیدوار بود.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به سوال دیگری درباره روابط ایران و روسیه نیز گفت: با وجود برخی تفاوت ها بین ایران با روسیه و ترکیه، منافع مشترک زیادی به ویژه در سوریه داریم و همکاری های سه جانبه در حل بحران سوریه بسیار موثر است.

دکتر خرازی با تاکید بر اینکه تغییر دولت در سوریه با توسل به زور و کمک برخی کشورها مانند عربستان به گروه های تروریستی غیرقابل قبول است، گفت: حمایت قدرت های اروپایی از گروه های تروریستی در سوریه یا سکوت آن ها در قبال حمایت از این گروه ها توسط برخی از کشورهای منطقه در بی ثباتی منطقه موثر بوده است.

وی ادامه داد: تلاش ما در راستای فراهم کردن بستر مناسب برای مذاکرات سوری – سوری و اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات آزاد در سوریه است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر اینکه راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی در منطقه کاملا دفاعی است، گفت: ایران، ترکیه و عربستان سه کشور کلیدی منطقه هستند و می توانند نقش موثری در رسیدن به سازوکار توسعه صلح و ثبات در منطقه داشته باشند، ولی شرط آن توقف اقدامات مداخله جویانه و بی ثبات ساز در منطقه است.

دکتر خرازی درباره بحران یمن هم تصریح کرد: توقف بمباران ها در یمن و مذاکرات یمنی – یمنی تنها راه حل بحران این کشور است.

وی با بیان اینکه دولت آمریکا خواستار صلح و امنیت در منطقه نیست، ادامه داد: آمریکا ایجاد شکاف و اختلاف میان کشورهای منطقه و بهره برداری از بحران ها را دنبال می کند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: حل بحران یمن می تواند راه را برای مذاکرات جهت حل بحران های دیگر در منطقه هموار کند.

دکتر خرازی در پاسخ به سوالی درباره نگاه ایران به رفع تنش میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان هم گفت: با توجه به روابط خوب ایران با این دو کشور آماده همکاری و حمایت از تحرکات و ابتکارات برای حل اختلافات بین آذربایجان و ارمنستان هستیم.

وی همچنین درباره شیوه مقابله ایران با آثار تحریم ها گفت: جمهوری اسلامی ایران از منابع انسانی جوان و متخصص و منابع غنی انرژی و معدنی برخوردار است و با مدیریت خوب این منابع می تواند مشکلات ناشی از تحریم  را پشت سر بگذارد.


سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۰۲ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!