فهرست

افزایش استفاده از حملات پهپادی در دوره ترامپ

جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۵۹ ب.ظ

افزایش استفاده از حملات پهپادی در دوره ترامپ
شورای راهبردی آنلاین: بر اساس بررسی که نتایج آن روز پنجشنبه منتشر شد، استفاده از پهپادهای جنگی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در حالی افزایش یافته است که پهپادهای کنترل از راه دور کمتر در معرض اقدامات امنیتی هستند.

این بررسی را که مرکز استیمسون، مرکز تحقیقاتی غیر سیاسی مستقر در واشنگتن، منتشر کرده، به سال اول ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا می‌پردازد که بازنگری در محدودیت‌های رئیس جمهور پیشین آمریکا را در این خصوص خواستار بود.
مرکز استیمسون اعلام کرد: «ترامپ دست کم مجوز 80 حمله را در پاکستان، یمن و سومالی در سال نخست ریاست جمهوری خود صادر کرد، این روند از این ماجرا حکایت دارد که ممکن است از دو رئیس جمهور سابق آمریکا نیز جلوتر باشد که این موضوع ممکن است نشانه اراده بیشتر برای توسل به نیروی مرگبار باشد.»
به عنوان مقایسه، اوباما در هشت سال ریاست جمهوری خود مجوز 550 مورد حمله را صادر کرده بود.
این میلیاردر جمهوریخواه، ابتکار عمل بیشتری به فرماندهان نظامی حاضر در میدان داده تا حملات هواپیماهای بدون سرنشین جنگی را بدون درخواست مجوز از کاخ سفید یا مقامات نظامی ارشد در واشنگتن ، تایید کنند.
وزارت دفاع آمریکا عقیده دارد این موضوع به فرماندهان حاضر در میدان اجازه می دهد سریعتر تصمیم بگیرند.
به گفته مرکز استیمسون، سازمان سیا همچنین خواهان هدایت حملات در مناطق جنگی مانند افغانستان است، در حالی که این مسئولیت به طور معمول به ارتش آمریکا واگذار شده است. این منبع افزود:«چنین اقدامی تغییر در فعالیت های سیا در افغانستان محسوب می شود و توسعه ظرفیت های این سازمان برای حملات پنهانی در عملیات ضد تروریستی است که سطح شفافیت اقدامات را نیز کاهش می دهد.»
ریچل استول، نویسنده این بررسی مدت‌ها از استفاده از پهپادهای جنگی در دوران اوباما انتقاد می‌کرد، اما اکنون وی تلاش های رئیس جمهور سابق آمریکا برای بهبود شفافیت عمومی درمورد استفاده از پهپادهای جنگی را «نوستالژیک» قلمداد می‌کند.


جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۵۹ ب.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!