فهرست

استراتژی چندگانه اردوغان در قبال سوریه و خطر تجزیه منطقه

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۱۰:۲۵ ق.ظ

استراتژی چندگانه اردوغان در قبال سوریه و خطر تجزیه منطقه
شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه اردوغان پرونده بدی در حوزه سیاست خارجی دارد، گفت: ترکیه گاهی با معارضان و تروریست ها همدست می شود و گاهی دست دوستی با بشار اسد می دهد که این به نفع منافع ملی این کشور نیست.

 ابوالفضل ابوترابی با انتقاد از سیاست های ترکیه در قبال سوریه گفت: متأسفانه ترکیه استراتژی ثابتی را در حوزه سیاست خارجی به خصوص درباره سوریه اتخاذ نکرده است.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: در ابتدای کار و آغاز بحران سوریه، ترکیه رویه آمریکا را پیش گرفته بود و از سیاست خارجی آنها تبعیت می کرد اما زمانی که دید آمریکا از پشت به آنها خنجر زد، رویه خود را تغییر داد و به سمت سیاست های ایران و روسیه روی آورد.

وی در ادامه با بیان اینکه ترکیه 21 میلیون کرد دارد که یک سوم جمعیت این کشور را تشکیل می دهد، عنوان کرد: موضوع کردها و تهدید احتمالی از جانب آنها برای ترکیه موضوع بسیار حیاتی است از این رو گاهی در سیاست های خود دچار اشتباه می شود.

ابوترابی ادامه داد: ترکیه گاهی با کمک به معارضان دولت سوریه و گاهی با کمک به شورشیان و تروریست های النصره و تحریرالشام باعث شده اردوغان پرونده بدی در تاریخ از خود به جای گذاشته و به ثبت برساند.

این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین تصریح کرد: بعد از اینکه ترکیه از آمریکا خنجر خورد و آمریکا به حمایت از کردهای سوریه روی آورد، ترکیه از سوی این کشور نیز احساس خطر کرد و حتی منطقه در خطر تجزیه شدن قرار گرفته بود که باعث شد ترکیه راه خود را از آمریکا جدا کند اما امروز ممکن است مجدد به همان سمت حرکت کند.

همراهی ترکیه با تروریست‌ها عاقبت خوشی ندارد

وی در ادامه با بیان اینکه امروز کردها با کمک آمریکایی ها در حال فعالیت هستند، اذعان داشت: امروز ترکیه باید باتجزیه طلبان سوریه مبارزه کرده و با تروریست ها همراهی نکند و بداند اعتماد مجدد به آمریکا به ضرر ترکیه خواهد بود ضمن اینکه باید با ادامه همکاری با ایران و روسیه خود را از کلاف سردرگمی که در آن گیر کرده است رها کند.

ابوترابی همچنین با بیان اینکه سیاست های دوگانه اردوغان چهره خوبی از وی به جای نخواهد گذاشت، خاطرنشان کرد: از طرفی اردوغان از سوریه حمایت می کند و از سوی دیگر کردها را قتل عام می کند که همین باعث شده تا کنون بیش از صد تن از افسران ترکیه کشته شوند که به ضرر منافع ملی ترکیه است.

کردهای سوریه به بشار اسد وفادارند

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار داشت: پیش از این کردهای سوریه وفاداری خود را به بشار اسد اعلام کردند اما ترکیه باز هم از این ناحیه احساس خطر کرده و تروریست ها را تقویت می کند تا بتواند خود را نجات دهد لذا اردوغان در باتلاقی دست و پا می زند که دست آخر ممکن است در آن غرق شود.

منبع: مرکز پژوهش های مجلس


دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۱۰:۲۵ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!