فهرست

آینده سیاست سایبری در چین

پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۳ ۰۲:۱۸ ق.ظ

آینده سیاست سایبری در چین
شورا آنلاین - ترجمه: چین برنامه های جاه طلبانه ای برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت نظامی و اقتصادی دارد. در قرن 21 هیچ یک از این اهداف بدون یک اقتصاد مبتکرانه و موفق که بر فن آوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی پیشرفته (ICT) متکی باشد، ممکن نمی شود.

جاشوا بلیبرگ و دارل ام.وست در مقاله ای برای موسسه بروکینگز نوشتند: اگر قرار باشد چین خود را به کانون قدرت ICT  تبدیل کند، باید تغییرات سیاسی بزرگی را دنبال کند.

گرگ استن، عضو موسسه شرق غرب (ایست وست) در یکی از نشست های اخیر بروکینگز درباره کتاب جدیدش با عنوان سیاست سایبری در چین صحبت کرد. این کتاب به بررسی چالش هایی می پردازد که این کشور در تلاش برای رفتن به سمت انقلاب در زمینه ICT با آن روبرو خواهد شد.

 

جایگاه ICT در چین

چین توانایی های متعددی دارد که در تلاش برای تبدیل شدن به ابرقدرت ICT به آن کمک خواهد کرد. به عنوان مثال شرکت لنوو چین بزرگ ترین سازنده پی سی  در جهان است. چین همچنین بیشترین کاربر اینترنت را در جهان (شهروند اینترنتی) دارد.

دانشمندان چینی اولین کسانی بودند که اطلاعات کوانتومی فرابرد را میان ذرات دوردست منتقل کردند. و مهندسان چینی نقشی پیشرو در توسعه پروتکل اینترنتی نسخه 6 دارند. بسیاری از سریع ترین ابررایانه های جهان در چین است.

با این حال با وجود این دستاوردهای بسیار، چین با برخی چالش های غیرمنتظره در زمینه ICT روبرو بوده است. این کشور از رتبه 36 در شاخص آمادگی شبکه ای مجمع جهانی اقتصاد در سال 2011 به رتبه 62 در سال 2014 سقوط کرد.

 

ایجاد نسلی از مبتکران

چین سرمایه گذاری وسیعی در دانشگاه های سراسر کشور در سال 2000 انجام داد تا تعداد زیادی از کارشناسان فن آوری اطلاعات را آموزش دهد. اما این سرمایه گذاری به نتایج مطلوب دست نیافت. تقریبا 40 درصد از دانشجویان چینی که در خارج تحصیل می کنند به کشور خود بازمی گردند که این میزان پایین تر از سطح انتظارات دولت چین است.

بنا به گفته استن، در برخی موارد محققان چینی به این دلیل به کشورشان بازنمی گردند که "محیط اجتماعی" دیگر کشورها را به چین ترجیح می دهند.

 

چهار واقعیت کلیدی درباره آینده سیاست سایبری چین

  • چین با موانع خودساخته بسیاری روبروست که تبدیل شدن به یک جامعه پیشرفته در عرصه فن آوری را برای این کشور دشوار می سازد، از جمله این موانع می توان به ماهیت بسته نظام آموزشی و سانسور اینترنت به دست دولت اشاره کرد.
  • رهبران چینی نگرانی عمیقی درباره ایجاد یک جامعه مبتکر و به شدت عملگرا دارند. بخشی از این مساله ناشی از نتایج نه چندان خوب سیاست های ICT در دو دهه گذشته است.
  • چین نمی تواند خود را از تاثیرات انقلابی و دگرگون کننده اینترنت حفظ کند.
  • رهبری این کشور همچنان بر تبدیل چین به یک جامعه اطلاعاتی پیشرفته تاکید دارد.


پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۳ ۰۲:۱۸ ق.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!