فهرست

امريکن کانسروتيو:

بی معنی بودن پیشنهاد وزیرخارجه امریکا

سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۱۶ ق.ظ

بی معنی بودن پیشنهاد وزیرخارجه امریکا
شورای راهبردی آنلاین – رصد: پیشنهاد مایک پمپئو در مورد مذاکره با ایران، پیشنهاد پوچی است که نباید به آن توجه کرد.

دانیل لاریسون در تحلیلی که نشریه امریکن کانسروتیو منتشر کرد، نوشت: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در مورد گفتگو با ایران اظهاراتی را بیان کرد که خیلی بی معناتر از آن چیزی است که به نظر می رسد. پمپئو روز یکشنبه گفت: «آمریکا آماده است بدون پیش شرط با ایران در مورد برنامه هسته ای آن گفتگو کند، اما آمریکا باید ببیند که این کشور مانند یک کشور نرمال رفتار می کند.»

ایران اظهارات پمپئو را «بازی با کلمات» خواند. پیشنهاد وزیر امور خارجه آمریکا مانند بسیاری از پیشنهادات غلط دولت دونالد ترامپ برای مذاکره، واقعاً چیز جدیدی در خود ندارد. دولت ترامپ هنوز هم بر شروط مضحک پمپئو در سال گذشته اصرار دارد. این چیزی است که پمپئو از «کشور نرمال» مد نظرش است. به عبارت دیگر، دولت ترامپ هنوز هم انتظار دارد ایران تسلیم شود؛ آنها می خواهند با مقامات ایرانی صحبت کنند تا تسلیم شوند.

پمپئو در یک کنفرانس خبری مشترک با ایگنازیو کاسیاس، همتای سوئیسی خود گفت: «زمانی که ایرانی ها بتوانند ثابت کنند می خواهند مانند یک کشور عادی رفتار کنند، ما به طور یقین آماده چنین گفتگویی هستیم.»

البته منظور پمپئو «گفتگویی» نیست که دو طرف در آن از موضع برابر و با احترام متقابل صحبت کنند و در آن بده بستان صورت گیرد. چنین گفتگویی چیزی شبیه شرایطی است که در آن آمریکا به ایران بگوید چه کار بکند و چه کار نکند و سپس از نمایندگان ایران انتظار داشته باشد به علامت رضایت سرشان را بالا و پایین بکنند.

واکنش منفی ایران به این اظهارات پمپئو واکنشی مورد انتظار بود. یک علت این مسئله آن است که بی اعتمادی میان تهران و واشنگتن بسیار عمیق است، بنابراین دولت ایران حتماً هر پیشنهادی را با دیده تردید نگاه می کند. دولت ایران قبلاً گفته است آمریکا باید چه کار انجام دهد تا بتواند در مورد هر موضوعی با ایران گفتگو کند. دولت ترامپ قصد ندارد هیچ کاری انجام دهد. از نظر ایران، برنامه هسته ای این کشور قابل مذاکره نیست، بنابراین، در حالی که دولت ترامپ همچنان خود را به سیاست وقیحانه جنگ اقتصادی و تنبیه جمعی متعهد می داند موضوع دیدار مقامات آمریکا با ایران چه می تواند باشد؟

پمپئو یک جنگ طلب علیه ایران است، اما یک فرد بله قربان گو نیز هست که تمام وقت می خواهد مجیز رئیس جمهور را بگوید. اگر او فکر کند رئیس جمهور از او می خواهد اظهارات دموکراتیک بیان کنید، این کار را می کند، اما با توجه به اهداف و نیات دولت، این کار بی معناست. جنگ طلبان مخالف ایران عادت دارند اینگونه جلوه کنند که به دیپلماسی علاقه دارند، این در حالی است که هر کاری می کنند تا دیپلماسی را تضعیف و مسموم کنند. طبق معمول همیشگی، بر اساس اقدامات دولت ترامپ آن را قضاوت کنید و نه بر اساس اظهاراتی که بیان می کنند. مادامی که آمریکا تحریم های غیرقانونی خود را حفظ کند و بر درخواست های غیرواقع بینانه و بیش از حدش اصرار ورزد، پیشنهاد مذاکره بی‌معناست، زیرا دولت ترامپ قبلاً مذاکرات صورت گرفته را بی اثر کرده است.


سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۱۶ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!

مطالب مرتبط

موضوعات مربوطه


کلمات کلیدی