فهرست

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در گفتگو با لوموند:

آیا می‌پذیرید برای کشیدن همه دندان‌های‌تان مذاکره کنید؟

چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۸:۵۵ ب.ظ

آیا می‌پذیرید برای کشیدن همه دندان‌های‌تان مذاکره کنید؟
شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران در گفتگو با روزنامه لوموند تاکید کرد ایران دو ماه به اروپایی‌ها برای عمل به وعده‌هایشان مهلت داده است.

روزنامه لوموند - چاپ پاریس نوشت: ایران هشتم ماه مه عمل به برخی از تعهدات خود در چارچوب توافق بین‌المللی هسته‌ای را یک سال پس از خروج واشنگتن از این توافقنامه تعلیق و تهدید کرد اگر دیگر امضاکنندگان توافق هسته‌ای شامل فرانسه، انگلیس، آلمان، چین و روسیه به مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا کمکی نکنند، از ماه ژوئیه غنی‌سازی اورانیوم را فراتر از سطح تعیین‌شده در توافق آغاز می‌کند. دکتر سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در سفر به پاریس در گفتگو با روزنامه لوموند این رویکرد جدید ایران را توضیح داد. 

وی در پاسخ به این سوال که چرا ایران تهدید خروج از توافق هسته‌ای را مطرح کرد، گفت: هدف ادامه توافقنامه هسته‌ای است. ما می‌خواهیم توافقنامه را حفظ کنیم. اما معتقدیم که کشورهای اروپایی به وعده‌های خود عمل‌نکرده‌اند. ازهمین روما به آن‌ها دوماه برای عمل به تعهداتشان وقت دادیم. با این حال تصمیم ما تناقضی با مفاد توافقنامه ندارد. در این موافقتنامه پیش‌بینی‌شده است که ایران می‌تواند در صورتی که شرکایش به تعهدات خود عمل نکردند، بخشی از تعهدات خود را به حال تعلیق درآورد.

آنچه در پی می‌آید متن کامل این گفتگوست.

 

پرسش: شما دقیقا از اروپایی‌ها چه می‌خواهید؟

اروپا سازوکاری به نام اینستکس برای حفظ روابط تجاری با ایران با وجود تحریم‌های بانکی آمریکا راه‌اندازی کرده است. این سازوکار در فرانسه راه‌اندازی شد، اما هیچ کاری را از پیش نبرده است. سازوکار مالی ایران هم آماده است و مسئولان آن در تهران منصوب شده اند. به نظر ما دو ماه باید برای آغاز نخستین معاملات کافی باشد. 

 

اروپایی‌ها خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند و اینستکس نیز تنها اجازه دستیابی شما را به کالاهای بشردوستانه می‌دهد. این برای شما کافی است؟

شرکت‌های اروپایی هنوز هم می‌توانند نفت بخرند. برخی از این شرکت‌ها هیچ منافعی در آمریکا ندارند و از همین رو در مورد تحریم‌ها نیز هیچ نگرانی ندارند. ایتالیا و یونان در حالی خرید خود را از ایران متوقف کردند که آمریکا به آن‌ها معافیت از تحریم‌ها را داده بود. این نشان می‌دهد که این تصمیم کاملا سیاسی است. 

پرداخت‌های تزریق‌شده در اینستکس قرار است برای خرید ایران از اروپا به کار گرفته شود. این بدان معناست که اینستکس در وهله اول برای آن است که ایران بتواند دارو و تولیدات غذایی بخرد. این برای ما رضایت‌بخش نیست. ما فکر می‌کنیم این سازوکار باید اجازه همه نوع معامله را بدهد. این خود شرکت‌ها هستند که این مسئله را رد می‌کنند. چرا اروپا هیچ فشاری بر آمریکا وارد نمی کند؟ اروپایی‌ها باید از منافع خود دفاع کنند.

 

آیا چین به عنوان متحد شما هم در شرایط کنونی غایب است؟

چین به خرید نفت از ما ادامه می‌دهد و به ما اطمینان داده است که این روند در آینده هم ادامه خواهد داشت. هزار و یک‌راه برای مبادلات نفتی و دور زدن تحریم‌های آمریکا وجود دارد. 

 

آیا نگران نیستید که به یک ابزار چانه‌زنی برای پکن تبدیل شوید که مشغول مذاکرات تجاری با آمریکاست؟

ما در حال حاضر به روابط اقتصادی خود با قاره آسیا بیشتر از غرب اهمیت می‌دهیم. اما این بدان معنا نیست که ما به آن‌ها وابسته هستیم. ما تسلیم نفوذ هیچ قدرتی، هر که باشد، نمی‌شویم. 

 

دولت ایران نمی‌تواند بدون درآمد نفتی ادامه حیات دهد. خطر بالا گرفتن درگیری در منطقه چیست؟

ما هرگز آغاز کننده جنگ نخواهیم بود اما اگر منافع حیاتی ما در خطر باشد، پاسخ‌ خواهیم داد. در حال حاضر ما هزینه گزافی برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر از افغانستان به اروپا در مسیر ایران می‌پردازیم. ما همچنین مانع از آن می‌شویم که آوارگان کشورهای همسایه با عبور از ایران به‌سوی اروپا بروند. اگر راه دیگری برای ما باقی نماند همه اینها بر امنیت اروپا اثرگذار خواهد بود.

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا 10ماه مه مقامات ایران را به مذاکره و معامله صادقانه دعوت کرد. آیا شما هم‌اکنون می‌توانید با واشنگتن مذاکره کنید؟

اگر ترامپ حقیقتا به دنبال مذاکره است ابتدا نشان دهد توافقی که دولت قبلی آمریکا انجام داده است، برایش اهمیت دارد. آمریکا باید به توافق بازگردد و به تعهدات خود عمل کند. ما چطور می‌توانیم با کسی رایزنی کنیم که در حال رد کردن همه تعهدات بین‌المللی آمریکاست؟

 

با این حال پاریس نگران پیشرفت‌های شما در زمینه موشک‌های بالستیکی است. آیا شما آماده مذاکره در این زمینه هستید؟

اگر از شما پرسیده شود آیا می‌توان برای کشیدن همه دندان‌هایتان با شما مذاکره کرد، می‌پذیرید؟ موشک‌ها اصلی ترین ابزار دفاعی ایران هستند. ما نمی‌توانیم در این زمینه گفتگو کنیم.


چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۸:۵۵ ب.ظ


اظهار نظر

برای ارسال نظرات خود باید ابتدا عضو و وارد سایت شوید.

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما میتوانید اولین نفری باشید که در رابطه با آن اظهار نظر میکنید!

مطالب مرتبط

موضوعات مربوطه


کلمات کلیدی